emulationstation - en to nl-NL translation catalogue (2015 entries)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: POWER MODE
nl-NL: POWER-MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: High Performance
nl-NL: Hoge performance

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: Balanced
nl-NL: Gebalanceerd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: Power Saver
nl-NL: Energiebespaarder

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Adjust the percentage of power (watts) provided to a Ryzen Mobile Series CPU based on it's default max value. Caution, setting wattage too high could damage your device.
nl-NL: Pas het percentage vermogen (watt) aan dat aan een CPU uit de Ryzen Mobile-serie wordt geleverd, op basis van de standaard maximale waarde. Let op: een te hoog wattage kan uw apparaat beschadigen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: RYZEN THERMAL DESIGN POWER
nl-NL: RYZEN THERMISCH DESIGN KRACHT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 105% (Use caution
nl-NL: 105% (Wees voorzichtig)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 110% (Use caution)
nl-NL: 110% (Wees voorzichtig)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 115% (Use caution)
nl-NL: 115% (Wees voorzichtig)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 120% (Are you crazy?)
nl-NL: 120% (Ben je gek?)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 125% (Yes, you're crazy)
nl-NL: 125% (Ja, je bent gek)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 130% (Nope, you're just insane!)
nl-NL: 130% (Nee, je bent krankzinnig!)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Set the display's resolution. Does not affect the rendering resolution.
nl-NL: Stel de resolutie van het beeldscherm in. Heeft geen invloed op de weergaveresolutie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, mame
en: VIDEO MODE
nl-NL: VIDEOMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, pcsx2
en: Force the game to render in this aspect ratio. Not all systems support all ratios.
nl-NL: Forceer het spel om in deze beeldverhouding te renderen. Niet alle systemen ondersteunen alle verhoudingen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, dolphin, flycast, mupen64plus, pcsx2, ...
en: GAME ASPECT RATIO
nl-NL: SPEL ASPECT RATIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, libretro/hatarib
en: Full
nl-NL: Volledig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Config
nl-NL: Configuratie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Square pixel
nl-NL: Vierkante pixel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Core provided
nl-NL: Door core voorzien

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, libretro/mesen, libretro/gambatte
en: Custom
nl-NL: Aangepast

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Store past states to rewind to in realtime, if the core supports it.
nl-NL: Sla vorige staat op om in realtime naartoe te gaan, als de core het ondersteunt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, duckstation
en: REWIND
nl-NL: TERUGSPOELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared, shared, ...
en: On
nl-NL: Aan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared, shared, ...
en: Off
nl-NL: Uit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Load latest save state on game launch and save state when exiting game.
nl-NL: Laad laatste save state bij het starten van het spel en sla staat op wanneer de game gestopt wordt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: AUTO SAVE/LOAD ON GAME LAUNCH
nl-NL: AUTOMATISCH OPSLAAN/LADEN BIJ HET STARTEN VAN HET SPEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Disabled if using a shader set or the output display matches the game's resolution.
nl-NL: Uitgeschakeld als een shader-set wordt gebruikt of als het uitvoerscherm overeenkomt met de resolutie van het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Only increase the image size in integer multiples.
nl-NL: Vergroot de afbeeldingsgrootte alleen in gehele veelvouden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: INTEGER SCALING (PIXEL PERFECT)
nl-NL: INTEGER SCHALING (PIXEL PERFECT)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared, shared, ...
en: DECORATIONS
nl-NL: DECORATIES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: DECORATION SET
nl-NL: DECORATIESET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: STRETCH BEZELS (4K & ULTRAWIDE)
nl-NL: REK BEZELS UIT (4K & ULTRABREED)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Show context-sensitive info over the game.
nl-NL: Toon contextuele informatie over het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: HEADS UP DISPLAY
nl-NL: HEADS UP DISPLAY (HUD)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/mesen, ...
en: None
nl-NL: Geen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Game info/art
nl-NL: Spelinfo/art

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Performance
nl-NL: Prestatie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: HEADS UP DISPLAY CORNER
nl-NL: HEADS UP DISPLAY HOEK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: TOP LEFT (NW)
nl-NL: LINKSBOVEN (NW)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: TOP RIGHT (NE)
nl-NL: RECHTSBOVEN (NO)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: BOTTOM RIGHT (SE)
nl-NL: RECHTSONDER (ZO)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared
en: BOTTOM LEFT (SW)
nl-NL: LINKSONDER (ZW)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Show an image overlaid on top of the bezel.
nl-NL: Laat een afbeelding over de omlijsting heen zien.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: SHOW TATTOO OVER BEZEL
nl-NL: TOON TATTOO OVER OMLIJSTING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: NO
nl-NL: NEE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: SYSTEM CONTROLLERS
nl-NL: SYSTEEM CONTROLLERS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: CUSTOM IMAGE
nl-NL: AANGEPASTE AFBEELDING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: TATTOO CORNER
nl-NL: TATTOO HOEK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: CUSTOM .PNG IMAGE PATH
nl-NL: AANGEPASTE .PNG AFBEELDINGSPAD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Shrink/expand tattoo to fit within the bezel's border.
nl-NL: Verklein/vergroot de tattoo zodat deze binnen de rand van de omlijsting past.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: RESIZE TATTOO
nl-NL: WIJZIG TATTOO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: During gameplay, press Hotkey + R1 to translate on-screen text. Only on libretro cores.
nl-NL: Druk tijdens het spelen op Sneltoets + R1 om de tekst op het scherm te vertalen. Alleen op libretro-cores.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared
en: AI GAME TRANSLATION
nl-NL: AI SPELVERTALING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: ENABLE AI TRANSLATION SERVICE
nl-NL: INSCHAKELEN AI VERTAALSERVICE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: The language to translate into.
nl-NL: De Taal waar naartoe wordt vertaald.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: TARGET LANGUAGE
nl-NL: DOELTAAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: If nothing is specified, will use ZTranslate by default.
nl-NL: Als niets is gespecificeerd, zal ZTrantlate standaard worden gebruikt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: AI TRANSLATION SERVICE URL
nl-NL: AI VERTAALSERVICE URL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: PAUSE ON TRANSLATED SCREEN
nl-NL: PAUZEER OP VERTAALD SCHERM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Enables run-ahead. Doubles CPU requirements. High numbers can result in visible jitter.
nl-NL: Maakt vooruitlopen mogelijk. Verdubbelt de CPU-vereisten. Hoge cijfers kunnen resulteren in zichtbare jitter.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared, shared
en: LATENCY REDUCTION
nl-NL: LATENCY REDUCTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Can prevent audio skips on button presses when using run-ahead.
nl-NL: Kan voorkomen dat audio overslaat bij het indrukken van knoppen bij gebruik van run-ahead.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: USE SECOND INSTANCE FOR RUN-AHEAD
nl-NL: GEBRUIK EEN TWEEDE INSTANTIE VOOR VOORLADEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Automatically decrease frame delay temporarily to prevent frame drops. Can introduce stuttering.
nl-NL: Verlaag automatisch de framevertraging tijdelijk om framedrops te voorkomen. Kan haperingen introduceren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: AUTOMATIC FRAME DELAY
nl-NL: AUTOMATISCHE FRAME VERTRAGING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Don't deviate from core requested timing. G-Sync, FreeSync, HDMI 2.1 VRR.
nl-NL: Wijk niet af van de core requested timing. G-Sync, FreeSync, HDMI 2.1 VRR.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: VARIABLE REFRESH RATE
nl-NL: VARIABELE REFRESHRATE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Improves performance at the cost of latency and more video stuttering.
nl-NL: Verbetert prestatie ten koste van latency en haperende video.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Use light guns instead of pads if light guns are connected.
nl-NL: Gebruik Light Guns in plaats van pads als Light Guns verbonden zijn.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: USE LIGHT GUNS
nl-NL: GEBRUIK LIGHT GUNS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Use wheels instead of pads if wheels are connected.
nl-NL: Gebruik stuurwielen in plaats van joypads als er stuurwielen zijn aangesloten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared, shared, shared, shared, pcsx2
en: WHEELS
nl-NL: STUURWIELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: USE WHEELS
nl-NL: GEBRUIK STUURWIELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Maximum wheel rotation from left to right (in degrees)
nl-NL: Maximum wielrotatie van links naar rechts (in graden)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: WHEEL ROTATION
nl-NL: WIEL ROTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Zone for which the game doesn't react to the wheel (in degrees)
nl-NL: Zone waarbinnen het spel niet reageert op het wiel (in graden)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: WHEEL DEADZONE
nl-NL: WIEL DEADZONE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Reserve a non dead zone at the center of the wheel to go straight ahead (in degrees)
nl-NL: Reserveer een niet-deadzone in het midden van het wiel om rechtdoor te gaan (in graden)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: WHEEL MIDZONE
nl-NL: WIEL MIDDENZONE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: For emulators and controllers supporting force feedback.
nl-NL: Voor emulators en controllers die Force Feedback ondersteunen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: RUMBLE LEVEL
nl-NL: RUMBLE NIVEAU

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Set game audio level gain in dB.
nl-NL: Stel de versterking van het audioniveau in het spel in dB in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: AUDIO VOLUME GAIN
nl-NL: AUDIOVOLUME VERSTERKING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: 0 (No gain)
nl-NL: 0 (Geen verbetering)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: Show/Hide guns borders for specific systems
nl-NL: Toon/verberg wapenranden voor specifieke systemen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: BORDER MODE
nl-NL: RAND MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: normal
nl-NL: normaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: shared
en: hidden
nl-NL: verborgen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81
en: Emulate Chroma 81 interface (colorization).
nl-NL: Emuleer Chroma 81 interface (colorisatie).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81, libretro/81, libretro/atari800, libretro/atari800, libretro/atari800, ...
en: ADVANCED OPTIONS
nl-NL: GEAVANCEERDE OPTIES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81, libretro/gambatte
en: COLORIZATION
nl-NL: COLORISATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81, libretro/81, libretro/fceumm, libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, ...
en: Autodetect
nl-NL: Automatisch detecteren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81, libretro/81, libretro/genesisplusgx
en: On (forced)
nl-NL: Aan (geforceerd)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81
en: Required for some homebrew.
nl-NL: Vereist voor sommige homebrew.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/81
en: WRX HIGH RESOLUTION
nl-NL: WRX HOGE RESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: ATARI SYSTEM
nl-NL: ATARI SYSTEEM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800, libretro/puae, libretro/puae2021
en: VIDEO FORMAT STANDARD
nl-NL: VIDEOFORMAAT STANDAARD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: Speeds up file loading. Some games won't load with this.
nl-NL: Sneller laden van bestanden. Sommige spellen laden niet met deze instelling.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: SIO ACCELERATION
nl-NL: SIO VERSNELLING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: Emulate NTSC quirks to show more colors in hi-res mode.
nl-NL: Emuleer NTSC quirks om meer kleuren in hi-res modus weer te geven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: Use an alternate resolution. Some games need this.
nl-NL: Gebruik een alternatieve resolutie. Sommige spellen hebben dit nodig.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800, libretro/melondsds
en: INTERNAL RESOLUTION
nl-NL: INTERNE RESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: Enable the BASIC interpreter. Some games need this.
nl-NL: Schakel de BASIC-interpreter in. Sommige spellen hebben dit nodig.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: INTERNAL BASIC INTERPRETER
nl-NL: INTERNE BASIC INTERPRETER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: Treats the right analog stick as the second joystick.
nl-NL: Behandelt de rechter analoge stick als de tweede joystick.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/atari800
en: JOYSTICK HACK (FOR ROBOTRON 2084)
nl-NL: JOYSTICK HACK (VOOR ROBOTRON 2084)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn
en: LIGHT GUN CROSSHAIR
nl-NL: LIGHT GUN DRAADKRUIS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn
en: Cross
nl-NL: Kruis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn, libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/melondsds, libretro/melondsds, ...
en: Disabled
nl-NL: Uitgeschakeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn, libretro/flycast, libretro/kronos, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: Automatically sets aspect ratio to 16/9 for games that natively support it. 2D elements like HUD/UI may be stretched.
nl-NL: Stelt de beeldverhouding automatisch in op 16/9 voor games die dit standaard ondersteunen. 2D-elementen zoals HUD/UI kunnen worden uitgerekt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn, libretro/flycast, libretro/kronos, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: AUTO WIDESCREEN
nl-NL: AUTOMATISCH BREEDBEELD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/beetle-saturn, libretro/beetle-saturn, libretro/yabasanshiro, libretro/yabasanshiro
en: Not all games support 3D pad.
nl-NL: Niet alle games ondersteunen de 3D-pad.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bluemsx, libretro/fuse, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: Hides borders on many games. Some games used the borders.
nl-NL: Verbergt randen voor veel spellen. Sommige spellen gebruiken de randen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bluemsx, libretro/fuse, vice
en: ZOOM (HIDE BORDERS)
nl-NL: ZOOM (RANDEN VERBERGEN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bluemsx
en: Enhancement. Remove the four sprites per line limit.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 4 sprites per regel limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bluemsx, libretro/mesen, libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/mednafen_supergrafx, ...
en: REDUCE SPRITE FLICKERING
nl-NL: VERMINDER SPRITE FLIKKERING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bsnes, libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Apply a video filter to mimic various NTSC TV signals.
nl-NL: Pas een videofilter toe om verschillende NTSC TV-signalen na te bootsen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bsnes
en: VIDEO FILTERS
nl-NL: VIDEOFILTERS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bsnes
en: NTSC (RF)
nl-NL: Mega STE 2.05

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/bsnes
en: NTSC (Composite)
nl-NL: NTSC (Composiet)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, libretro/dosbox_pure, libretro/np2kai, libretro/px68k, hatari
en: EMULATED RAM SIZE
nl-NL: GEEMULEERDE RAM GROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32
en: Choose the emulated colour depth.
nl-NL: Kies de geëmuleerde kleurdiepte.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32
en: COLOUR DEPTH
nl-NL: KLEURDIEPTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32
en: 16 bit
nl-NL: 16-bit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32
en: 24 bit (Default)
nl-NL: 24-bit (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, sonic2013, soniccd, play, suyu, ...
en: Change the game's language.
nl-NL: Verander de taal van het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/yabasanshiro, ...
en: LANGUAGE
nl-NL: TAAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, libretro/melonds, libretro/yabasanshiro, redream, xenia, ...
en: English (Default)
nl-NL: Engels (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, ...
en: Spanish
nl-NL: Spaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/cap32, libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, ...
en: French
nl-NL: Frans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/nestopia
en: Core-powered video filter.
nl-NL: Core-aangedreven video filter.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen
en: Composite (Blargg)
nl-NL: Composiet (Blargg)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen
en: Monochrome (Blargg)
nl-NL: Monochroom (Blargg)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/snes9x
en: Blur high-res mode, allowing for better transparency effects.
nl-NL: Vervaag hoge resolutie modus, zorgt voor betere transparantie effecten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s
en: Enhancement. Swap from SNES' guassian interpolation to cubic. Improves sound quality.
nl-NL: Verbetering. Wissel van Guassiaanse interpolatie van SNES naar kubisch. Verbetert de geluidskwaliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s
en: CUBIC AUDIO INTERPOLATION
nl-NL: CUBIC AUDIO INTERPOLATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s
en: Change behaviour when emulating GB games. Auto uses SGB for GB and GBC for GBC.
nl-NL: Verander gedrag wanneer GB spellen geemuleerd worden. Auto gebruikt SGB voor GB en GBC voor GBC.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s
en: GAME BOY MODE
nl-NL: GAME BOY MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s
en: Emulate the Super Game Boy 2 for SGB. Runs games at the correct speed.
nl-NL: Emuleer de Super Game Boy 2 voor SGB. Draait spellen op de correcte snelheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/fceumm, libretro/same_cdi, libretro/mame, ...
en: Enhancement. Reduces system slowdown. Causes issues in some games.
nl-NL: Verbetering. Vermindert systeemvertraging. Veroorzaakt problemen in sommige games.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/fceumm, libretro/same_cdi, libretro/mame, ...
en: OVERCLOCK (UNSTABLE)
nl-NL: OVERCLOCK (INSTABIEL)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/fceumm, amiberry, mupen64plus, ...
en: Low
nl-NL: Laag

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, mupen64plus, pcsx2
en: Medium
nl-NL: Gemiddeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/fceumm, amiberry, mupen64plus, ...
en: High
nl-NL: Hoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen, libretro/fceumm, mupen64plus
en: Very High
nl-NL: Erg Hoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen
en: Prefer "Before NMI", change to After NMI only if needed by the game.
nl-NL: Prefereer "Voor NMI", verander alleen naar Na NMI als het spel het nodig heeft.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen
en: Before NMI
nl-NL: Voor NMI

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/mesen
en: After NMI
nl-NL: Na NMI

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen-s, libretro/snes9x_next
en: Enhancement. Reduces slowdown in mode 7 games.
nl-NL: Verbetering. Vermindert vertraging in mode 7-spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Dendy is a popular Russian clone with unique characteristics.
nl-NL: Dendy is een populaire Russische kloon met unieke kenmerken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, libretro/neocd, libretro/o2em, duckstation, flycast/uzem
en: CONSOLE REGION
nl-NL: CONSOLE REGIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Rotate the screen, useful for certain vertical gameplay homebrews.
nl-NL: Draai het scherm, handig voor sommige verticaal georiënteerde homebrews.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, libretro/mednafen_wswan
en: DISPLAY ROTATION
nl-NL: SCHERMROTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, daphne, flycast, melonds, moonlight
en: 90 degrees
nl-NL: 90 graden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, melonds, moonlight
en: 180 degrees
nl-NL: 180 graden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, daphne, melonds, moonlight
en: 270 degrees
nl-NL: 270 graden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Core-powered video filter. Bisqwit filters are CPU heavy.
nl-NL: Core-aangedreven videofilter. Bisqwit-filters zijn zwaar voor de CPU.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Enhancement. Remove the eight sprite per line limit.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 8 sprites per regel limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, libretro/potator
en: COLOR PALETTE
nl-NL: KLEUR PALET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, libretro/puae, libretro/puae2021, suyu, suyu
en: Default
nl-NL: Standaard

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Composite Direct (FirebrandX)
nl-NL: Composiet Direct (FirebrandX)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Nes Classic
nl-NL: NES Classic

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Original Hardware (FirebrandX)
nl-NL: Originele Hardware (FirebrandX)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: For use with HD texture packs.
nl-NL: Te gebruiken met HD texture packs.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen, citra, dolphin, dolphin_triforce, duckstation, ...
en: LOAD CUSTOM TEXTURES
nl-NL: LAAD AANGEPASTE TEXTURES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Avoids having to manually load side A every time.
nl-NL: Voorkomt dat u kant A elke keer handmatig moet laden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: (FDS) AUTOMATICALLY LOAD DISK SIDE A
nl-NL: LAAD DISK KANT A AUTOMATISCH

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Reduce load time at the cost of accuracy.
nl-NL: Verminder de laadtijd ten koste van de nauwkeurigheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: (FDS) FAST FORWARD DISK LOADING
nl-NL: (FDS) SNEL VOORUIT LADEN VAN SCHIJVEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Useful for speedruns/glitches.
nl-NL: Handig voor speedruns/glitches.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: DEFAULT POWER ON RAM STATE
nl-NL: STANDAARD INSCHAKELDE RAM STAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: All 0s (Default)
nl-NL: Allemaal nullen (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: All 1s
nl-NL: Allemaal enen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mesen
en: Random Values
nl-NL: Willekeurige waarden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/dolphin, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/flycast, ...
en: Enhancement. Increase the rendering resolution. Makes 3D objects clearer.
nl-NL: Verbetering. Verhoogt de weergaveresolutie. Maakt 3D-objecten duidelijker.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/dolphin, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/flycast, ...
en: RENDERING RESOLUTION
nl-NL: RENDERRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume
en: Enhancement. Upscales textures on 3D objects.
nl-NL: Verbetering. Schaalt texturen op 3D-objecten op.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/flycast
en: TEXTURE UPSCALING (XBRZ)
nl-NL: TEXTURE OPSCHALEN (XBRZ)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume
en: Smooths out textures on 3D objects.
nl-NL: Maakt textures op 3D objecter gladder.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/swanstation, libretro/duckstation, dolphin, dolphin_triforce, ...
en: Enhancement. Smooth out jagged edges on 3D object polygons.
nl-NL: Verbetering. Maak gekartelde randen van polygonen van 3D-objecten glad.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds, drastic
en: Arrange the dual screen layout.
nl-NL: Schik de dubbel scherm indeling.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds, citra, melonds, drastic
en: SCREEN LAYOUT
nl-NL: SCHERM LAY-OUT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: top/bottom
nl-NL: boven/onder

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: bottom/top
nl-NL: onderkant/bovenkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: left/right
nl-NL: links/rechts

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: right/left
nl-NL: rechts/links

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: top only
nl-NL: alleen boven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/melonds
en: bottom only
nl-NL: alleen onder

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume
en: quick switch
nl-NL: snel wisselen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume
en: hybrid/top
nl-NL: hybride/bovenkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume
en: hybrid/bottom
nl-NL: hybride/onderkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/desmume, libretro/dosbox, libretro/fbneo, libretro/flycast, libretro/mame078plus, ...
en: Skip frames to improve performance, at the cost of choppy motion.
nl-NL: Slaat frames over om prestatie te verbeteren, ten koste van haperende beweging.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, libretro/melondsds
en: NDS VERSION
nl-NL: NDS VERSIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: DS (Default)
nl-NL: DS (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: Disable to access the system's settings, like time and language.
nl-NL: Schakel toegang tot de systeem instellingen uit, zoals tijd en taal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: SKIP DS SYSTEM MENU
nl-NL: SLA DS SYSTEEMMENU OVER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: Use language and username from the NDS Firmware
nl-NL: Gebruik de taal en gebruikersnaam van de NDS-firmware

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: USE FIRMWARE SETTINGS
nl-NL: GEBRUIK FIRMWARE INSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, amiberry, amiberry
en: ON
nl-NL: AAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: OFF (Default)
nl-NL: UIT (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: Select language will be used if 'Use Firmware Settings' is disabled or if firmware file was not found.
nl-NL: De geselecteerde taal wordt gebruikt als 'Gebruik firmware-instellingen' is uitgeschakeld of als er geen firmwarebestand is gevonden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, cemu, ...
en: German
nl-NL: Duits

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, libretro/yabasanshiro, ...
en: Italian
nl-NL: Italiaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, libretro/yabasanshiro, ...
en: Japanese
nl-NL: Japans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: hybrid top ratio 2
nl-NL: hybride bovenkant ratio 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: hybrid top ratio 3
nl-NL: hybride bovenkant ratio 3

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: hybrid bottom ratio 2
nl-NL: hybride onderkant ratio 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: hybrid bottom ratio 3
nl-NL: hybride onderkant ratio 3

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: Select the input type to navigate the touch screen
nl-NL: Selecteer het invoertype om op het aanraakscherm te navigeren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: TOUCH SCREEN MODE
nl-NL: TOUCH SCREEN MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, ...
en: Mouse
nl-NL: Muis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melonds
en: Right Stick
nl-NL: Rechter Stick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: DSi (Experiemental)
nl-NL: DSi (Experiementeel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Software mode is faster and more accurate, while OpenGL mode supports scaling 3D graphics.
nl-NL: De softwaremodus is sneller en nauwkeuriger, terwijl de OpenGL-modus het schalen van 3D-afbeeldingen ondersteunt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds
en: VIDEO SETTINGS
nl-NL: BEELDINSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: RENDERER MODE
nl-NL: RENDERAARMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: OpenGL (Overwrites Libretro API settings)
nl-NL: OpenGL (overschrijft Libretro API-instellingen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Degree in which 3D graphics are scaled up. OpenGL renderer only.
nl-NL: Mate waarin 3D-graphics worden opgeschaald. Alleen OpenGL-renderaar.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable this if your game's 3D modles are not rendered correctly. OpenGL renderer only.
nl-NL: Schakel dit in als de 3D-modellen van uw game niet correct worden weergegeven. Alleen OpenGL-renderaar.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: IMPROVED POLYGON SPLITTING
nl-NL: VERBETERDE POLYGON-SPLITSING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, ...
en: Enabled
nl-NL: Ingeschakeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Affects how the emulated screens are scaled. OpenGL renderer only.
nl-NL: Heeft invloed op de manier waarop de geëmuleerde schermen worden geschaald. Alleen OpenGL-renderaar.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: SCREEN FILTERING
nl-NL: SCHERMFILTERING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/parallel_n64, pcsx2, ...
en: Nearest
nl-NL: Meest dichtbij

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, ppsspp
en: Linear
nl-NL: Lineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Determines how the cursor should apprear on the botton screen.
nl-NL: Bepaalt hoe de cursor op het onderste scherm moet verschijnen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds
en: SCREEN SETTINGS
nl-NL: SCHERMINSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: CURSOR MODE
nl-NL: CURSORMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Never
nl-NL: Nooit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: While Touching
nl-NL: Tijdens aanraking

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Until Timeout
nl-NL: Tot time-out

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Always
nl-NL: Altijd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Cursor timeout in seconds when using Cursor Mode - Until Timeout.
nl-NL: Cursor time-out in seconden bij gebruik van Cursormodus - Tot time-out.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: CURSOR TIMEOUT
nl-NL: CURSOR TIME-OUT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 1 second
nl-NL: 1 seconde

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 2 seconds
nl-NL: 2 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 3 seconds
nl-NL: 2 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 5 seconds
nl-NL: 5 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 10 seconds
nl-NL: 10 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 15 seconds
nl-NL: 15 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 20 seconds
nl-NL: 20 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 30 seconds
nl-NL: 30 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 60 seconds
nl-NL: 60 seconden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Determine how the console's touch screen in emulated.
nl-NL: Bepaal hoe het aanraakscherm van de console wordt geëmuleerd.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: TOUCH MODE
nl-NL: AANRAAKMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Pointer
nl-NL: Wijzer

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Use this to play online with custom servers that reimplement the discontinued Nintendo Wi-Fi.
nl-NL: Gebruik dit om online te spelen met aangepaste servers die de stopgezette Nintendo Wi-Fi opnieuw implementeren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds
en: FIRMWARE SETTINGS
nl-NL: FIRMWARE INSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: DNS OVERRIDE
nl-NL: DNS OVERSCHRIJVING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Force Default DNS
nl-NL: Forceer standaard DNS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds
en: Don't Override
nl-NL: Niet overschrijven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Overrides the language mode of the emulated console.
nl-NL: Overschrijft de taalmodus van de geëmuleerde console.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Use Host
nl-NL: Gebruik Host

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/dolphin, libretro/kronos, cemu, flycast/uzem, ...
en: English
nl-NL: Engels

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: The theme colour of the emulated console.
nl-NL: De themakleur van de geëmuleerde console.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: FAVOURITE COLOUR
nl-NL: FAVORIETE KLEUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Gray
nl-NL: Grijs

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Brown
nl-NL: Bruin

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, ...
en: Red
nl-NL: Rood

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Light Pink
nl-NL: Lichtroze

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Orange
nl-NL: Oranje

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Yellow
nl-NL: Geel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Lime
nl-NL: Limoen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Light Green
nl-NL: Lichtgroen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Dark Green
nl-NL: Donkergroen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Light Blue
nl-NL: Lichtblauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, ...
en: Blue
nl-NL: Blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Dark Blue
nl-NL: Donkerblauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Dark Purple
nl-NL: Donkerpaars

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Light Purple
nl-NL: Lichtpaars

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Dark Pink
nl-NL: Donkerroze

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: The month of your birthay.
nl-NL: De maand waarin je jarig bent.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: BIRTH MONTH
nl-NL: GEBOORTEMAAND

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: January
nl-NL: Januari

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: February
nl-NL: Februari

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: March
nl-NL: Maart

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: May
nl-NL: Mei

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: June
nl-NL: Juni

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: July
nl-NL: Juli

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: August
nl-NL: Augustus

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: October
nl-NL: Oktober

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: The day within the month of your birthday.
nl-NL: De dag binnen de maand van uw verjaardag.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: BIRTH DAY
nl-NL: GEBOORTEDAG

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 1st
nl-NL: 1e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 2nd
nl-NL: 2e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 3rd
nl-NL: 3e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 4th
nl-NL: 4e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 5th
nl-NL: 5e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 6th
nl-NL: 6e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 7th
nl-NL: 7e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 8th
nl-NL: 8e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 9th
nl-NL: 9e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 10th
nl-NL: 10e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 11th
nl-NL: 11e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 12th
nl-NL: 12e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 13th
nl-NL: 13e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 14th
nl-NL: 14e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 15th
nl-NL: 15e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 16th
nl-NL: 16e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 17th
nl-NL: 17e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 18th
nl-NL: 18e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 19th
nl-NL: 19e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 20th
nl-NL: 20e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 21st
nl-NL: 21e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 22nd
nl-NL: 22e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 23rd
nl-NL: 23e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 24th
nl-NL: 24e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 25th
nl-NL: 25e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 26th
nl-NL: 26e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 27th
nl-NL: 27e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 28th
nl-NL: 28e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 29th
nl-NL: 29e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 30th
nl-NL: 30e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: 31st
nl-NL: 31e

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to display an on-screen message if trying to use unsupported features.
nl-NL: Schakel dit in om een ​​bericht op het scherm weer te geven als u niet-ondersteunde functies probeert te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, libretro/melondsds, ...
en: ON-SCREEN DISPLAY & NOTIFCATIONS
nl-NL: SCHERMWEERGAVE & MELDINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: WARN ABOUT UNSUPPORTED FEATURES
nl-NL: WAARSCHUW VOOR NIET-ONDERSTEUNDE FUNCTIES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to display if your BIOS haas known problems.
nl-NL: Schakel dit in om weer te geven of uw BIOS bekende problemen heeft.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: WARN ABOUT BIOS PROBLEMS
nl-NL: WAARSCHUW VOOR BIOS-PROBLEMEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to show which screen layout with the configured sequence is active.
nl-NL: Schakel dit in om te laten zien welke schermindeling met de geconfigureerde reeks actief is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: SHOW SCREEN LAYOUT
nl-NL: TOON SCHERM LAY-OUT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to show whether your device's microphone is active.
nl-NL: Schakel dit in om aan te geven of de microfoon van uw apparaat actief is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: SHOW HOST MICROPHONE STATE
nl-NL: TOON HOST MICROFOON-STAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to show whether your device's camera is active.
nl-NL: Schakel dit in om aan te geven of de camera van uw apparaat actief is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: SHOW HOST CAMERA STATE
nl-NL: TOON HOST CAMERA-STAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: Enable to show whether the emulated screens are closed.
nl-NL: Schakel dit in om aan te geven of de geëmuleerde schermen gesloten zijn.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/melondsds
en: SHOW LID STATE
nl-NL: TOON LID STAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin
en: Wii NAND's language setting.
nl-NL: Wii NAND's taal instelling.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, cemu, dolphin/uzem, play, suyu, ...
en: Dutch
nl-NL: Nederlands

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, play, suyu, ryujinx, sonic-mania
en: Simplified Chinese
nl-NL: Versimpeld Chinees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, play, suyu, ryujinx, sonic-mania
en: Traditional Chinese
nl-NL: Traditioneel Chinees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, cemu, scummvm, easyrpg, sonic2013, ...
en: Korean
nl-NL: Koreaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/flycast, libretro/flycast, ...
en: Enhancement. Only works with a 16/9 ratio and bezels disabled.
nl-NL: Verbetering. Werkt alleen met een verhouding van 16:9 en randen uitgeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/flycast, libretro/mednafen_psx, ...
en: WIDESCREEN HACK (GLITCHY)
nl-NL: BREEDBEELD HACK (GLITCHY)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin
en: May not work well on all hardware. Hybrid is preferred, where supported.
nl-NL: Werkt niet goed op alle hardware. Hybride is geprefereerd, waar ondersteund.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin
en: No Ubershaders
nl-NL: Geen Ubershaders

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin
en: Exclusive Ubershaders
nl-NL: Exclusieve Ubershaders

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin
en: Hybrid Ubershaders
nl-NL: Hybride Ubershaders

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin, dolphin_triforce, pcsx2, ppsspp, ...
en: Improves clarity of distant textures.
nl-NL: Verbeterd helderheid van verre textures.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/flycast, dolphin, dolphin_triforce, flycast, ...
en: ANISOTROPIC FILTERING
nl-NL: ANISOTROPISCH FILTEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin
en: Enables or disable on screen messages.
nl-NL: Schakelt schermberichten in of uit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, pcsx2
en: OSD MESSAGES
nl-NL: OSD BERICHTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin/uzem
en: Wii NAND's aspect ratio setting. Most games support both ratios natively.
nl-NL: Wii NAND's aspect ratio instelling. Meeste spellen ondersteunen beide ratio's als native.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, dolphin/uzem
en: WII TV MODE
nl-NL: WII TV MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin, dolphin/uzem
en: Emulate a Wiimote Sideway with L2 for Shake and Nunchuk on R-stick.
nl-NL: Emuleer een Wiimote Sideway met L2 voor Schudden en Nunchuck op de R-Stick.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin
en: WiiMote Sideways
nl-NL: WiiMote Zijwaarts

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin, libretro/dolphin
en: Real Wiimote
nl-NL: Echte Wiimote

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox
en: CPU TIMING MODE (FPS)
nl-NL: CPU TIMING MODUS (FPS)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox
en: internal (fixed 60fps)
nl-NL: intern (vast 60fps)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox
en: internal (variable fps)
nl-NL: intern (variabel fps)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox
en: external (variable fps)
nl-NL: extern (variabel fps)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox, openbor, mame
en: Apply a post-processing effect.
nl-NL: Pas post-processing effecten toe.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox, openbor, cgenius
en: VIDEO FILTER
nl-NL: VIDEOFILTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox, libretro/dosbox
en: Gamepad (D-pad, 2 Buttons)
nl-NL: Controller (D-pad, 2 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox, libretro/dosbox, libretro/prboom, libretro/tyrquake
en: Keyboard + Mouse
nl-NL: Keyboard + Muis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox, libretro/dosbox
en: Joystick (Analog, 2 Buttons)
nl-NL: Joystick (Analoog, 2 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox
en: Select Keyboard, Joystick or Gamepad mode
nl-NL: Selecteer Keyboard, Joystick of Controller modus

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Select which Intel CPU to emulate.
nl-NL: Selecteer welke Intel CPU te emuleren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Autodetect (Compatible)
nl-NL: Automatisch dedecteren (Compatibel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: 386 (slow)
nl-NL: 386 (langzaam)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: 486 (slow)
nl-NL: 486 (langzaam)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Pentium (slow)
nl-NL: Pentium (langzaam)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Affects efficiency/stability.
nl-NL: Beïnvloedt efficiëntie/stabiliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: CPU CORE METHOD
nl-NL: CPU CORE METHODE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Optimized (auto)
nl-NL: Geoptimaliseerd (auto)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Dynamic (fast)
nl-NL: Dynamisch (snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Normal (interpreter)
nl-NL: Normaal (interpreter)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Simple (interpreter for old real-mode games)
nl-NL: Simpel (interpreter voor oude real-mode spellen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Manually set cycles per second. Use with caution.
nl-NL: Zet handmatig de cycles per seconde. Wees voorzichtig met gebruik.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: EMULATED CPU PERFORMANCE
nl-NL: GEEMULEERDE CPU PRESTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: MAX (as many as possible)
nl-NL: MAX (zo veel mogelijk)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: No EMS/XMS
nl-NL: Geen EMS/XMS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: The emulated graphics card.
nl-NL: De geëmuleerde grafische kaart.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: GRAPHICS CHIP TYPE
nl-NL: GRAPHISCHE CHIP TYPE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Does not affect the on-screen keyboard.
nl-NL: Heeft geen invloed op on-screen keyboard.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: PHYSICAL KEYBOARD LAYOUT
nl-NL: FYSIEKE KEYBOARD INDELING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Brazil
nl-NL: Brazilië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Croatia
nl-NL: Kroatië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Czech Republic
nl-NL: Tsjechische Republiek

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Denmark
nl-NL: Denemarken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: France
nl-NL: Frankrijk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Germany
nl-NL: Duitsland

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Greece
nl-NL: Griekenland

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Hungary
nl-NL: Hongarije

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, suyu
en: Iceland
nl-NL: Ijsland

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Italy
nl-NL: Italië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Netherlands
nl-NL: Nederland

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Norway
nl-NL: Noorwegen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, suyu
en: Poland
nl-NL: Polen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Russia
nl-NL: Rusland

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Slovakia
nl-NL: Slowakije

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Slovenia
nl-NL: Slovenië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Spain
nl-NL: Spanje

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Sweden
nl-NL: Zweden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Switzerland (German)
nl-NL: Zwitserland (Duits)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Switzerland (French)
nl-NL: Zwitserland (Frans)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, suyu
en: Turkey
nl-NL: Turkije

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Rewind can be CPU heavy.
nl-NL: Terugspoelen kan zwaar zijn voor de CPU.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SAVESTATE/REWIND
nl-NL: SAVESTATE/TERUGSPOELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: On with rewind support
nl-NL: Ingeschakeld met ondersteuning voor terugspoelen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Apply a joy2key profile for the current game.
nl-NL: Pas een joy2key profiel toe voor het huidige spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: GAMEPAD AUTOMATIC MAPPING
nl-NL: CONTROLLER AUTOMATISCH INDELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: On with game detection message
nl-NL: Ingeschakeld met spel detectie bericht

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Set the deadzone of the joystick analog sticks.
nl-NL: Stel de deadzone in voor de joystick analoge sticks.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: ANALOG JOYSTICK DEADZONE
nl-NL: ANALOGE JOYSTICK DEADZONE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Can fix drifting joysticks in games.
nl-NL: Can drifting verhelpen voor joysticks in spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: TIMED AXIS INTERVALS
nl-NL: GETIMEDE AXIS INTERVALS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Gravis GamePad (D-pad + 4 Btns)
nl-NL: Gravis GamePad (D-pad + 4 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Generic Keyboard Binds
nl-NL: Generieke Keyboard Bindingen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Keyboard + Mouse (Left An.)
nl-NL: Keyboard + Muis (Links)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Keyboard + Mouse (Right An.)
nl-NL: Keyboard + Muis (Rechts)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: 1st Joystick (2 Axes, 2 Btns)
nl-NL: 1ste Joystick (2 Axis, 2 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Flight Stick (3 Axes, 4 Btns, 1 Hat)
nl-NL: Flight Stick (3 Axis, 4 Knoppen, 1 Hat)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Both Joysticks (4 Axes, 4 Btns)
nl-NL: Beide Joysticks (4 Axis, 4 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/dosbox_pure
en: Custom Keyboard Binds (best for Pad2Key)
nl-NL: Aangepaste keyboard bindingen (beste voor Pad2Key)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: 2nd Joystick (2 Axes, 2 Btns)
nl-NL: 2de Joystick (2 Axis, 2 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Type of emulated SoundBlaster card.
nl-NL: Type geëmuleerde SoundBlaster-kaart.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SounBlaster 16 (Default)
nl-NL: SoundBlaster 16 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SounBlaster Pro 2
nl-NL: SoundBlaster Pro 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SounBlaster Pro
nl-NL: SoundBlaster Pro

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SounBlaster 2.0
nl-NL: SoundBlaster 2.0

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: SounBlaster 1.0
nl-NL: SoundBlaster 1.0

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Enable Gravis Utrasound emulation. Ensure the ULTRASND folder is in the root of your <game>.pc rom folder.
nl-NL: Schakel Gravis Utrasound-emulatie in. Zorg ervoor dat de map ULTRASND zich in de hoofdmap van uw <game>.pc rom-map bevindt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: ENABLE GRAVIS ULTRASOUND
nl-NL: GRAVIS ULTRASOUND INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure, libretro/same_cdi, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Off (Default)
nl-NL: Uit (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: Select the .SF2 SoundFont file, .ROM file, or interface used for MIDI output.
nl-NL: Selecteer het .SF2 SoundFont-bestand, .ROM-bestand of interface die wordt gebruikt voor MIDI-uitvoer.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/dosbox_pure
en: General MIDI SoundFont (Default)
nl-NL: General MIDI SoundFont (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/mednafen_psx
en: Enhancement. Skipping it can break some games.
nl-NL: Verbetering. Als u dit overslaat, kunnen sommige games kapot gaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/gambatte, libretro/mednafen_psx, libretro/mgba, ...
en: SHOW BIOS BOOTLOGO
nl-NL: TOON BIOS BOOTLOGO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/gambatte, libretro/mednafen_psx, libretro/mgba, ...
en: Show
nl-NL: Weergeven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/gambatte, libretro/mednafen_psx, libretro/mgba, ...
en: Skip
nl-NL: Overslaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation
en: More accurate emulation, but slower.
nl-NL: Meer accurate emulatie, maar langzamer.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation
en: USE SOFTWARE RENDERING
nl-NL: GEBRUIK SOFTWARE RENDERING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation
en: Enhancement. Smooth/upscale textures.
nl-NL: Verbetering. Gladde/opgeschaalde texturen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, duckstation, ...
en: TEXTURE FILTERING
nl-NL: TEXTURE FILTEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/parallel_n64, cemu, duckstation, ...
en: Bilinear
nl-NL: Bilineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/fceumm, libretro/nestopia, duckstation
en: Zooms in to hide black borders. Borders are different per game.
nl-NL: Zoomt in om zwarte randen te verbergen. Randen zijn verschillend per spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/fceumm, libretro/nestopia, libretro/o2em, ...
en: CROP OVERSCAN
nl-NL: OVERSCAN CROPPEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, duckstation
en: Only Overscan Area
nl-NL: Alleen Overscan Gebied

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/duckstation, duckstation
en: All Borders
nl-NL: Alle Randen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/duckstation, libretro/mednafen_psx, ...
en: DualShock has rumble support. Not all games support DualShock.
nl-NL: DualShock heeft rumble support. Niet alle games ondersteunen DualShock.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/swanstation
en: Digital Controller (Gamepad)
nl-NL: Digitale Controller (Gamepad)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/duckstation
en: Analog Controller (DualShock)
nl-NL: Analoge Controller (DualShock)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/swanstation, libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae, ...
en: Analog Joystick
nl-NL: Analoge Joystick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/swanstation, libretro/duckstation, libretro/duckstation, libretro/mednafen_psx, ...
en: PlayStation Mouse
nl-NL: PlayStation Muis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/swanstation, libretro/fbneo, libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, ...
en: SHOW LIGHT GUN CROSSHAIRS
nl-NL: TOON LIGHT GUN CROSSHAIRS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/duckstation, libretro/duckstation, libretro/mednafen_psx, libretro/mednafen_psx, libretro/pcsx_rearmed, ...
en: Digital Controller
nl-NL: Digitale Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/duckstation, libretro/duckstation
en: Analog Stick
nl-NL: Analoge Stick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo
en: Can fix slowdown. Only works on some drivers.
nl-NL: Kan vertraging verhelpen. Werkt alleen op sommige drivers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo
en: No skipping
nl-NL: Niet overslaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo, libretro/mame078plus
en: Console AES World
nl-NL: Console AES Wereld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo, libretro/mame078plus
en: Arcade MVS Europe
nl-NL: Arcade MVS Europa

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo
en: MEMORY CARD MODE
nl-NL: GEHEUGENKAART MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo, libretro/opera
en: Shared
nl-NL: Gedeeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fbneo
en: Per-game
nl-NL: Per-spel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/nestopia
en: Enhancement. Remove the eight sprites per line limit.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 8 sprites per regel limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/nestopia, drastic
en: Horizontal
nl-NL: Horizontaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/nestopia, drastic
en: Vertical
nl-NL: Verticaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/nestopia
en: Both
nl-NL: Beide

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/nestopia, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: Can be used to simulate colors of particular displays.
nl-NL: Kan gebruikt worden om kleuren van specifieke beeldschermen te simuleren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/nestopia, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: COLOR FILTER
nl-NL: KLEUR FILTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/nestopia
en: Composite (color bleeding + artifacts)
nl-NL: Composiet (kleur bleeding + artifacten)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/nestopia
en: SVideo (color bleeding only)
nl-NL: SVideo (alleen kleur bleeding)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/nestopia
en: RGB (crisp image)
nl-NL: RGB (scherp beeld)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm
en: Only supported games. Higher settings increase system requirements.
nl-NL: Alleen ondersteunde spellen. Hogere instellingen verhogen systeem vereisten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm
en: SOUND QUALITY
nl-NL: GELUIDSKWALITEIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm, libretro/fceumm
en: NES Gamepad
nl-NL: NES Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fceumm
en: Paddle can only be used in port 2.
nl-NL: Paddle kan alleen gebruit worden in poort 2.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast
en: Can avoid flashing screen issues. Significant performance cost.
nl-NL: Kan flikkerend scherm voorkomen. Significant prestatie verlies.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast
en: SYNCHRONOUS RENDERING
nl-NL: SYNCHROON RENDEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/pcsx_rearmed, flycast
en: PLAYER 1 CROSSHAIR COLOR
nl-NL: SPELER 1 CROSSHAIR KLEUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/pcsx_rearmed, ...
en: Green
nl-NL: Groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/pcsx_rearmed, ...
en: White
nl-NL: Wit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/pcsx_rearmed, flycast
en: PLAYER 2 CROSSHAIR COLOR
nl-NL: SPELER 2 CROSSHAIR KLEUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, flycast
en: PLAYER 3 CROSSHAIR COLOR
nl-NL: SPELER 3 CROSSHAIR KLEUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, flycast
en: PLAYER 4 CROSSHAIR COLOR
nl-NL: SPELER 4 CROSSHAIR KLEUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, mupen64plus
en: Smooth textures on distant 3D objects based on angle.
nl-NL: Maakt textures op verre 3D objecten gladder gebaseerd op een hoek.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, mupen64plus
en: TEXTURE MIP-MAPPING (BLUR)
nl-NL: TEXTURE MIP-MAPPING (VERVAGEN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, flycast
en: Improves clarity of distant textures when mip-mapping is enabled.
nl-NL: Verhoogt helderheid van verre textures als mip-mapping ingeschakeld is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast
en: Enhancement. Upscales screen textures (2D games only).
nl-NL: Verbetering. Schaalt schermtexturen op (alleen 2D-games).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/quasi88, flycast/uzem
en: Required for some games.
nl-NL: Vereist voor sommige spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, flycast/uzem
en: FORCE WINDOWS CE MODE
nl-NL: FORCEER WINDOWS CE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast
en: WIDESCREEN CHEAT (PRIORITY)
nl-NL: BREEDBEELD CHEAT (PRIORITEIT)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast, libretro/flycast
en: Gamepad
nl-NL: Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/flycast
en: Useful for certain arcade games.
nl-NL: Handig voor sommige arcade spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/flycast, libretro/flycast
en: SCREEN ORIENTATION
nl-NL: SCHERM ORIENTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fuse
en: Sinclair 1 controller set to AUTO.
nl-NL: Sinclair 1 controller ingesteld op AUTO.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fuse
en: Sinclair 2 controller set to AUTO.
nl-NL: Sinclair 2 controller op AUTO.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fuse
en: Set controller 1 and 2 to None to use it standalone.
nl-NL: Stel controller 1 en 2 in op Geen om deze zelfstandig te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/fuse
en: KEYBOARD SUPPORT
nl-NL: TOETSENBORD ONDERSTEUNING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte, libretro/genesisplusgx, libretro/o2em, libretro/pokemini, libretro/potator
en: Required for certain visual effects.
nl-NL: Vereist voor bepaalde visuele effecten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte, libretro/o2em
en: Simple
nl-NL: Simpel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: LCD Ghosting (Accurate)
nl-NL: LCD Ghosting (Accuraat)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: LCD Ghosting (Fast)
nl-NL: LCD Ghosting (Snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte, libretro/mgba, libretro/mgba, libretro/vba-m, libretro/vba-m
en: Simulate LCD color inaccuracy.
nl-NL: Simuleer LCD kleur onnauwkeurigheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte, libretro/mgba, libretro/mgba, libretro/vba-m, libretro/vba-m
en: COLOR CORRECTION
nl-NL: KLEUR CORRECTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: Set the color palette to use.
nl-NL: Stel kleurenpalet in om te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GB - Black and White
nl-NL: GB - Zwart en Wit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Blue
nl-NL: GBC - Blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Brown
nl-NL: GBC - Bruin

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Dark Blue
nl-NL: GBC - Donker Blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Dark Brown
nl-NL: GBC - Donker Bruin

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Dark Green
nl-NL: GBC - Donker Groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Grayscale
nl-NL: GBC - Grijstint

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Green
nl-NL: GBC - Groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Inverted
nl-NL: GBC - Omgekeerd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Orange
nl-NL: GBC - Oranje

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Red
nl-NL: GBC - Rood

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: GBC - Yellow
nl-NL: GBC - Geel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: Special 1
nl-NL: Speciaal 1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: Special 2
nl-NL: Speciaal 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: Special 3
nl-NL: Speciaal 3

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/gambatte
en: Special 4 (TI-83 Legacy)
nl-NL: Speciaal 4 (TI-83 Legacy)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx
en: Games may run faster/slower than normal if the incorrect region is selected.
nl-NL: Games kunnen sneller/langzamer draaien dan normaal als de verkeerde regio is geselecteerd.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, redream
en: REGION
nl-NL: REGIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive
en: Enhancement. Remove the eighty sprites per line limit.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 80 sprites per regel limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive, ...
en: Use Megadrive to automap inputs for a Megadrive style controller with a 6 button layout.
nl-NL: Gebruik Megadrive om invoer automatisch toe te wijzen voor een Megadrive-stijl controller met een indeling met 6 knoppen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive
en: CONTROLLER 1 INPUT MAPPING
nl-NL: CONTROLLER 1 INVOER MAPPING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive, ...
en: Retropad (Default)
nl-NL: Retropad (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive
en: CONTROLLER 2 INPUT MAPPING
nl-NL: CONTROLLER 2 INVOER MAPPING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive
en: CONTROLLER 3 INPUT MAPPING
nl-NL: CONTROLLER 3 INVOER MAPPING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive
en: CONTROLLER 4 INPUT MAPPING
nl-NL: CONTROLLER 4 INVOER MAPPING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive, libretro/picodrive
en: Joypad 3 Button
nl-NL: Joypad 3 Knoppen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx, libretro/picodrive, libretro/picodrive
en: Joypad 6 Button
nl-NL: Joypad 6 Knoppen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 3 Button + 4-WayPlay
nl-NL: Joypad 3 Knoppen + 4-WayPlay

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 6 Button + 4-WayPlay
nl-NL: Joypad 6 Knoppen + 4-WayPlay

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 3 Button + Teamplayer
nl-NL: Joypad 3 Knoppen + Teamplayer

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 6 Button + Teamplayer
nl-NL: Joypad 6 Knoppen + Teamplayer

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/snes9x
en: Light guns can only be used in port 2.
nl-NL: Light Guns kunnen alleen in poort 2 worden gebruikt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Sound generator. MAME is faster and Nuked is cycle accurate. Original model used YM2612 while later revisions used YM3438.
nl-NL: Geluidsgenerator. MAME is sneller en Nuked is cyclusnauwkeurig. Het originele model gebruikte YM2612, terwijl latere herzieningen YM3438 gebruikten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Adjust mixing of CD audio. In MSU-MD, cartridge-sourced sound effects are not affected.
nl-NL: Pas het mixen van cd-audio aan. In MSU-MD worden de geluidseffecten van cartridges niet beïnvloed.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx
en: Enhanced sound output support for compatible games.
nl-NL: Verbeterde ondersteuning voor geluidsuitvoer voor compatibele spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 2 Button
nl-NL: Joypad 2 Knoppen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx, libretro/genesisplusgx
en: Joypad 2 Button + Master Tap
nl-NL: Joypad 2 Knoppen + Master Tap

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx
en: Extend the game screen area, similar to the Master System.
nl-NL: Breid het spelschermgebied uit, vergelijkbaar met de Master System.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/genesisplusgx
en: EXTENDED SCREEN
nl-NL: UITGEBREID SCHERM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired Atari machine type.
nl-NL: Kies het gewenste Atari type.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired Atari CPU type.
nl-NL: Kies het gewenste Atari CPU-type.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired Atari CPU clock rate.
nl-NL: Kies de gewenste Atari CPU-kloksnelheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: ATARI CPU CLOCK RATE
nl-NL: ATARI CPU KLOKSNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired Atari ST memory size.
nl-NL: Kies de gewenste Atari ST-geheugengrootte.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: ATARI ST MEMORY SIZE
nl-NL: ATARI ST GEHEUGENGROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired Atari Monitor.
nl-NL: Kies uw gewenste Atari Monitor.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Monochrome High-Resolution
nl-NL: Monochroom hoge resolutie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: RGB Colour Low/Medium-Resolution
nl-NL: RGB Kleur Lage/Gemiddelde resolutie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired pixel aspect ratio.
nl-NL: Kies de gewenste pixelverhouding.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, ...
en: ASPECT RATIO
nl-NL: BEELDVERHOUDING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Square Pixels
nl-NL: Vierkante pixels

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Atari ST monitors had a visible border around the main screen area, but most software does not display anything in it.
nl-NL: Atari ST-monitoren hadden een zichtbare rand rond het hoofdscherm, maar de meeste software geeft daarin niets weer.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: SCREEN BORDERS
nl-NL: SCHERM RANDEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Hide
nl-NL: Verbergen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Choose your desired pause screen display type.
nl-NL: Kies het gewenste type pauzeschermweergave.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: PAUSE SCREEN DISPLAY
nl-NL: PAUZEER SCHERM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Help and Information
nl-NL: Hulp en informatie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Floppy Disk List
nl-NL: Floppy Disk Lijst

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Snow
nl-NL: Sneeuw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: Darken
nl-NL: Donkerder maken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/hatarib
en: No Indicator
nl-NL: Geen Indicator

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vb
en: original
nl-NL: origineel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, theforceengine
en: 480p
nl-NL: 400p

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: Replace meshed transparency by real transparency.
nl-NL: Vervang mesh-transparantie door echte transparantie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: IMPROVED MESH
nl-NL: VERBETERDE MESH

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: Apply gouraud shading instead of flat shading.
nl-NL: Pas gouraud-shading toe in plaats van vlakke shading.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: IMPROVED BANDING
nl-NL: VERBETERDE BANDING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, libretro/yabasanshiro
en: Allows up to 7 or 12 controllers in supported games.
nl-NL: Maakt tot 7 of 12 controllers mogelijk in ondersteunde spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, libretro/pcsx_rearmed, libretro/yabasanshiro
en: Port1
nl-NL: Poort1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, libretro/pcsx_rearmed, libretro/yabasanshiro
en: Port2
nl-NL: Poort2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos, libretro/pcsx_rearmed, libretro/yabasanshiro
en: Port1+2
nl-NL: Poort1+2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: Choose system BIOS language.
nl-NL: Kies BIOS taal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/kronos
en: BIOS Language
nl-NL: BIOS Taal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/same_cdi, libretro/mame, libretro/mamevirtual
en: Use a custom MAME config, do not overwrite config on launch.
nl-NL: Gebruik een aangepaste MAME-configuratie, overschrijf de configuratie niet bij het opstarten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/same_cdi, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: CUSTOM CONFIG
nl-NL: AANGEPASTE CONFIG

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Controls for 5/6 button games and other unique controls
nl-NL: Controls voor 5/6 knop spellen en andere unieke controls

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: SPECIAL CONTROL LAYOUTS
nl-NL: SPECIALE CONTROL LAYOUTS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Default Only
nl-NL: Alleen Standaard

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: SNES Style
nl-NL: SNES Stijl

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Genesis/Megadrive Style
nl-NL: Genesis/Megadrive Stijl

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Modern Fightstick Style
nl-NL: Moderne Fightstick Stijl

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Twin Stick with Triggers
nl-NL: Twin Stick met Triggers

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Enable or disable high score saving
nl-NL: Schakel het opslaan van high scores in of uit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, duckstation, duckstation, pcsx2, ...
en: Enabled (Default)
nl-NL: Ingeschakeld (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Play a coin drop sound effect when an insert coin button is pressed
nl-NL: Speel het geluidseffect van het laten vallen van een munt wanneer er op een muntinvoerknop wordt gedrukt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: COIN SOUND PLUGIN
nl-NL: MUNT GELUID PLUGIN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, cemu, cemu, cemu, ...
en: Disabled (Default)
nl-NL: Uitgeschakeld (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mamevirtual
en: Use the same art paths as standalone MAME - not recommended if using decorations or shaders.
nl-NL: Gebruik dezelfde paden als standalone MAME - niet aanbevolen als u decoraties of shaders gebruikt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mamevirtual
en: SHARE MAME ARTWORK
nl-NL: DEEL MAME ARTWORK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mamevirtual, libretro/xrick, cemu, ...
en: On (Default)
nl-NL: Aan (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mamevirtual
en: Crop MAME artwork to maximize the game screen and only fill unused space.
nl-NL: Snijd MAME-artwork bij om het spelscherm te maximaliseren en alleen ongebruikte ruimte op te vullen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, flycast, mame
en: Set gun button 2 to reload.
nl-NL: Zet Gun knop 2 op herladen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, flycast, mame
en: OFF-SCREEN RELOAD BUTTON
nl-NL: OFF-SCREEN HERLAADKNOP

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Use MAME software lists to identify ROM
nl-NL: Gebruik MAME-softwarelijsten om ROM te identificeren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: SOFTWARE LIST
nl-NL: SOFTWARE LIJST

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Don't Use (Default)
nl-NL: Niet Gebruiken (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Type of ROM file to load.
nl-NL: Type ROM bestand om te laden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Toggle with hotkey + D-pad up or Scroll Lock in-game.
nl-NL: Schakel met hotkey + D-pad omhoog of Scroll Lock in het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: UI KEYS
nl-NL: UI KNOPPEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Off at Start
nl-NL: Uit bij Start

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: On at Start
nl-NL: Aan bij Start

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: Enable per-game custom configuration via MAME menu.
nl-NL: Per spel aangepaste configuratie via MAME menu inschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, ...
en: CUSTOM GAME CONFIG
nl-NL: AANGEPASTE SPELCONFIGURATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Entex AdventureVision cartridges
nl-NL: Coleco ColecoVision cartridges

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Apple II cleanly cracked disks
nl-NL: Apple II netjes gekraakte disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Apple II miscellaneous disks
nl-NL: Apple II diverse disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Apple II original disks
nl-NL: Apple II originele disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Hard Drive
nl-NL: Harde Schijf

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Type of joystick connected to the game port.
nl-NL: Type joystick aangesloten op de gamepoort.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Apple (2x 2-button Analog)
nl-NL: Apple (2x 2-button Analoog)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Sirius/Atari (2x 1-button Digital, II+ Only)
nl-NL: Sirius/Atari (2x 1-button Digitaal, Alleen II+)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Gizmo (1-Button Digital)
nl-NL: Gizmo (1-Button Digitaal)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Model of emulated Apple II.
nl-NL: Model van geëmuleerde Apple II.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Apple //e Enhanced (Default)
nl-NL: Apple //e Enhanced (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Apple IIgs miscellaneous disks
nl-NL: Apple IIgs diverse disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Apple IIgs original disks
nl-NL: Apple IIgs originele disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Acorn Archimedes hard disks
nl-NL: Acorn Archimedes harde schijven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, ...
en: Select model to emulate
nl-NL: Selecteer het model dat u wilt emuleren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: BBC A3000
nl-NL: Archimedes 310

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Archimedes 440/1 (Default)
nl-NL: Archimedes 440/1 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Acorn Atom disk images
nl-NL: Acorn Atom schijf images

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: Quickload
nl-NL: Snellaad

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Select which joystick to emulate.
nl-NL: Selecteer welke joystick u wilt emuleren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, cgenius, mame/pcsx2, iortcw
en: None (Default)
nl-NL: Geen (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Acorn Analogue Joysticks
nl-NL: Acorn Analoge Joysticks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame
en: BBC Micro Model B (Default)
nl-NL: BBC Micro Model B (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Acorn BBC Micro hard disks
nl-NL: Acorn BBC Micro harddisks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Acorn BBC Micro Model B Original disks
nl-NL: Acorn BBC Micro Model B Originele disks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Select the model of Color Computer to emulate
nl-NL: Selecteer het model kleurencomputer dat u wilt emuleren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Color Computer 3 (NTSC) (Default)
nl-NL: Color Computer 3 (NTSC) (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Electron w/64k Master RAM Board (default)
nl-NL: Electron w/64k Master RAM Board (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: FM Towns Marty (Default)
nl-NL: FM Towns Marty (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: How much RAM the emulated FM Towns will have installed
nl-NL: Hoeveel RAM de geëmuleerde FM Towns zullen hebben geïnstalleerd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, libretro/mame, mame/pcsx2, mame/pcsx2
en: RAM SIZE
nl-NL: RAM GROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Insert a disk into the floppy drive, a blank will be used if one doesn't exist
nl-NL: Plaats een schijf in het diskettestation; er wordt een blanco schijf gebruikt als deze niet bestaat

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: ADD USER DISK
nl-NL: VOEG USER DISK TOE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Tiger Game.com cartridges
nl-NL: TI-99/4A Cartridges

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Choose hardware for the memory expansion slot
nl-NL: Kies hardware voor het geheugenuitbreidingsslot

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: MEMORY SLOT
nl-NL: GEHEUGENSLOT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Laser 310/VZ-300 16k Memory
nl-NL: Laser 310/VZ-300 16k Geheugen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Laser/VZ 64k Memory (Default)
nl-NL: Laser/VZ 64k Geheugen (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Select model of Mac (Recommendations are Mac Plus for B&W, Mac LC 3 for Color)
nl-NL: Selecteer Mac-model (aanbevelingen zijn Mac Plus voor zwart-wit, Mac LC 3 voor kleur)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame
en: Install the image reader card to read disk image files (Mac IIx only). Minimum 4MB ram size recommended.
nl-NL: Installeer de image lezer kaart om schijfkopiebestanden te lezen (alleen Mac IIx). Minimale ramgrootte van 4 MB aanbevolen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: IMAGE READER
nl-NL: IMAGE LEZER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Slot A (Default)
nl-NL: Slot A (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: How much RAM the emulated Mac will have installed (Mac IIx & Mac LC 3 only)
nl-NL: Hoeveel RAM de geëmuleerde Mac zal hebben geïnstalleerd (alleen Mac IIx en Mac LC 3)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame
en: Type of ROM file to load
nl-NL: Type ROM-bestand dat moet worden geladen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Select a boot disk or hard drive if needed
nl-NL: Selecteer een opstartschijf of harde schijf indien nodig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: BOOT DISK
nl-NL: BOOT SCHIJF

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: System 6.0.8 (Hard Drive)
nl-NL: System 6.0.8 (Harde Schijf)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: System 7.0.1 (Hard Drive)
nl-NL: System 7.0.1 (Harde Schijf)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: System 7.5.5 (Hard Drive)
nl-NL: System 7.5.5 (Harde Schijf)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: 32k RAM expansion card installed
nl-NL: 32k RAM uitbreidingskaart geïnstalleerd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: 32K RAM EXPANSION
nl-NL: 32K RAM UITBREIDING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: Speech module installed
nl-NL: Spraakmodule geïnstalleerd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame, mame/pcsx2
en: SPEECH MODULE
nl-NL: Spraakmodule

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mamevirtual, mame/pcsx2
en: Video Game Music Files
nl-NL: Video Game Muziek Bestanden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus
en: CONTROL MAPPING
nl-NL: INVOER INDELING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus
en: Analog
nl-NL: Analoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus
en: Digital
nl-NL: Digitaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, ...
en: Keyboard shortcuts unavailable if passing through the keyboard.
nl-NL: Keyboard snelkoppelingen onbeschikbaar als ze door het keyboard gaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus
en: INPUT INTERFACE
nl-NL: INVOER INTERFACE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus
en: Simultaneous
nl-NL: Simultaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus, mame
en: Rotates screen by 90 degrees. Intended for rotating displays.
nl-NL: Roteert scherm 90 graden. Bedoeld voor roterende schermen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mame078plus, mame
en: VERTICAL ROTATION (TATE)
nl-NL: VERTICALE ROTATIE (TATE)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: 100%(native)
nl-NL: 100% (native)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Small performance increase (may drop frames).
nl-NL: Kleine performance winst (kan framerate omlaag halen).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: FRAME DUPING (SPEED UP)
nl-NL: FRAME DUPING (VERSNELLEN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Much faster than interpreter (but may have issues).
nl-NL: Veel sneller dan interpreter (maar kan problemen hebben).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: CPU DYNAREC (SPEED UP)
nl-NL: CPU DYNAREC (VERSNELLEN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Disabled (Beatle Interpreter)
nl-NL: Uitgeschakeld (Beatle Interpreter)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Max Performance
nl-NL: Maximum Prestatie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: DYNAREC CODE INVALIDATION
nl-NL: DYNAREC CODE INVALIDATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Full (more compatible)
nl-NL: Volledig (meer compatibel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: DMA Only (Slightly Faster)
nl-NL: Alleen DMA (Beetje Sneller)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx, libretro/pcsx_rearmed
en: Allows up to 5 or 8 controllers in supported games.
nl-NL: Staat 5 tot 8 controllers toe in ondersteunde spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, ...
en: Port 1
nl-NL: Poort 1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, ...
en: Port 2
nl-NL: Poort 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx
en: Port 1+2
nl-NL: Poort 1+2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx, libretro/mednafen_psx, libretro/pcsx_rearmed, libretro/pcsx_rearmed
en: Analog Controller
nl-NL: Analoge Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_psx, libretro/mednafen_psx
en: Analog Joystick (Flystick)
nl-NL: Analoge Joystick (Flystick)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_supergrafx, libretro/pce, libretro/pce_fast, libretro/pcfx
en: Enhancement. Remove the sixteen sprites per line limit.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 16 sprites per regel limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_wswan, drastic, vpinball, vpinball, vpinball, ...
en: Manual
nl-NL: Handmatig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_wswan
en: Portrait
nl-NL: Portret

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mednafen_wswan
en: Landscape
nl-NL: Landschap

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mgba
en: Requires BIOS file to be present.
nl-NL: Vereist aanwezig BIOS bestand.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mgba, libretro/mgba, libretro/vba-m, libretro/vba-m
en: Only for Super Game Boy enhanced games.
nl-NL: Alleen voor Super Game Boy enhanced spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mgba, libretro/mgba, libretro/vba-m, libretro/vba-m
en: SUPER GB BORDERS
nl-NL: SUPER GB RANDEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mgba
en: Value to use for the emulated solar sensor (Boktai).
nl-NL: Waarde te gebruiken voor geëmuleerde solar sensor (Boktai).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mrboom
en: TEAM COLOR MODE
nl-NL: TEAM KLEUR MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mrboom
en: Color
nl-NL: Kleur

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mrboom
en: Sex
nl-NL: Geslacht

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mrboom
en: Enable or disable monsters in battle.
nl-NL: Schakel monsters in battle aan of uit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: 4:3 RENDERING RESOLUTION
nl-NL: 4:3 RENDER RESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Enhancement. Increase the rendering resolution when in 16:9 ratio. Makes 3D objects clearer.
nl-NL: Verbetering. Verhoog de renderresolutie bij een verhouding van 16:9. Maakt 3D-objecten duidelijker.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: 16:9 RENDERING RESOLUTION
nl-NL: 16:9 RENDERRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Enhancement. 3 point is accurate to N64, standard is better.
nl-NL: Verbetering. 3 punten is nauwkeurig tot N64, standaard is beter.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: TEXTURE FILTERING MODE
nl-NL: TEXTURE FILTER MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: standard
nl-NL: standaard

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: 3 point
nl-NL: 3 punt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Enhancement. Smooth out jagged edges on 3D objects polygons.
nl-NL: Verbetering. Maak gekartelde randen van polygonen van 3D-objecten glad.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ppsspp, suyu, dxx-rebirth
en: Smooth textures on 3D objects.
nl-NL: Maak textures op 3D objecten gladder.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Smooth 1
nl-NL: Glad 1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Smooth 2
nl-NL: Glad 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Smooth 3
nl-NL: Glad 3

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Smooth 4
nl-NL: Glad 4

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Sharp 1
nl-NL: Scherp 1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Sharp 2
nl-NL: Scherp 2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Enhancement. Upscale textures.
nl-NL: Verbetering. Schaal texturen op.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: TEXTURE UPSCALING
nl-NL: TEXTUUR OPSCHALEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: As Is
nl-NL: Zoals het is

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: GLideN64 (Fastest)
nl-NL: GLideN64 (Snelste)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: ParaLLEl-RDP
nl-NL: PARALLLEL-RDP

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Angrylion (Most Compatible)
nl-NL: Angrylion (Meest Compatibel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: HLE (Fastest)
nl-NL: HLE (Snelste)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: ParaLLEl (Best LLE)
nl-NL: PARALLEL (Beste LLE)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Dynarec (Fastest)
nl-NL: Dynarec (Snelste)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Cached Interpreter
nl-NL: Gecachte Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Pure Interpreter (Most Accurate)
nl-NL: Pure Interpreter (Meest Accuraat)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, mupen64plus
en: Useful for N64 style controllers. Limited hotkeys for controllers without dedicated hotkey.
nl-NL: Handig voor N64-stijl controllers. Beperkte sneltoetsen voor controllers zonder speciale sneltoets.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: RetroPad (Default)
nl-NL: RetroPad (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, libretro/parallel_n64, ...
en: Useful for N64 style controllers.
nl-NL: Handig voor N64-stijl controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: Emulate a pak in the controller expansion port.
nl-NL: Emuleer een pak in de controller expansie poort.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: Memory Pak
nl-NL: Geheugen Pak

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, ...
en: Rumble Pak (Automatic)
nl-NL: Rumble Pak (Automatisch)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: Use to eliminate joystick drift/unwanted input. Effects all controllers.
nl-NL: Gebruik om joystick drift/ongewenste invoer te elimineren. Dit heeft effect op alle controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: 15% (Default)
nl-NL: 15% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: Use to make joystick movement more or less sensitive. Effects all controllers.
nl-NL: Gebruik om joystick bewegingen meer of minder gevoelig te maken. Dit heeft effect op alle controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: JOYSTICK SENSITIVITY
nl-NL: JOYSTICK GEVOELIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: 100% (Default)
nl-NL: 100% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: Full speed can break some games.
nl-NL: Volledige snelheid kan sommige spellen kapot maken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64, daphne
en: Original
nl-NL: Origineel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, libretro/parallel_n64
en: Full speed
nl-NL: Volledige snelheid

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next
en: Only applies when using Parallel-RDP as the chosen RDP Plugin.
nl-NL: Alleen van toepassing bij gebruik van Parallel-RDP als de gekozen RDP plug-in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/mupen64plus-next, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus
en: 1x (Default)
nl-NL: 1x (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/neocd
en: Can change the language of some games.
nl-NL: Kan talen van sommige spellen veranderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/neocd, flycast/uzem, redream, suyu, ryujinx
en: Europe
nl-NL: Europa

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/neocd
en: Universe BIOS is not compatible with cheats.
nl-NL: Universe BIOS is niet compatibel met cheats.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/neocd
en: Use one save file per game.
nl-NL: Gebruik één save bestand per spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/neocd
en: PER-GAME SAVES
nl-NL: PER-SPEL SAVES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/nestopia
en: Manually activate the adapter for supported games.
nl-NL: Activeer handmatig de adapter voor ondersteunde spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/nestopia
en: 4 PLAYER ADAPTER
nl-NL: 4 SPELER ADAPTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Select the processor model.
nl-NL: Selecteer het processor model.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: CPU FEATURE
nl-NL: CPU EIGENSCHAP

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: 6x (Recommended)
nl-NL: 6x (Aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: 13MB (Recommended)
nl-NL: 13MB (Aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Graphic Display Controller model.
nl-NL: Grafisch Beeldscherm Controller model.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Older games skipped drawing every second line, this masks that.
nl-NL: Oudere spellen sloegen een secondelijn opbouw over, dit maskeert dat.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: REMOVE SCANLINES
nl-NL: VERWIJDER SCANLINES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Full 255 lines
nl-NL: Volledige 244 lijnen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Some games rely on this (Apros).
nl-NL: Sommige spellen zijn hier afhankelijk van (Apros).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: REAL PALETTES
nl-NL: ECHTE PALETTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: 26K for old games and 86K for newer games.
nl-NL: 26K voor oude spellen en 86K voor nieuwere spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: SOUND BOARD
nl-NL: GELUIDSBORD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: To have music and not only sound in games (Owl-Zoo).
nl-NL: Om muziek en niet alleen geluid in spellen te hebben (Owl-Zoo).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Emulate a keyboard/mouse/joypad.
nl-NL: Emuleer een keyboard/muis/joypad.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: JOY2KEY PROFILE
nl-NL: JOY2KEY PROFIEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Arrows 3button
nl-NL: Arrows 3knops

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Keypad 3button
nl-NL: Keypad 3knops

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/np2kai
en: Manual keyboard
nl-NL: Handmatig toetsenbord

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: EMULATED SYSTEM
nl-NL: GEEMULEERD SYSTEEM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: Videopac G7000 (European)
nl-NL: Videopac G7000 (Europees)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: Videopac+ G7400 (European)
nl-NL: Videopac+ G7400 (Europees)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: Videopac+ G7400 (France)
nl-NL: Videopac+ G7400 (Frankrijk)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: Some games accept input from port 2 instead of port 1.
nl-NL: Sommige spellen accepteren invoer van poort 2 in plaats van poort 1.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: SWAP GAMEPADS
nl-NL: WISSEL CONTROLLERS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em, libretro/picodrive
en: Zooms in to hide black borders.
nl-NL: Zoomt in om zwarte randen te verbergen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: Soften the hash sound effect from some games.
nl-NL: Maak het hash geluid effect wat zachter in sommige games.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/o2em
en: AUDIO FILTER
nl-NL: AUDIOFILTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/openlara
en: Set desired framerate.
nl-NL: Stel de gewenste framerate in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/openlara, xenia-canary
en: 60fps (Default)
nl-NL: 60fps (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera
en: Fixes a possible bug with multiple controllers detection.
nl-NL: Verhelpt een mogelijke bug met detectie van meerdere controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera
en: ACTIVE INPUT DEVICES FIX
nl-NL: ACTIEVE INVOERAPPARATEN FIX

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera, libretro/pcsx_rearmed
en: SPECIFIC GAME FIXES
nl-NL: FIXES VOOR SPECIFIEKE SPELLEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera
en: Enable shared saves for multi-disc games
nl-NL: Schakel gedeeld opslaan in voor spellen met meerdere schijven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera
en: NVRAM STORAGE
nl-NL: NVRAM OPSLAG

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/opera
en: Per Game
nl-NL: Per Spel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/parallel_n64
en: Choose the Parallel N64 graphics plugin.
nl-NL: Kies de Parallel N64 grafische plug-in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/parallel_n64
en: GRAPHICS PLUGIN
nl-NL: GRAFISCHE PLUGIN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/parallel_n64, libretro/tyrquake, amiberry, melonds, rpcs3, ...
en: Automatic
nl-NL: Automatisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/parallel_n64
en: N64 3-point
nl-NL: N64 3-punt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pce, libretro/pce_fast
en: PCE Mouse
nl-NL: PCE Muis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx2
en: Skip the bios boot logo, may cause default language issues.
nl-NL: Sla het BIOS-opstartlogo over, dit kan standaard-taalproblemen veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed, libretro/virtualjaguar
en: Off is safer, On for specific games.
nl-NL: Uit is veiliger, Aan voor specifieke spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed
en: Capcom VS games Expand Screen Width
nl-NL: Capcom VS spellen Verbreed de Schermbreedte

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed
en: Chrono Chross Odd/Even Bit Hack
nl-NL: Chrono Chross Oneven/Even Bit Hack

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed
en: Dark Forces Flat Tex Triangles Fix
nl-NL: Dark Forces Platte Tex Driehoeken Fix

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed
en: Diablo Music Fix
nl-NL: Diablo Muziek Fix

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pcsx_rearmed
en: Lunar Ignore Brightness Color Fix
nl-NL: Lunar Negeer Helderheid Kleuren Fix

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pokemini
en: Produces a clean LCD effect.
nl-NL: Produceert een schoon LCD effect.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/pokemini
en: LCD GHOSTING EFFECTS
nl-NL: LCD GHOSTING EFFECTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - GameKing
nl-NL: Groen - GameKing

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Potator - Orangish - Amber
nl-NL: Potator - Orangjeachtig - Amber

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Potator - Green
nl-NL: Potator - Groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Potator - Blue
nl-NL: Potator - Blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Potator - Green - BGB
nl-NL: Potator - Groen - BGB

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Potator - Green Wataroo
nl-NL: Potator - Groen Wataroo

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Brownish - Travel Wood
nl-NL: Bruinachtig - Travel Wood

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Blue - Bubbles Blue
nl-NL: Blauw - Bubbles Blue

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Blue - Game Master
nl-NL: Blauw - Game Master

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Blue - Shiny Sky Blue
nl-NL: Blauw - Shiny Sky Blue

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Blue - Slime Blue
nl-NL: Blauw - Slime Blue

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Gold - Golden Wild
nl-NL: Goud - Golden Wild

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Gold - Labo Fawn
nl-NL: Goud - Labo Fawn

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Gold - Million Live Gold
nl-NL: Goud - Million Live Gold

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Gold - Odyssey Gold
nl-NL: Goud - Odyssey Gold

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Grey - Greyscale
nl-NL: Grijs - Greyscale

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Grey - Digivice
nl-NL: Grijs - Digivice

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Grey - Microvision
nl-NL: Grijs - Microvision

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - Buttercup Green
nl-NL: Groen - Buttercup Green

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - Game.com
nl-NL: Groen - Game.com

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - Greenscale
nl-NL: Groen - Greenscale

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - Legendary Super Saiyan
nl-NL: Groen - Legendary Super Saiyan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Green - TI-83
nl-NL: Groen - TI-83

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Orange - Hokage Orange
nl-NL: Oranje - Hokage Orange

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/potator
en: Pink - Blossom Pink
nl-NL: Roze - Blossom Pink

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/ppsspp
en: 480x272 (Default)
nl-NL: 480x272 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/prboom, libretro/tyrquake
en: CONTROLLER PROFILE
nl-NL: CONTROLLER PROFIEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/prboom, libretro/tyrquake
en: Gamepad Classic
nl-NL: Classic Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/prboom, libretro/tyrquake
en: Gamepad Modern
nl-NL: Moderne Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Force a specific model and prevent tags detection.
nl-NL: Forceer een specifiek model en voorkom detectie van tags.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Autodetect (by game name tag)
nl-NL: Automatisch dedecteren (op spel naam tag)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: A500 (512KB Chip + 512KB Slow)
nl-NL: A500 (512KB Chip + 512KB Langzaam)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: A600 (2MB Chip + 8MB Fast)
nl-NL: A600 (2MB Chip + 8MB Snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: A1200 (2MB Chip + 8MB Fast)
nl-NL: A1200 (2MB Chip + 8MB Snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: A4000/040 (2MB Chip + 8MB Fast)
nl-NL: A4000/040 (2MB Chip + 8MB Snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: CD32 Default (2MB Chip)
nl-NL: CD32 Standaard (2MB Chip)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: CD32 (2MB Chip + 8MB Fast)
nl-NL: CD32 (2MB Chip + 8MB Snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Help games which are too quick or that have bugs.
nl-NL: Ondersteun spellen die te snel zijn of bugs hebben.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: CPU COMPATIBILITY
nl-NL: CPU COMPATIBILITEIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, duckstation, openbor, scummvm, ...
en: Normal
nl-NL: Normaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: More compatible
nl-NL: Meer compatibel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Works with 'Cycle-exact' mode and for a few games.
nl-NL: Werkt met 'Cycle-exact' modus en voor een paar spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Default by model
nl-NL: Standaard op model

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en:  7.09 MHz (A500 speed)
nl-NL:  7.09 MHz (A500 snelheid)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: 14.18 MHz (A1200 speed)
nl-NL: 14.18 MHz (A1200 snelheid)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Ignored with 'Cycle-exact'.
nl-NL: Genegeerd met 'Cycle-exact'.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: CPU SPEED
nl-NL: CPU SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Manually define which resolution to use.&#x0a;Auto defaults to High and switches to Super-High when needed.
nl-NL: Definieer handmatig welke resolutie te gebruiken.&#x0a;Auto standaarden naar Hoog en wisselt naar Super-Hoog wanneer nodig.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, amiberry
en: VIDEO RESOLUTION
nl-NL: VIDEORESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Low 360p
nl-NL: Laag 360p

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: High 720p
nl-NL: Hoog 720p

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Super-high 1440p
nl-NL: Super-Hoog 1440p

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Hides borders on many games. Some games use the borders.
nl-NL: Verbergt randen bij veel spellen. Sommige spelklen kunnen de randen gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: ZOOM/CROP (HIDE BORDERS)
nl-NL: ZOOM IN/CROP (VERBERG RANDEN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: Auto zoom
nl-NL: Automatische zoom

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: smaller
nl-NL: kleiner

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: small
nl-NL: klein

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, ...
en: medium
nl-NL: gemiddeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: large
nl-NL: groot

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: larger
nl-NL: groter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Affects mouse speed globally.
nl-NL: Beïnvloed muissnelheid globaal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: MOUSE SPEED
nl-NL: MUIS SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, ...
en: Makes second fire button press up instead.
nl-NL: Zorgt dat de tweede vuur knop wijzigt naar omhoog drukken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: JUMP ON B
nl-NL: SPRING OP B

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, ...
en: Removes loading but can add possible glitches/crashes.
nl-NL: Verwijderd laden maar kan mogelijke glitches/crashes veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: FLOPPY TURBO SPEED
nl-NL: FLOPPY TURBO SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: Keypad to joyport mappings for 2 players.
nl-NL: Keypad naar joyport indelingen voor 2 spelers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: 2P GAMEPAD MAPPING (KEYRAH)
nl-NL: 2P CONTROLLER INDELING (KEYRAH)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: Enable launching pre-installed WHDLoad installs.
nl-NL: Start voorgeinstalleerd WHDLoad installs inschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: WHDLOAD LAUNCHER
nl-NL: WHDLOAD STARTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: Passes all physical keyboard events for Pad2Key.
nl-NL: Laat alle fysieke keyboard gebeurtenissen door naar Pad2Key.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: DISABLE EMULATOR JOYSTICK
nl-NL: EMULATOR JOYSTICK UITSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: Select controller type for Amiga P1.
nl-NL: Selecteer controller type voor Amiga P1.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, ...
en: CD32 Pad
nl-NL: CD32 Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: Select controller type for Amiga P2.
nl-NL: Selecteer controller type voor Amiga P2.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Inserts CD during boot animation to prevent loading fail.
nl-NL: Voert CD in gedurende boot animatie om laadfouten te voorkomen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: BOOT ANIMATION FIRST
nl-NL: BOOT ANIMATIES EERST

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/puae2021
en: CD TURBO SPEED
nl-NL: CD TURBO SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Makes the blue button press up instead.
nl-NL: Zorgt dat de blauwe knop wijzigt naar omhoog drukken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021, libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64
en: JUMP ON A
nl-NL: SPRING OP A

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/puae, libretro/puae2021
en: Inserts CD during boot animation prevent loading fail.
nl-NL: Voert CD in gedurende boot animatie voorkom laadfouten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k, libretro/quasi88
en: Slow down or speed up games as appropriate.
nl-NL: Vertraag of versnel spellen wanneer dat gepast is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Full Frame
nl-NL: Volledig Frame

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Auto Frame Skip
nl-NL: Automatische Frame Skip

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Applies to both players.
nl-NL: Geldt voor beide spelers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Default (2 Buttons)
nl-NL: Standaard (2 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Megadrive (8 Buttons)
nl-NL: Megadrive (8 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/px68k
en: Super Famicom (8 Buttons)
nl-NL: Super Famicom (8 Knoppen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/scummvm
en: Use to eliminate cursor drift/unwanted input.
nl-NL: Gebruik om cursor drift/ongewenste invoer te elimineren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/scummvm
en: GAMEPAD CURSOR SPEED
nl-NL: CONTROLLER CURSOR SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/scummvm
en: Improve speed, at a minor cost of accuracy.
nl-NL: Verhoog snelheid, ten koste van een beetje nauwkeurigheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/scummvm
en: SPEED HACK (SAFE)
nl-NL: SPEED HACK (VEILIG)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Enhancement. Remove the thirty-two sprites per line limit. Crashes certain games.
nl-NL: Verbetering. Verwijder de 32 sprites per regel limiet. Crasht bepaalde games.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: REDUCE SPRITE FLICKERING (UNSTABLE)
nl-NL: VERMINDER FLIKKEREN VAN SPRITES (ONSTABIEL)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Overclock the SNES CPU (Gradius 3, Super R-Type).
nl-NL: De SNES CPU Overclocken (Gradius 3, Super R-Type).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Light (load times)
nl-NL: Licht (laadtijd)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Compatible
nl-NL: Compatibel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Max (demanding games)
nl-NL: Max (veelbehoevende spellen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: Enhancement. Reduces slowdown in mode 7 games. Can cause issues in certain games.
nl-NL: Verbetering. Vermindert vertraging in modus 7 spellen. Kan problemen veroorzaken in bepaalde spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: BLEND HIGH-RES MODE
nl-NL: BLEND HOGE-RESOLUTIE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: Merge
nl-NL: Voeg samen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: Blur
nl-NL: Vervaag

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x, libretro/snes9x, libretro/snes9x_next, libretro/snes9x_next
en: SNES Gamepad
nl-NL: SNES Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x, libretro/snes9x_next, libretro/snes9x_next
en: SNES Mouse
nl-NL: SNES Muis

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x
en: Konami Justifier P2 is daisy chained from controller 2, appears as port 3 to system.
nl-NL: Konami Justifier P2 is daisy-chained vanuit controller 2, verschijnt als poort 3 naar het systeem.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next
en: Monochrome
nl-NL: Monochroom

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/snes9x, libretro/snes9x_next, redream
en: Composite
nl-NL: Composiet

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/tgbdual
en: Sync GB2Player/GBC2Player saves with saves in "saves/gb" or "saves/gbc".
nl-NL: Sync GB2Player/GBC2Player saves met saves in "saves/gb" of "saves/gbc".

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/tgbdual
en: SYNC SAVE FILES
nl-NL: SYNC SAVE BESTANDEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/tyrquake
en: FRAME RATE LIMIT
nl-NL: FRAMERATE LIMIET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/tyrquake
en: Gamepad Classic Alt
nl-NL: Classic Controller Alt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: COLOR PALETTE (2D)
nl-NL: KLEUR PALET (2D)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/white
nl-NL: zwart/wit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/blue
nl-NL: zwart/blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/cyan
nl-NL: zwart/cyaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/electric cyan
nl-NL: zwart/electrisch cyaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/green
nl-NL: zwart/groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/magenta
nl-NL: zwart/magenta

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: black/yellow
nl-NL: zwart/yellow

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: Use your physical anaglypth 3D glasses!
nl-NL: Gebruik je fysieke anaglyphe 3D bril!

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: ANAGLYPH PRESET (3D)
nl-NL: ANAGLYPHE PRESET (3D)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: red/blue
nl-NL: rood/blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: red/cyan
nl-NL: rood/cyaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: red/electric cyan
nl-NL: rood/electrisch cyaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: green/magenta
nl-NL: groen/magenta

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vb
en: yellow/blue
nl-NL: geel/blauw

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: Add color to Game Boy games.
nl-NL: Voeg kleuren toe aan Game Boy spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: GB COLORIZATION
nl-NL: GB COLORISATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: original gameboy
nl-NL: originele gameboy

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: black and white
nl-NL: zwart en wit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: weird colors
nl-NL: vreemde kleuren

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: Only for games that employed it (for Boktai)
nl-NL: Alleen voor spellen die het gebruiken (voor Boktai)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: For Gyro-enabled games (bound to left analog stick)
nl-NL: Voor Gyro-enabled spellen (gebonden aan de linker analoge stick)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: SENSOR SENSITIVITY (GYROSCOPE)
nl-NL: SENSOR SENSITIVITEIT (GYROSCOOP)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: For Gyro-enabled games (bound to right analog stick)
nl-NL: Voor Gyro-enabled spellen (gebonden aan de rechter analoge stick)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vba-m
en: SENSOR SENSITIVITY (TILT)
nl-NL: SENSOR SENSITIVITEIT (TILT)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vecx
en: Resolution multipliers to smooth vectors
nl-NL: Resolutie multipliers om vectors glad te maken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vecx
en: RESOLUTION MULTIPLIER
nl-NL: RESOLUTIE MULTIPLIER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_xvic
en: Automatic switches region per file path tags
nl-NL: Wisselt automatisch regio per bestand pad tags

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64
en: C64 PAL Automatic
nl-NL: C64 PAL Automatisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64
en: C64 NTSC Automatic
nl-NL: C64 NTSC Automatisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64
en: C64 Japanese NTSC
nl-NL: C64 Japanse NTSC

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, ...
en: Change the output resolution ratio.
nl-NL: Verander de uitvoerresolutie ratio.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, ...
en: Auto-disable zoom
nl-NL: Automatisch zoom uitschakelen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, ...
en: Most games use port 2, some use port 1.
nl-NL: Meeste spellen gebruiken poort2, sommigen gebruiken poort 1.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, ...
en: CONTROLLER PORT
nl-NL: CONTROLLER POORT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_xscpu64, libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, ...
en: Mouse (1351)
nl-NL: Muis (1351)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_x128
en: Some games and homebrews require more RAM
nl-NL: Sommige spellen en homebrews vereisen meer RAM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x64, libretro/vice_x64sc, libretro/vice_x128
en: RAM EXPANSION UNIT
nl-NL: RAM UITBREIDINGSEENHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: RetroPad Face Button Options.
nl-NL: RetroPad Face Knop Opties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: Button Options
nl-NL: Knop Opties

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: B = Fire
nl-NL: B = Vuur

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: B = Fire, A = Up
nl-NL: B = Vuur, A = Omhoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: Y = Fire
nl-NL: Y = Vuur

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_x128, libretro/vice_xplus4, libretro/vice_xvic, libretro/vice_xpet
en: Y = Fire, B = Up
nl-NL: Y = Vuur, B = Omhoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_xvic
en: VIC20 PAL Automatic
nl-NL: VIC20 PAL Automatisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_xvic
en: VIC20 NTSC Automatic
nl-NL: VIC20 NTSC Automatisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_xpet
en: green
nl-NL: groen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/vice_xpet
en: white
nl-NL: wit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/virtualjaguar
en: For weak machines. Some games will not work with this.
nl-NL: Voor zwakke machines. Sommige games zullen niet werken met dit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/virtualjaguar
en: FAST BLITTER (LESS COMPATIBLE)
nl-NL: SNELLE BLITTER (MINDER COMPATIBEL)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/virtualjaguar
en: Enable for Doom to run at its correct resolution.
nl-NL: Inschakelen om Doom op de correcte resolutie te spelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: Remove the padding on the sides of the screen.
nl-NL: Verwijder de padding aan de zijkanten van het scherm.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: CROP BORDER
nl-NL: CROP RAND

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: Always have 6 bullets, 6 dynamite and 6 lives.
nl-NL: Zorg dat je altijd 6 kogels, 6 dynamiet en 6 levens hebt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: TRAINER MODE
nl-NL: TRAINER MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: Nothing can kill Rick, may break the game.
nl-NL: Niets kan Rick doden, kan mogelijk het spel breken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: INVULNERABILITY MODE
nl-NL: ONKWETSBAARHEIDSMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: Highlight all entities on the game map.
nl-NL: Markeer alle entiteiten op de gamekaart.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/xrick
en: EXPOSE MODE
nl-NL: BLOOTSTELLINGSMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/yabasanshiro
en: Change the system's language.
nl-NL: Wijzig de taal van het systeem.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro/yabasanshiro
en: Deutsch
nl-NL: Duits

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: Choose which graphics API library to use. Vulkan may not work for every core.
nl-NL: Kies welke grafische API-bibliotheek u wilt gebruiken. Vulkan werkt mogelijk niet voor elke core.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: Changing driver can improve audio performance and reduce distortion. Alsathread is recommended for low-end systems.
nl-NL: Het veranderen van driver kan de audioprestaties verbeteren en vervorming verminderen. Alsathread wordt aanbevolen voor low-end systemen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: AUDIO DRIVER
nl-NL: GELUIDSKAART DRIVER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: Pulse (Default)
nl-NL: Puls (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: In milliseconds. Can reduce crackling/cutting out.
nl-NL: In milliseconden. Kan kraken/stotteren verminderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: AUDIO LATENCY
nl-NL: AUDIOLATENCY

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: Allow cores to set rotation.
nl-NL: Staat cores toe om rotatie te bepalen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: ALLOW ROTATION
nl-NL: ROTATIE TOESTAAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: Map controller inputs to light gun inputs.
nl-NL: Wijs controllerinvoer toe aan light gun invoer.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: libretro
en: CONTROLLER TO LIGHT GUN
nl-NL: CONTROLLER NAAR LIGHT GUN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Adjust screen line draw mode.
nl-NL: Pas de scherm lijn-opbouw modus aan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: LINE MODE
nl-NL: LINE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: SINGLE
nl-NL: ENKEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: DOUBLE
nl-NL: DUBBEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Manually define which internal resolution to use. AUTO = High.
nl-NL: Defineer handmatig welke interne resolutie te gebruiken. AUTO = Hoog.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Super high
nl-NL: Super hoog

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Change pixel scaling and filtering method.
nl-NL: Verander pixel schaal en filter methode.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: SCALING METHOD
nl-NL: SCHAAL METHODE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Pixelated (Nearest)
nl-NL: Pixelated (Dichts bij)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Smooth (Linear)
nl-NL: Glad (Lineair)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Fix flickering in a static screen like Workbench.
nl-NL: Verhelp flikkeren in een statisch scherm zoals Workbench.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: REMOVE INTERLACE ARTIFACTS
nl-NL: VERWIJDER INTERLACE ARTIFACTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry, amiberry
en: OFF
nl-NL: UIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: Resize automatically screen height.
nl-NL: Automatisch scherm hoogte aanpassen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: amiberry
en: AUTO HEIGHT
nl-NL: AUTO HOOGTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cannonball
en: Improves both sprite scaling and road rendering. Does not affect the car sprite.
nl-NL: Verbeterd zowel sprite schalen als road renderen. Heeft geen invloed op de auto sprite.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cannonball
en: HIGH RESOLUTION MODE
nl-NL: HOGE RESOLUTIE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, citra, dolphin, duckstation, melonds, ...
en: Choose which graphics API library to use.
nl-NL: Kies welke grafische API-bibliotheek u wilt gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Vulkan (Default)
nl-NL: Vulkan (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, suyu
en: Speed up shader compilation.
nl-NL: Versnel de shader compilatie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: ASYNC SHADER COMPILE (VULKAN ONLY)
nl-NL: ASYNC SHADER COMPILEREN (ALLEEN VULKAN)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Set the controller rumble strength if supported.
nl-NL: Stel de rumble-sterkte van de controller in, indien ondersteund.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Pro Controller required for games that require shake motions.
nl-NL: Pro Controller vereist voor spellen waarbij schudbewegingen nodig zijn.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: CONTROLLER COMBINATION
nl-NL: CONTROLLER COMBINATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: GamePad + 4 Pro Controller
nl-NL: Controller + 4 Pro Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: GamePad + 4 Sideway Wiimote
nl-NL: Controller + 4 Sideway Wiimote

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Not all games support all languages.
nl-NL: Niet alle spellen ondersteunen alle talen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: CONSOLE LANGUAGE
nl-NL: CONSOLE TAAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Current language
nl-NL: Huidige taal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, sonic2013, suyu, ryujinx, xenia, ...
en: Chinese
nl-NL: Chinees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, scummvm, play, suyu, ryujinx, ...
en: Portuguese
nl-NL: Portugees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, scummvm, sonic2013, play, suyu, ...
en: Russian
nl-NL: Russisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, suyu, ryujinx
en: Taiwanese
nl-NL: Taiwanees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Choose the audio output type.
nl-NL: Kies het audio uitvoertype.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: AUDIO CHANNELS
nl-NL: AUDIOKANALEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Stereo (Default)
nl-NL: Stereo (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Have Batocera set the first audio output device.
nl-NL: Laat Batocera het eerste audio-uitvoerapparaat instellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Set in Config - choose if no audio output
nl-NL: Instellen in Config - kies als er geen audio-uitvoer is

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Batocera sets first audio device (Default)
nl-NL: Batocera stelt eerste audioapparaat in (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, citra, dolphin, dolphin_triforce, duckstation, ...
en: VSYNC
nl-NL: V-SYNC

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Double buffering
nl-NL: Tweevoudige buffering

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Triple buffering
nl-NL: Drievoudige buffering

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Choose upscaling method.
nl-NL: Kies de opschalingsmethode.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Hermite (Default)
nl-NL: Hermite (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, cemu, sonic2013, soniccd, suyu
en: Nearest Neighbour
nl-NL: Dichtsbijzijnde Neighbour

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Choose downscaling method.
nl-NL: Kies de downscaling methode.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, rpcs3
en: Bilinear (Default)
nl-NL: Bilinear (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Keep Aspect Ration (Default)
nl-NL: Beeldverhouding behouden (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, daphne, openbor, redream, demul
en: Stretch
nl-NL: Rekken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Enable mouse input to simulate touchscreen.
nl-NL: Schakel muisinvoer in om touchscreen te simuleren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu, mame/pcsx2, wine
en: ENABLE MOUSE
nl-NL: MUIS INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Enable Cemu's performance overlay.
nl-NL: Schakel de prestatie-overlay van Cemu in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: ENABLE PERFORMANCE OVERLAY
nl-NL: PRESTATIE OVERLAY INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Enable notifications of cache, controller events etc.
nl-NL: Schakel meldingen over cache, controllergebeurtenissen enz. in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: ENABLE NOTIFICATIONS
nl-NL: NOTIFICATIES AANZETTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: Enable gamepad view for games that have interaction across two screens. Use Hotkey+R2 to switch screens.
nl-NL: Schakel de gamepadweergave in voor spellen die interactie hebben tussen twee schermen. Gebruik Hotkey+R2 om van scherm te wisselen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cemu
en: ENABLE GAMEPAD VIEW
nl-NL: GAMEPAD WEERGAVE INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Arrange the dual screen layout. Separate windows can be changed with Hotkey+R2.
nl-NL: Regel de dubbele schermindeling. Afzonderlijke vensters kunnen worden gewijzigd met Hotkey+R2.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Top Only
nl-NL: Alleen boven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Bottom Only
nl-NL: Alleen onderin

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Large Top
nl-NL: Grote bovenkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Large Bottom
nl-NL: Grote bodem

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Left/Right
nl-NL: Links/Rechts

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Right/Left
nl-NL: Rechts/Links

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Separate Windows
nl-NL: Aparte Windows

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Hybrid Screen Top
nl-NL: Hybride scherm bovenaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Hybrid Screen Bottom
nl-NL: Hybride schermbodem

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra, flycast, scummvm, play, gzdoom
en: OpenGL (Default)
nl-NL: OpenGL (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra, dolphin, dolphin_triforce, duckstation, pcsx2
en: Fix screen tearing. CPU heavy.
nl-NL: Verhelp screen tearing. Zwaar voor de CPU.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Off will help some games, others will run too fast.
nl-NL: Uitgeschakeld zal sommige spellen helpen, anderen zullen te snel draaien.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: FRAME LIMIT
nl-NL: FRAME LIMIET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Reduce stutter that happens when compiling shaders.
nl-NL: Verminder stotteren wanneer shaderes gecompileerd worden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Compile shaders using background threads to avoid shader compilation stutter. May cause graphical glitches.
nl-NL: Compileer shaders met behulp van achtergrondthreads om haperen van de shader-compilatie te voorkomen. Kan grafische problemen veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: ENABLE ASYNC SHADER COMPILATION
nl-NL: ASYNC SHADER COMPILATIE INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: Preloading is impossible from ES.
nl-NL: Voorladen is onmogelijk vanuit ES.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra, duckstation
en: Preload
nl-NL: Voorladen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: The New 3DS has a faster processor, ZL/ZR buttons and a C-stick.
nl-NL: De Nieuwe 3DS heeft een snellere processor, ZL/ZR knoppen en een C-stick.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: citra
en: NEW 3DS MODE
nl-NL: NIEUWE 3DS MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Choose which graphics API library to use. Vulkan may not work on all hardware.
nl-NL: Kies welke grafische API-bibliotheek u wilt gebruiken. Vulkan werkt mogelijk niet op alle hardware.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Not all games support stretching, depending on their video files.
nl-NL: Niet alle spellen ondersteunen stretching, afhankelijk van hun videobestanden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne, dolphin, dolphin_triforce, suyu
en: Force 4:3
nl-NL: Forceer 4:3

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne, flycast, melonds
en: SCREEN ROTATION
nl-NL: SCHERM ROTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne, flycast, melonds, moonlight
en: 0 degrees
nl-NL: 0 graden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Use with the stretch aspect ratio and adjust joystick sensitivity as required.
nl-NL: Gebruik de uitgerekte beeldverhouding en pas de gevoeligheid van de joystick indien nodig aan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Restore BLENDMODE outline on Singe sprites.
nl-NL: Herstel BLENDMODUS uitlijning op Singe sprites.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: This option is required for some gun games when playing with a mouse.
nl-NL: Deze optie is vereist voor sommige schietspellen waarbij je met een muis speelt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: ABSOLUTE MOUSE INPUT
nl-NL: ABSOLUTE MOUSE INVOER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Invert the vertical joystick axis on flight games.
nl-NL: Keer de verticale joystick-as om in vliegspellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: INVERT AXIS
nl-NL: AS OMKEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: JOYSTICK TO CURSOR SENSITIVITY
nl-NL: JOYSTICK NAAR CURSOR GEVOELIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Hide crosshairs in supported games e.g. ActionMax, Maddog II.
nl-NL: Verberg het draadkruis in ondersteunde games, b.v. ActionMax, Maddog II.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne, dolphin/uzem
en: LIGHT GUNS
nl-NL: LIGHTGUNS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: HIDE LIGHT GUN CROSSHAIRS
nl-NL: VERBERG LIGHT GUN DRAADKRUIS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Hidden
nl-NL: Verborgen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Shown
nl-NL: Getoond

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Can improve video performance. Do not use with ActionMax games or scanlines.
nl-NL: Kan de videoprestaties verbeteren. Niet gebruiken met ActionMax-spellen of scanlines.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: Use controller settings manually defined in custom.ini.
nl-NL: Gebruik controllerinstellingen die handmatig zijn gedefinieerd in custom.ini.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: daphne
en: CUSTOM CONTROLLER
nl-NL: AANGEPASTE CONTROLLER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem, dolphin/uzem, dolphin, dolphin, dolphin, ...
en: DISPLAY
nl-NL: WEERGAVE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Enable Gamecube boot animation and BIOS access (requires IPL.bin BIOS in appropriate user directory).
nl-NL: Schakel Gamecube-opstartanimatie en BIOS-toegang in (vereist IPL.bin BIOS in de juiste gebruikersmap).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: ENABLE BOOT ANIMATION
nl-NL: SCHAKEL BOOTANIMATIE IN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Change the Gamecube system language.
nl-NL: Wijzig de Gamecube-systeemtaal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: GAMECUBE LANGUAGE
nl-NL: GAMECUBE TAAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: English/Japanese
nl-NL: Engels/Japans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Map your controller to an emulated Wiimote.
nl-NL: Wijs uw controller toe aan een geëmuleerde Wiimote.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: EMULATE WIIMOTE
nl-NL: EMULEER WIIMOTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: CUSTOMIZE EMULATED WIIMOTE & GAMEPAD
nl-NL: PAS DE GEËMULEERDE WIIMOTE & GAMEPAD AAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Wiimote Sideway
nl-NL: Wiimote Zijwaarts

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Wiimote Sideway + Swing
nl-NL: Wiimote Zijwaarts + Swing

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Wiimote Sideway + Tilt
nl-NL: Wiimote Zijwaarts + Tilt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Wiimote Sideway + Nunchuk
nl-NL: Wiimote Zijwaarts + Nunchuk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Position of wii sensor bar relative to the disaply for real wiimotes.
nl-NL: Positie van de Wii-sensorbalk ten opzichte van het scherm voor echte Wii-motes.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: SENSOR BAR POSITION
nl-NL: POSITIE VAN DE SENSORBALK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Bottom (Default)
nl-NL: Onder (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Top
nl-NL: Boven

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Emulate the Wiimote pointer with a DS4's gyroscope.
nl-NL: Emuleer de Wiimote pointer met een DS4 gyroscoop.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Emulate the Wiimote pointer with a mouse.
nl-NL: Emuleer de Wiimote pointer met een muis.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: MOUSE AS WIIMOTE POINTER
nl-NL: MUIS ALS WIIMORE POINTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin/uzem
en: Enable controller rumble capabilities if supported by the controller.
nl-NL: Schakel controller-rumble-mogelijkheden in, indien ondersteund door de controller.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: The final output image, unrelated to the Wii's emulated NAND setting.
nl-NL: Het uiteindelijke output beeld, ongerelateerd aan de Wii geemuleerde NAND instelling.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: Force 16:9
nl-NL: Forceer 16:9

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce, suyu
en: Stretch to window
nl-NL: Rek tot window

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin, dolphin, ...
en: RENDERING
nl-NL: RENDEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Compile shaders on next launch of game (one time). Reduces micro-freezes.
nl-NL: Compileer shaders op volgende start van spel (eenmaal). Verminderd micro-freezes.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Off (default)
nl-NL: Uit (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: Increase emulator performance, at the cost of accuracy/stability.
nl-NL: Verhoog emulator prestatie, ten koste van accuratie/stabiliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: PERFORMANCE HACKS
nl-NL: PRESTATIE HACKS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: Search for custom configured joystick profiles.
nl-NL: Zoek naar aangepaste geconfigureerde joystick profielen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: USE PAD PROFILES
nl-NL: GEBRUIK CONTROLLER PROFIELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Change what's plugged into the virtual GameCube ports.
nl-NL: Wijzig wat er op de virtuele GameCube-poorten is aangesloten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Standard Controller
nl-NL: Standaard Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: GameCube Adapter for Wii U
nl-NL: GameCube Adapter voor Wii U

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Steering Wheel
nl-NL: Stuurwiel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Dance Mat
nl-NL: Dans Mat

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Use alternative input mappings. Only applies to Standard Controller type.
nl-NL: Gebruik alternatieve invoertoewijzingen. Geldt alleen voor het type Standaardcontroller.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: ALT INPUT MAPPING
nl-NL: ALTERNATIEVE INVOERMAPPING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Face Buttons (CW)
nl-NL: Gezichtsknoppen (CW)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Face Buttons (CCW)
nl-NL: Gezichtsknoppen (CCW)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: Usually not much faster than single core mode.
nl-NL: Gewoonlijk niet veel sneller dan single core modus.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: DUAL CORE MODE
nl-NL: DUAL CORE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: Speed hack for dual core mode to fix some glitches.
nl-NL: Speed hack voor dual core modus om sommige glitches te verhelpen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Toggle MSAA/SSAA. Depends on anti-aliasing being enabled.
nl-NL: Schakel tussen MSAA/SSAA. Afhankelijk van of anti-aliasing is ingeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: ANTI-ALIASING MODE
nl-NL: ANTI-ALIASING MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: MSAA (default)
nl-NL: MSAA (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Enabling will allow for correct emulation of texture wrapping. This comes at a cost of potential worse performance.
nl-NL: Als u dit inschakelt, is een correcte emulatie van textuur wrapping mogelijk. Dit kan mogelijk slechtere prestaties opleveren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: MANUAL TEXTURE SAMPLING
nl-NL: HANDMATIGE TEXTUUR SAMPLING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: To use game cheats or 16/9 Aspect Ratio Fix codes.
nl-NL: Om spelcheats of 16:9 Aspect Ratio Fix-codes te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, melonds
en: ENABLE CHEATS
nl-NL: CHEATS INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce, mupen64plus, tsugaru
en: Required by some games.
nl-NL: Vereist voor sommige spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin_triforce
en: MEMORY MANAGEMENT UNIT
nl-NL: GEHEUGEN BEHEER UNIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Enhancement. Removes disc loading.
nl-NL: Verbetering. Verwijdert het laden van schijven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Show on screen display messages (memory card saves..).
nl-NL: Toon berichten op het scherm (geheugenkaart opgeslagen..).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, duckstation, melonds
en: SHOW ON-SCREEN DISPLAY MESSAGES
nl-NL: TOON BEELDSCHERMBERICHTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Skips Vertical Blank Interrupts when lag is detected, allowing for smooth audio playback when emulation speed is not 100%.
nl-NL: Slaat Vertical Blank Interrupts over wanneer vertraging wordt gedetecteerd, waardoor een soepele audioweergave mogelijk is wanneer de emulatiesnelheid niet 100% is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Set joystick deadzone.
nl-NL: Stel deadzone voor joystick in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: 5% (Default)
nl-NL: 5% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Set virtual joysticks gate size. Smaller increases sensitivity. Larger decreases it.
nl-NL: Stel formaat voor virtuele joysticks in. Kleiner verhoogt de gevoeligheid. Groter vermindert het.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: JOYSTICK GATE SIZE
nl-NL: JOYSTICK POORT FORMAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Smaller
nl-NL: Sleiner

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin, fallout1-ce, ...
en: Normal (Default)
nl-NL: Normaal (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin, dolphin, dolphin, dolphin
en: Larger
nl-NL: Groter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin
en: Enables Dolby Pro Logic II for surround sound. May impact performance.
nl-NL: Maakt Dolby Pro Logic II mogelijk voor surround-geluid. Kan de prestaties beïnvloeden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin_triforce
en: PERFORMANCE HACKS (needs review)
nl-NL: PRESTATIE HACKS (moet review hebben)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dolphin_triforce
en: DISABLE ON-SCREEN DISPLAY MESSAGES
nl-NL: SCHERMBERICHTEN UITSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Determines the speed and the runahead behaviour of the system.
nl-NL: Bepaalt de snelheid en het runahead-gedrag van het systeem.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation, duckstation, duckstation
en: EMULATION
nl-NL: EMULATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: EMULATION SPEED
nl-NL: EMULATIE SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Unlimited
nl-NL: Onbeperkt

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: VSync and Audio Resampling need to be enabled.
nl-NL: V-SYNC en Audio Resampling moeten aan staan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: SYNC TO HOST REFRESH RATE
nl-NL: SYNC TO HOST VERVERSINGS SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Ensure every frame the console renders is displayed to screen.
nl-NL: Zorg ervoor dat elk frame dat de console weergeeft, op het scherm wordt weergegeven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: OPTIMAL FRAME PACING
nl-NL: OPTIMALE FRAME PACING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Improve performance if VSync is disabled and using Vulkan.
nl-NL: Verhoog prestatie als V-SYNC uitgeschakeld is en als Vulkan word gebruikt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: THREADED PRESENTATION
nl-NL: THREADED PRESENTATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Match Window
nl-NL: Match Venster

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: May result in a sharper image in some 2D games.
nl-NL: Kan in sommige 2D-games resulteren in een scherper beeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: INTEGER UPSCALING
nl-NL: INTEGER OPSCHALING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Enabling will smooth out the image.
nl-NL: Als u dit inschakelt, wordt het beeld vloeiender.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: LINEAR UPSCALING
nl-NL: LINEAIR OPSCHALEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Fills the screen regardless of the aspect ratio. Doesn't work with Integer Upscaling.
nl-NL: Vult het scherm, ongeacht de beeldverhouding. Werkt niet met Interger Opschaling.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: STRETCH TO FILL
nl-NL: REK OM TE VULLEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Enhancement. Smooth/upscale textures on 3D objects.
nl-NL: Verbetering. Gladde/opgeschaalde texturen op 3D-objecten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Bilinear (No Edge Blending)
nl-NL: Bilineair (Geen Randovervloeiing)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: JINC2 (Slow)
nl-NL: JINC2 (Traag)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: JINC2 (Slow, No Edge Blending)
nl-NL: JINC2 (Traag, Geen Randovervloeiing)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: xBR (Very Slow)
nl-NL: xBR (Erg Traag)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: xBR (Very Slow, No Edge Blending)
nl-NL: xBR (Erg Traag, Geen Edge Blending)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: 24-bit, disables dithering.
nl-NL: 24-bit, schakelt dithering uit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: TRUE COLOUR RENDERING
nl-NL: WARE KLEURWEERGAVE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Makes the dither pattern much less obvious at higher resolutions.
nl-NL: Maakt het ditherpatroon veel minder duidelijk bij hogere resoluties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: SCALED DITHERING
nl-NL: GESCHAALDE DITHERING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: When running outside of 100%, adjusts the temp instead of dropping frames.
nl-NL: Wanneer u buiten de 100% gaat, wordt de temperatuur aangepast in plaats van frames te laten vallen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation, scummvm
en: STRETCH MODE
nl-NL: UITREKMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Off (Noisy)
nl-NL: Uit (Noisy)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Resampling (Pirch Shift)
nl-NL: Resampling (Pitch Shift)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Time Stretch (Tempo Change, Best Sound)
nl-NL: Time Stretch (Tempo Verandering, Beste Geluid)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Force progressive render / scan.
nl-NL: Forceer progressieve weergave/scan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: DISABLE INTERLACING
nl-NL: UITSCHAKELEN INTERLACING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Hack. Increases most PAL games' speed by 17%.
nl-NL: Hack. Verhoogt snelheid van de meeste PAL spellen met 17%.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: FORCE NTSC TIMINGS ON PAL
nl-NL: FORCEER NTSC TIMINGS OP PAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Preload requires more RAM.
nl-NL: Voorladen benodigd meer RAM.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Use Analog joysticks in addition to D-Pad for DualShock controllers.
nl-NL: Gebruik analoge joysticks naast D-Pad voor DualShock-controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: JOYSTICK TO DPAD
nl-NL: JOYSTICK NAAR DPAD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation, duckstation
en: Not Connected
nl-NL: Niet verbonden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation, duckstation
en: PS1 Digital Controller
nl-NL: PS1 Digitale Controller

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation, duckstation
en: PS1 Analog Joystick
nl-NL: PS1 Analoge Joystick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Reduces wobbly polygons & warping textures.
nl-NL: Vermindert wiebelige polygonen en kromtrekkende texturen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: ENABLE PGXP CORRECTIONS
nl-NL: PGXP-CORRECTIES INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Allows loading protected games without subchannel information.
nl-NL: Maakt het laden van beveiligde spellen mogelijk zonder subkanaalinformatie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: ALLOW BOOTING WITHOUT SBI FILE
nl-NL: LAAT OPSTARTEN ZONDER SBI-BESTAND TOE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Skipping it can break some games.
nl-NL: Als u dit overslaat, kunnen sommige spellen kapot gaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Interpreter is the most accurate, but is the slowest.
nl-NL: Interpreter is het meest nauwkeurig, maar is het langzaamst.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: CPU EXECUTION MODE
nl-NL: CPU EXECUTION MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Interpreter (Slowest)
nl-NL: Interpreter (Langzaamst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Cached Interpreter (Faster)
nl-NL: Cached Interpreter (Sneller)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Recompiler (Fastest)(Default)
nl-NL: Recompiler (Snelste) (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: System requirements at native; (RAM|VRAM).
nl-NL: Systeemvereisten op native; (RAM|VRAM).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 0.05s, 5s total (550MB|100MB)
nl-NL: Per 0.05s, 5s totaal (550MB|100MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 0.1s, 10s total (1100MB|200MB)
nl-NL: Per 0.1s, 10s totaal (1100MB|200MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 1s, 15s total (165MB|30MB)
nl-NL: Per 1s, 15s totaal (165MB|30MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 1s, 30s total (330MB|60MB)
nl-NL: Per 1s, 30s totaal (330MB|60MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 1s, 60s total (660MB|120MB)
nl-NL: Per 1s, 60s totaal (660MB|120MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 1s, 90s total (990MB|180MB)
nl-NL: Per 1s, 90s totaal (990MB|180MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: Per 1s, 120s total (1320MB|240MB)
nl-NL: Per 1s, 120s totaal (1320MB|240MB)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: duckstation
en: ACHIEVEMENTS
nl-NL: PRESTATIES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: Dreamcast BIOS's language setting. Can change the language of some games. Some games default to Japanese.
nl-NL: De taalinstelling van Dreamcast BIOS. Kan de taal van sommige spellen veranderen. Sommige spellen zijn standaard Japans.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: BIOS LANGUAGE
nl-NL: BIOS TAAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem, flycast/uzem
en: Game's default
nl-NL: Standaard van het spel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: AUTO LOAD ON GAME LAUNCH
nl-NL: AUTOMATISCH LADEN BIJ STARTEN VAN HET SPEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: AUTO SAVE ON GAME EXIT
nl-NL: AUTOMATISCH OPSLAAN BIJ HET AFSLUITEN VAN HET SPEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem
en: Choose second feature pack for the controller.
nl-NL: Kies een tweede feature pack voor de controller.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem
en: 2nd VMU (Default)
nl-NL: 2e VMU (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem, flycast/uzem
en: Purupuru Pack/Vibration Pack
nl-NL: Purupuru Pack/Vibratie Pack

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: Enable the Dreamcast DSP for more accurate audio. Only recommended for fast systems.
nl-NL: Schakel de Dreamcast DSP in voor nauwkeurigere audio. Alleen aanbevolen voor snelle systemen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem
en: DIGITAL SOUND PROCESSOR
nl-NL: DIGITALE GELUIDSPROCESSOR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast/uzem, flycast
en: Disbaled (Default)
nl-NL: Uitgeschakeld (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast
en: Force the game to render in this aspect ratio.
nl-NL: Forceer het spel om in deze beeldverhouding te renderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast, cgenius
en: RENDER RESOLUTION
nl-NL: RENDERRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast
en: Rotate the screen with the emulator.
nl-NL: Draai het scherm met de emulator.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast
en: Per pixel is the most accurate, but also the most demanding.
nl-NL: Per pixel is het meest nauwkeurig, maar ook het meest veeleisend.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: flycast
en: Per Triangle (Default)
nl-NL: Per Triangle (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fpinball
en: Allow mapping Future Pinabll with Pad to Keyboard.
nl-NL: Toewijzing van Future Pinball met Pad naar toetsenbord toestaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fpinball
en: CONTROLLER CONFIGURATION
nl-NL: CONFIGURATIE VAN DE CONTROLLER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: TOS languages.
nl-NL: TOS talen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: German (de)
nl-NL: Duits (de)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Spanish (es)
nl-NL: Spaans (es)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: French (fr)
nl-NL: Frans (fr)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Italian (it)
nl-NL: Italiaans (it)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Dutch (nl)
nl-NL: Nederlands (nl)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Russian (ru)
nl-NL: Russisch (ru)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Swedish (se)
nl-NL: Zweeds (se)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: British English (uk)
nl-NL: Brits Engels (VK)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: English (us)
nl-NL: Engels (us)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: Choose your Atari hard drive type for the .hd extension file.
nl-NL: Kies het type Atari-harde schijf type voor het .hd extensiebestand.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: ATARI HARD DRIVE TYPE
nl-NL: ATARI HARDDISK TYPE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: hatari
en: IDE (Default)
nl-NL: IDE (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: LIMIT FRAME RATE
nl-NL: BEPERK FRAMESNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: No Limit
nl-NL: Geen Limiet

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: As game specifies
nl-NL: Zoals het spel aangeeft

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Enhancement. Enables improved polygon splitting.
nl-NL: Verbetering. Maakt verbeterde polygoonsplitsing mogelijk.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: ENABLE POLYGON SPLITTING
nl-NL: POLYGON SPLITTEN INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Rotates the screens, to simulate holding the DS sideways.
nl-NL: Draait het scherm, om te simuleren dat de DS zijwaarts gehouden wordt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Swap the position of the dual displays.
nl-NL: Verwissel de positie van de dual displays.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: SCREEN SWAP
nl-NL: SCHERM WISSELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Sets the window size to an integer size.
nl-NL: Stelt de venstergrootte in op een geheel getal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: SCREEN SIZE
nl-NL: SCHERM MAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Adjusts the positions of the screens.
nl-NL: Past de posities van de schermen aan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Original screen positions
nl-NL: Originele scherm positie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Always enforce vertical
nl-NL: Altijd verticaal afdwingen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Always enforce horizontal
nl-NL: Altijd horizontaal afdwingen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds, ppsspp
en: Hybrid
nl-NL: Hybride

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: How the window space is distributed between the screens.
nl-NL: Hoe de vensterruimte over de schermen wordt verdeeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: SCREEN SIZING
nl-NL: SCHERMAANPASSING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Emphasize top
nl-NL: Bovenkant benadrukken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Emphasize bottom
nl-NL: Benadruk de onderkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Top only
nl-NL: Alleen bovenkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: Bottom only
nl-NL: Alleen onderkant

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds, pcsx2
en: INTEGER SCALING
nl-NL: INTEGER SCHALEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: melonds
en: DSi (experiemental)
nl-NL: DSi (experimenteel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: h265 (HEVC) is CPU heavy and increases latency, but is more bandwidth efficient.
nl-NL: h265 (HEVC) is zwaar voor de CPU en verhoogt de latency, maar is bandbreedte-efficiënter.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: h264 (less latency)
nl-NL: h264 (minder latency)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: h265 (HEVC) (higher quality at lower bitrates)
nl-NL: h265 (HEVC) (hogere kwaliteit bij lagere bitrates)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: VIDEO STREAM RESOLUTION
nl-NL: VIDEO STREAM RESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Output rotation independent of xrandr or framebuffer settings.
nl-NL: Uitvoerrotatie onafhankelijk van xrandr of framebuffer instellingen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: ROTATE
nl-NL: DRAAI

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Higher number for higher picture quality, but requires more bandwidth.
nl-NL: Een hoger getal voor een hogere beeldkwaliteit, maar vereist meer bandbreedte.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: 5Mbps (good for 720p)
nl-NL: 5Mbps (goed voor 720p)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: 10Mbps (good for 1080p 60FPS)
nl-NL: 10Mbps (goed voor 1080p 60FPS)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: 20Mbps (not supported by some routers)
nl-NL: 20 Mbps (niet ondersteund door sommige routers)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: 50Mbps (highest quality available)
nl-NL: 50 Mbps (hoogste beschikbare kwaliteit)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Streaming Optimal Playable Settings, overrides other settings if enabled.
nl-NL: Streaming Optimal Playable Settings, overschrijft andere instellingen indien ingeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: DYNAMICALLY CALCULATE OPTIMAL SETTINGS
nl-NL: DYNAMISCH BEREKENEN OPTIMALE INSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Close app on the remote host when quitting Moonlight.
nl-NL: Sluit de app op de externe host wanneer u Moonlight afsluit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: QUIT ON HOST
nl-NL: STOP OP HOST

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Disable all input processing (view-only mode).
nl-NL: Schakel alle invoerverwerking uit (alleen-lezenmodus)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: VIEW ONLY
nl-NL: ALLEEN BEKIJKEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Enable QOS settings to optimize for internet or local network.
nl-NL: Schakel QOS-instellingen in om te optimaliseren voor internet of lokaal netwerk.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: LAN (Default)
nl-NL: LAN (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: Enables surround sound if your audio card supports it (Consumes more bandwidth).
nl-NL: Schakelt surroundgeluid in als uw geluidskaart dit ondersteunt (verbruikt meer bandbreedte).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: moonlight
en: SURROUND SOUND
nl-NL: SURROUNDGELUID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: FRAMESKIP (GL64MK2 ONLY)
nl-NL: FRAMESKIP (ALLEEN GL64MK2)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Enable second audio limiter. Improves audio quality at the cost of performance.
nl-NL: Schakel de tweede audiobegrenzer in. Verbetert de audiokwaliteit ten koste van de prestaties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: AUDIO SYNC
nl-NL: AUDIOSYNC

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Lower values reduce audio latency and improve performance, but can cause audio issues.
nl-NL: Lagere waarden verminderen de audiolatency en verbeteren de prestaties, maar kunnen audioproblemen veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: AUDIO BUFFER (SAMPLES)
nl-NL: AUDIOBUFFER (SAMPLES)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, cgenius
en: nearest
nl-NL: dichtstbij

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: bilinear
nl-NL: bilineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: trilinear
nl-NL: trilineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Enhancement. Improves clarity of distant textures when mip-mapping is enabled.
nl-NL: Verbetering. Verbetert de duidelijkheid van texturen op afstand wanneer mip-mapping is ingeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Upscale textures on 3D objects.
nl-NL: Textures opschalen op 3D objecten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: TEXTURE UPSCALING (RICE ONLY)
nl-NL: TEXTURE OPSCHALEN (ALLEEN RICE)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Sharpen
nl-NL: Maak Scherper

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Sharpen More
nl-NL: Maak Nog Scherper

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: External
nl-NL: Extern

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: DISABLE 4MB EXPANSION RAM PACK
nl-NL: 4MB EXPANSION RAM PACK UITSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Required for some effects in-game (Banjo Kazooie and DK64 transitions), can cause slowdown.
nl-NL: Vereist voor sommige effecten in het spel (overgangen Banjo Kazooie en DK64), kan vertraging veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: READ FRAMEBUFFER EVERY FRAME (GLIDE64MK2)
nl-NL: LEES FRAMEBUFFER ELK FRAME (GLIDE64MK2)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus
en: Game default
nl-NL: Standaard van het spel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, ppsspp
en: Disable
nl-NL: Uitschakelen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, ppsspp
en: Enable
nl-NL: Inschakelen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus
en: Apply a multiplier to the joystick's input to lower or increase responsiveness.
nl-NL: Pas een vermenigvuldiger toe op de invoer van de joystick om de reactiesnelheid te verlagen of te vergroten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus
en: SENSITIVITY
nl-NL: GEVOELIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus
en: The area around the joystick's neutral position where input is ignored. Can help reduce unintended inputs.
nl-NL: Het gebied rond de neutrale positie van de joystick waar invoer wordt genegeerd. Kan onbedoelde invoer helpen verminderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus, mupen64plus
en: 1% (Default)
nl-NL: 1% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor/openbor7530
en: Limit FPS to reduce high CPU usage.
nl-NL: Beperk FPS om hoog CPU-gebruik te verminderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor/openbor7530
en: LIMIT FPS
nl-NL: BEPERK FPS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor/openbor7530, supermodel
en: Only some games feature rumble. Not compatible with all controllers.
nl-NL: Alleen sommige games hebben rumble. Niet compatibel met alle controllers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor
en: Stretch games to full-screen, but may distort the aspect ratio
nl-NL: Rek spellen naar volledig scherm, maar dit zou de beeldverhouding kunnen vervormen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor
en: SCREEN RATIO
nl-NL: SCHERM RATIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openbor
en: Simple 2x
nl-NL: Simpel 2x

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Display on screen information like savestate, config warning etc...
nl-NL: Informatieweergave op het scherm zoals savestate, configuratiewaarschuwing enz...

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Fit to Window / Fullscreen
nl-NL: Aanpassen aan venster / Volledig scherm

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, pcsx2
en: Auto Standard (4:3 interlaced / 3:2 progressive)
nl-NL: Auto Standaard (4:3 geïnterlinieerd / 3:2 progressief)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, pcsx2
en: Standard (4:3)
nl-NL: Standaard (4:3)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, pcsx2
en: Widescreen (16:9)
nl-NL: Breedbeeld (16:9)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Adjusts Full Motion Video movies aspect ratio.
nl-NL: Past de beeldverhouding van Full Motion Video-films aan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: FMV movie deinterlacing.
nl-NL: De-interlacing van FMV-films.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Weave (Top Field First)
nl-NL: Weave (Bovenste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Weave (Bottom Field First)
nl-NL: Weave (Onderste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bob (Top Field First)
nl-NL: Bob (Bovenste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bob (Bottom Field First)
nl-NL: Bob (Onderste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Blend (Top Field First)
nl-NL: Blend (Bovenste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Blend (Bottom Field First)
nl-NL: Blend (Onderste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Adaptive (Top Field First)
nl-NL: Adaptief (Bovenste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Adaptive (Bottom Field First)
nl-NL: Adaptief (Onderste Veld Eerst)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Smooths the overall picture as it is displayed on the screen. Corrects positioning between pixels.
nl-NL: Maakt het totaalbeeld glad zoals het op het scherm wordt weergegeven. Corrigeert de positionering tussen pixels.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, model2emu
en: BILINEAR FILTERING
nl-NL: BILINEAIRE FILTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bilinear (Smooth)
nl-NL: Bilinear (Glad)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bilinear (Sharp)
nl-NL: Bilinear (Scherp)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: ENABLE WIDESCREEN PATCHES
nl-NL: BREEDBEELDPATCHES INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Enable to improve bluriness.
nl-NL: Inschakelen om de onscherpte te verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Enable No-interlacing Patches.
nl-NL: Schakel niet-interlacing patches in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Can sharpen images in lower resolutions.
nl-NL: Kan afbeeldingen in lagere resoluties verscherpen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Native (PS2)(Default)
nl-NL: Native (PS2)(Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Choose mipmapping type.
nl-NL: Kies het mipmapping type.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Basic (generated Mipmaps)
nl-NL: Basis (gegenereerde Mipmaps)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Full (PS2 Mipmaps)
nl-NL: Volledig (PS2 Mipmaps)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Control the texture filtering of the emulation.
nl-NL: Beheer de textuurfiltering van de emulatie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bilinear (Forced)
nl-NL: Bilineair (Geforceerd)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bilinear (PS2)
nl-NL: Bilineair (PS2)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Bilinear (Forced excluding sprite)
nl-NL: Bilineair (geforceerd exclusief sprite)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Control the texture's trilinear filtering of the emulation.
nl-NL: Beheer de trilineaire filtering van de texture van de emulatie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, model2emu
en: TRILINEAR FILTERING
nl-NL: TRILINEAIR FILTEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Off (None)
nl-NL: Uit (Geen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Trilinear (PS2)
nl-NL: Trilineair (PS2)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Trilinear (Forced)
nl-NL: Trilineair (Geforceerd)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Reduces banding between colours and improves the preceived colour depth.
nl-NL: Vermindert banding tussen kleuren en verbetert de waargenomen kleurdiepte.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Unscaled (Default)
nl-NL: Niet geschaald (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2, pcsx2
en: Basic (Recommended)
nl-NL: Basis (Aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: The higher the setting, the more blending is emulated in the shader accurately, and the higher the speed penalty will be.
nl-NL: Hoe hoger de instelling, hoe nauwkeuriger het overvloeien in de shader wordt geëmuleerd, en hoe hoger de snelheidsbeperking zal zijn.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: BLENDING ACCURACY
nl-NL: BLENDING NAUWKEURIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Full (Slow)
nl-NL: Volledig (Traag)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Maximum (Very Slow)
nl-NL: Maximum (Erg Traag)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Uploads entire textures at once instead of small pieces. Improves performance in most games.
nl-NL: Uploadt hele texturen in één keer in plaats van kleine stukjes. Verbetert de prestaties in de meeste spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: TEXTURE PRELOADING
nl-NL: TEXTUUR VOORLADEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Partial
nl-NL: Gedeeltelijk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Full (Hash Cache)
nl-NL: Volledig (Hash Cache)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Some games have issues when the animation is shown, others require it.
nl-NL: Sommige spellen hebben problemen wanneer de animatie weergegeven word, andere hebben het nodig.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Skip (safer)
nl-NL: Overslaan (veiliger)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Show (specific games)
nl-NL: Toon (specifieke spellen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Applies the FXAA anti-aliasing algorithm to improve the visual quality of games.
nl-NL: Past het FXAA anti-aliasing-algoritme toe om de visuele kwaliteit van spellen te verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Automatically loads and applies cheats on game start.
nl-NL: Laadt automatisch cheats en past deze toe bij het starten van het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Allows up to 8 controllers in supported games.
nl-NL: Maakt maximaal 8 controllers mogelijk in ondersteunde spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Maximum 2 Players (Default)
nl-NL: Maximaal 2 spelers (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Maximum 4 Players
nl-NL: Maximaal 4 spelers

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Maximum 8 Players
nl-NL: Maximaal 8 spelers

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Allows user replaceable textures.
nl-NL: Maakt door de gebruiker vervangbare texturen mogelijk.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: TEXTURE REPLACEMENTS
nl-NL: TEXTUURVERVANGINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Necessary for some guns to replace fog textures as a workaround in Time Crisis - Crisis Zone.
nl-NL: Noodzakelijk voor sommige guns om mist-texturen te vervangen als tijdelijke oplossing in Time Crisis - Crisis Zone.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: TIME CRISIS FOG HACK
nl-NL: TIME CRISIS MIST HACK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Playstation 2 wheel type
nl-NL: Playstation 2 stuurwiel type

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: WHEEL MODEL
nl-NL: STUURWIEL MODEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: pcsx2
en: Virtual
nl-NL: Virtueel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Skip buffer disables auto frameskip and renders at display output resolution.
nl-NL: Skip buffer schakelt auto frameskip uit en rendert op beeldscherm output resolutie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp, thextech
en: RENDERING MODE
nl-NL: RENDERMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Skip buffer effects
nl-NL: Buffer effecten overslaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Buffered rendering
nl-NL: Gebufferd renderen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Automatically reduce frameskip if the system has spare overhead.
nl-NL: Reduceer automatisch frameskip als het systeem extra overhead heeft.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Enable for more fluidity, disable if screen tearing.
nl-NL: Inschakelen voor meer vloeiend resultaat, uitschakelen als je last hebt van screen tearing.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: VSYNC INTERVAL
nl-NL: V-SYNC INTERVAL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Enhancement. Enables texture upscaling textures and their size.
nl-NL: Verbetering. Maakt het opschalen van texturen en hun grootte mogelijk.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: TEXTURE UPSCALING LEVEL
nl-NL: TEXTURE OPSCHALEN NIVEAU

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: The upscaling method used when enabled.
nl-NL: De gebruikte opschaal methode wanneer ingeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: TEXTURE UPSCALING TYPE
nl-NL: TEXTURE OPSCHALEN TYPE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: xBRZ (Default)
nl-NL: xBRZ (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Hybrid + Bicubic
nl-NL: Hybride + Bicubic

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Fix texture banding when upscaling.
nl-NL: Verhelp texture banding bij het opschalen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: TEXTURE DEPOSTERIZE
nl-NL: TEXTURE DEPOSTERIZEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Auto Max Quality
nl-NL: Automatische maximale kwaliteit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: Enables Action Replay cheats.
nl-NL: Action Replay cheats inschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ppsspp
en: GAME CHEATS
nl-NL: SPEL CHEATS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: LLVM is fastest, use the Interpreter settings if there are issues.
nl-NL: LLVM is het snelst. Gebruik de Interpreter-instellingen als er problemen zijn.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Dynamic Interpreter
nl-NL: Dynamische Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Static Interpreter
nl-NL: Statische Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: If game crashes, try ASMJIT. If still crashing, try Fast Interpreter.
nl-NL: Als het spel crasht, probeer dan ASMJIT. Probeer Fast Interpreter als het nog steeds crasht.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Fast Interpreter
nl-NL: Snelle Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Precise Interpreter
nl-NL: Nauwkeurige Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Can fix bugs in some games. Only relevant for dynamic or LLVM SPU decoder.
nl-NL: Kan bugs in sommige spellen oplossen. Alleen relevant voor dynamische of LLVM SPU-decoder.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: SPU XFloat Accuracy
nl-NL: SPU XFloat Nauwkeurigheid

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Accurate XFloat
nl-NL: Nauwkeurige XFloat

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Approximate XFloat
nl-NL: Geschatte XFloat

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Limiting to 1 or 2 may fix audio stuttering on weaker CPUs in some games. Leave on automatic if slowdown occurs.
nl-NL: Als u zich beperkt tot 1 of 2, kan het stotteren van het geluid op zwakkere CPU's in sommige games worden verholpen. Laat de automatische stand ingeschakeld als er vertraging optreedt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: PREFERRED SPU THREADS
nl-NL: VOORKEURS SPU THREADS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: May provide performance gain on CPUs with low core/thread count at the expense of possible broken timings.
nl-NL: Kan prestatieverbetering opleveren op CPU's met een laag aantal cores/threads, ten koste van mogelijk kapotte timing.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: SPU LOOP DETECTION
nl-NL: SPU LOOP DETECTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Mega and Giga modes may improve performance. Use the Safe mode for maximum compatibility.
nl-NL: De Mega- en Giga-modi kunnen de prestaties verbeteren. Gebruik de veilige modus voor maximale compatibiliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: SPU BLOCK SIZE
nl-NL: SPU BLOCK GROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Safe (Default)
nl-NL: Veilig (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Mega
nl-NL: Mega STE AUTO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Helps reduce CPU power consumption by throttling the CPU when not needed. Useful for handhelds.
nl-NL: Helpt het energieverbruik van de CPU te verminderen door de CPU te beperken wanneer deze niet nodig is. Handig voor handhelds.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: MAX POWER SAVING CPU-PREEMPTIONS
nl-NL: MAXIMUM ENERGIEBESPARENDE CPU-VOORBEHOREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Moderate
nl-NL: Gematigd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Maximum
nl-NL: Maximaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: PS3's internal ratio setting. Some games only support 16/9.
nl-NL: PS3's interne ratio instelling. Sommige spellen ondersteunen alleen 16:9.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: 16:9 (default)
nl-NL: 16:9 (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Most games already have an internal framelimit. Minor performance cost.
nl-NL: De meeste games hebben al een interne framelimiet. Kleine belasting op de prestatie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ADDITIONAL FRAMELIMIT
nl-NL: EXTRA FRAMELIMIET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Off (faster, unstable)
nl-NL: Uit (sneller, onstabiel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ANISOTROPIC FILTER
nl-NL: ANISOTROPISCHE FILTER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Can improve performance at the expense of graphics accuracy.
nl-NL: Kan de prestaties verbeteren ten koste van de grafische nauwkeurigheid.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ZCULL ACCURACY
nl-NL: ZCULL NAUWKEURIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Precise (Slowest)(Default)
nl-NL: Nauwkeurig (Langzaamste) (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Approximate (Fast)
nl-NL: Geschat (snel)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Relaxed (Fastest)
nl-NL: Relaxed (Snelste)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Controls precision of generated shaders. Low quality can improved performance.
nl-NL: Regelt de precisie van gegenereerde shaders. Lage kwaliteit kan de prestaties verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: SHADER QUALITY
nl-NL: SHADER KWALITEIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: High (Default)
nl-NL: Hoog (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3, cgenius
en: Choose your preferred render resolution.
nl-NL: Kies de gewenste renderresolutie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: RENDER RESOLUTION (SCALING)
nl-NL: RENDERRESOLUTIE (SCHALING)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3, xenia-canary
en: 1280x720 (Default)
nl-NL: 1280x720 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Final image filtering.
nl-NL: Laatste beeldfiltering.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: OUTPUT SCALING
nl-NL: OUTPUT SCHALING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Only Async (skip draw) avoids freezing while compiling shaders.
nl-NL: Alleen A-sync (skip draw) voorkomt bevriezing tijdens het compileren van shaders.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: SHADER MODE
nl-NL: SHADER MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Legacy (single threaded)
nl-NL: Legacy (enkele thread)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Async (multi threaded)(Default)
nl-NL: Async (multi threaded)(Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Async with Shader Interpreter
nl-NL: Async met Shader Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Shader Interpreter only
nl-NL: Alleen Shader Interpreter

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Only applicable when either Async Shader mode is set.
nl-NL: Alleen van toepassing wanneer een van de Async Shader-modi is ingesteld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: NUMBER OF SHADER COMPILER THREADS
nl-NL: AANTAL SHADER COMPILER-THREADS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: May fix missing graphics and broken lighting at the cost of performance.
nl-NL: Kan ontbrekende graphics en kapotte verlichting repareren, wat ten koste gaat van de prestaties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: WRITE COLOR BUFFERS
nl-NL: SCHRIJF KLEUREN BUFFERS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Straict API specification. Can resolve rare cases of missing graphics and flickering.
nl-NL: Strenge API-specificatie. Kan zeldzame gevallen van ontbrekende afbeeldingen en flikkeringen oplossen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: STRICT RENDERING MODE
nl-NL: STRICTE RENDERINGSMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Can fix screen tearing on unorthodox displays (most LCDs don't need this).
nl-NL: Kan schermscheuren op onorthodoxe beeldschermen verhelpen (de meeste LCD's hebben dit niet nodig).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Distorts the output to fill the display fully Overrides aspect ratio.
nl-NL: Vervormt de uitvoer zodat het scherm volledig wordt gevuld. Overschrijft de beeldverhouding.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: STRETCH TO DISPLAY AREA
nl-NL: REK UIT NAAR SCHERM GEBIED

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Disables the vertex cache. Might resolve missing or flickering graphics output but degrade performance.
nl-NL: Schakelt de vertex cache uit. Kan ontbrekende of flikkerende grafische uitvoer oplossen, maar de prestaties verminderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: DISABLE VERTEX CACHE
nl-NL: SCHAKEL VERTEX CACHE UIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Offloads some RSX operations to a secondary thread. Improves performance in high-core processors.
nl-NL: Verplaatst enkele RSX-bewerkingen naar een secundaire thread. Verbetert de prestaties in high-core processors.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Stream texture to GPU in parrallel. Can improve performance on more powerful GPU's that have spare headroom.
nl-NL: Stream texture parallel naar de GPU. Kan de prestaties verbeteren op krachtigere GPU's die extra speelruimte hebben.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ASYNCHRONOUS TEXTURE STREAMING
nl-NL: ASYNCHRONE TEXTUURSTREAMING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: On (Vulkan Only)
nl-NL: Aan (alleen Vulkan)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Choose number of audio channels.
nl-NL: Kies het aantal audiokanalen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: AUDIO FORMAT
nl-NL: AUDIOFORMAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Use 16 bit audio samples for audio drivers that don't support 32bit. Only use if you get no audio.
nl-NL: Gebruik 16-bits audio samples voor audio stuurprogramma's die geen 32-bits ondersteunen. Alleen gebruiken als je geen audio krijgt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: CONVERT TO 16-BIT
nl-NL: CONVERTEREN NAAR 16-BIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Can reduce crackle and stutter but increases audio latency.
nl-NL: Kan gekraak en stotteren verminderen, maar verhoogt de audiolatentie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ENABLE AUDIO BUFFERING
nl-NL: AUDIOBUFFERING INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Duration of audio buffer in milliseconds. Higher numbers may cause audio latency.
nl-NL: Duur van de audiobuffer in milliseconden. Hogere getallen kunnen audiolatentie veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: AUDIO BUFFER DURATION
nl-NL: AUDIOBUFFERDUUR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: 100ms (Default)
nl-NL: 100ms (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Reduces crackle and stutter further, but may cause a very noticeable reduction in audio quality on slower CPUs.
nl-NL: Vermindert gekraak en stotteren verder, maar kan een zeer merkbare vermindering van de audiokwaliteit veroorzaken op langzamere CPU's.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: ENABLE TIME STRETCHING
nl-NL: TIME-STRETCHING INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Buffer fill level (in percentage) below which time stretching will start.
nl-NL: Buffer-vulniveau (in percentage) waaronder het uitrekken van de tijd begint.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: TIME STRETCHING THRESHOLD
nl-NL: TIME STRETCHING DREMPEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: 75% (Default)
nl-NL: 75% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: Allows Alt+Tab to RPCS3's menu. Useful for manual disc-swapping.
nl-NL: Laat Alt+Tab toe in RPCS3 menu. Handig voor het handmatig wisselen van discs.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3
en: GRAPHICAL USER INTERFACE
nl-NL: GRAFISCHE GEBRUIKER INTERFACE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: rpcs3, rpcs3, rpcs3, rpcs3, rpcs3, ...
en: Default uses SDL2, otherwise enable controller specific capabilities. Sony DS won't work with clone controllers.
nl-NL: Standaard wordt SDL2 gebruikt, schakel anders controller specifieke mogelijkheden in. Sony DS werkt niet met klooncontrollers.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Select scale resolution of the game.
nl-NL: Selecteer de schaalresolutie van het spel.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: SCALE FACTOR
nl-NL: SCHAAL FACTOR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Sets the scaler filter mode when rendering.
nl-NL: Stelt de schaalfiltermodus in tijdens het renderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: SCALER MODE
nl-NL: SCALER MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: HQ (bilinear filter)
nl-NL: HQ (bilineair filter)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Edge (sharper filet)
nl-NL: Rand (scherpere filet)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Scanline Interpolation Filter (SAI)
nl-NL: Scanline Interpolatie Filter (SAI)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Stretches the output to fill the display area.
nl-NL: Rekt de output uit om het scherm te vullen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Center (Default)
nl-NL: Midden (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Fit resolution scale
nl-NL: Pas de resolutieschaal aan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Stretch to screen
nl-NL: Rek uit naar schermgrootte

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Fit 4:3 Aspect Ratio
nl-NL: Pas naar beeldverhouding van 4:3 aan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm, iortcw
en: Choose your preferred renderer.
nl-NL: Kies de gewenste renderer.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm, iortcw
en: RENDERER
nl-NL: RENDERAAR

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: OpenGL with Shaders
nl-NL: OpenGL met Shaders

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Choose your preferred language.
nl-NL: Kies uw voorkeurstaal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm
en: Chinese (Mandarin)
nl-NL: Chinees (Mandarijn)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm, xenia, xenia-canary, etlegacy
en: Swedish
nl-NL: Zweeds

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm, etlegacy
en: Hebrew
nl-NL: Hebreeuws

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: scummvm, etlegacy
en: Czech
nl-NL: Tsjechisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Enable the debug menu and the walk-through-walls button.
nl-NL: Schakel debug menu in en de walk-through-walls knop.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Needed by some games that use special unicode characters.
nl-NL: Benodigd bij sommige spellen die speciale unicode characters gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: GAME REGION (ENCODING)
nl-NL: SPEL REGIO (ENCODING)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Autodetect (Recommended)
nl-NL: Automatisch dedecteren (Aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: European (Western)
nl-NL: Europees (Westers)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: European (Cent/East) [W-1250]
nl-NL: Europees (Cent/Oost) [W-1250]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Japanese [Shift-JIS]
nl-NL: Japans [Shift-JIS]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Cyrillic [Windows-1251]
nl-NL: Cyrillisch [Windows-1251]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Chinese (Simplified)
nl-NL: Chinees (Simplified)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Chinese (Traditional) [Big5]
nl-NL: Chinees (Traditional) [Big5]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg, etlegacy
en: Greek
nl-NL: Grieks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg, xenia, xenia-canary, etlegacy
en: Turkish
nl-NL: Turks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: easyrpg
en: Baltic
nl-NL: Baltisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose your render resolution (Requires personal redream.key file).
nl-NL: Kies uw renderresolutie (vereist een persoonlijk redream.key-bestand).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: 2x (1280x960) (Default)
nl-NL: 2x (1280x960) (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose your preferred aspect ratio.
nl-NL: Kies de gewenste beeldverhouding.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream, demul
en: 4:3 (Default)
nl-NL: 4:3 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Enable auto frameskipping for performance on lower-end systems.
nl-NL: Schakel automatische frameskipping in voor prestaties op lagere systemen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Enable vertical sync to avoid tearing in some cases.
nl-NL: Schakel verticale synchronisatie in om in sommige gevallen tearing te voorkomen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose the amount of polygon sort accuracy (Higher may cause artifacts).
nl-NL: Kies de mate van nauwkeurigheid van het sorteren van polygonen (hoger kan artefacten veroorzaken).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: POLYGON SORT ACCURACY
nl-NL: POLYGON SORTEER NAUWKEURIGHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Per-strip (Default)
nl-NL: Per-strip (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Per-pixel (32 layers)
nl-NL: Per-pixel (32 lagen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Per-pixel (64 layers)
nl-NL: Per-pixel (64 lagen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose the Dreamcast console region.
nl-NL: Kies de Dreamcast console-regio.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: USA (Default)
nl-NL: USA (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose the Dreamcast console language.
nl-NL: Kies de Dreamcast console-taal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose broadcast standard (for older TV's).
nl-NL: Kies uitzendstandaard (voor oudere TV's).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: BROADCAST
nl-NL: UITZENDING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: NTSC (Default)
nl-NL: NTSC (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: Choose cable type for the TV.
nl-NL: Kies het kabeltype voor de TV.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: CABLE
nl-NL: KABEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: redream
en: VGA (Default)
nl-NL: VGA (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: Enable the legacy or the new 3D engine (choose legacy for older GPUs).
nl-NL: Schakel de legacy nieuwe 3D engine in (kies legacy voor oudere GPUs).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: New3D
nl-NL: Nieuw3D

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: Enable proper quad rendering (for higher end systems).
nl-NL: Nette quad rendering inschakelen (voor higher end systemen).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: QUAD RENDERING
nl-NL: QUAD RENDEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: Enable crosshairs in shooting games for the selected players.
nl-NL: Vizier in schiet spellen voor de geselecteerde spelers inschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: P1 only
nl-NL: Alleen P1

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: P2 only
nl-NL: Alleen P2

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: Use L2/R2 for Accel/Brake and L1/R1 or R-stick Up/Down for Shift Up/Down.
nl-NL: Gebruik L2/R2 voor Versnellen/Remmen en L1/R1 of R-stick Omhoog/Omlaag voor Opschakelen/Terugschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: MODERN PEDAL CONTROLS
nl-NL: MODERNE PEDAL CONTROLS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: Change the speed of the emulated PowerPC chip (fixes some issues).
nl-NL: Verander de snelheid van de geemuleerde PowerPC chip (verhelpt sommige problemen).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: ADJUST POWERPC FREQUENCY
nl-NL: POWERPC FREQUENTIE AANPASSEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: supermodel
en: 50 (Default)
nl-NL: 50 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Choose your preferred aspect ratio..
nl-NL: Kies de gewenste beeldverhouding..

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: 4x3 (Default)
nl-NL: 4x3 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Choose your preferred video filter.
nl-NL: Kies uw gewenste videofilter.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Scale2x
nl-NL: Schaal2x

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Scale3x
nl-NL: Schaal3x

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Scale4x
nl-NL: Schaal4x

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Choose your preferred video quality.
nl-NL: Kies de gewenste videokwaliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: VIDEO QUALITY
nl-NL: VIDEOKWALITEIT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: linear
nl-NL: lineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: best
nl-NL: beste

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: cgenius
en: Enabled or disbale the mouse cursor. Useful for CG's menus.
nl-NL: De muiscursor in- of uitschakelen. Handig voor menu's van CG.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vice, tsugaru
en: NO (DEFAULT)
nl-NL: NEE (STANDAARD)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vice, tsugaru
en: YES
nl-NL: JA

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: tsugaru
en: CD-ROM SPEED
nl-NL: CD-ROM SNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: tsugaru
en: AUTO (DEFAULT)
nl-NL: AUTO (STANDAARD)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: tsugaru
en: FORCE 386DX CPU
nl-NL: FORCEER 386DX CPU

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: Mount a floppy for user data, creates if needed
nl-NL: Mount een floppy voor gebruikersgegevens, maak deze aan indien nodig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: USER DISK
nl-NL: GEBRUIKERS DISK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: Install the image reader card to read idks image files (Mac IIx only)
nl-NL: Installeer de image lezer kaart om idks-beeldbestanden te lezen (alleen Mac IIx)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: Type of ROM file to load. Disk Image requires Mac IIx and Image Reader
nl-NL: Type ROM-bestand dat moet worden geladen. Voor Schijfimage zijn Mac IIx en Image Reader vereist

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: Disk Image
nl-NL: SCHIJFIMAGE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame/pcsx2
en: Enable mouse input for trackballs, spinners, lightguns (if no gun connected), and similar controls
nl-NL: Schakel muisinvoer in voor trackballs, spinners, lightguns (als er geen gun is aangesloten) en soortgelijke bedieningselementen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: BGFX for post-processing, accel/opengl for raw image.
nl-NL: BGFX voor post-processing, accel/opengl voor raw image.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Accel
nl-NL: Versnel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Fix screen tearing, but may drop frames.
nl-NL: Probleem met schermscheuren verhelpen, maar er kunnen frames verloren gaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Depends on video mode being set to BGFX.
nl-NL: Afhankelijk van de videomodus die is ingesteld op BGFX.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: CRT Geom Deluxe (Composite)
nl-NL: CRT Geom Deluxe (Composiet)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Allows the use of switchres profiles if present.
nl-NL: Staat het gebruik toe van switchres profielen indien aanwezig.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Play this game on several screens (if available)
nl-NL: Speel dit spel op meerdere schermen (indien beschikbaar)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: MULTISCREENS
nl-NL: MULTISCHERM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Rotate 90
nl-NL: Roteer 90

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Rotate 270
nl-NL: Roteer 270

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Crop artwork to only unused space, keeping the game as large as possible.
nl-NL: Snijd artwork bij tot alleen ongebruikte ruimte, zodat het spel zo groot mogelijk blijft.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Set system-wide controls via MAME menu
nl-NL: System-wide controls instellen via Mame menu

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: CUSTOM MAME CONFIG
nl-NL: AANGEPASTE MAME CONFIGIGURATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mame
en: Make game history, setup instructions, and special moves viewable in the menu
nl-NL: Maak spelgeschiedenis, installatie-instructies en speciale bewegingen zichtbaar in het menu

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Runners simplify compatibility of running Windows games. You must have a runner in it's own directory under /userdata/system/wine/custom.
nl-NL: Runners vereenvoudigen de compatibiliteit van Windows-games. Je moet een runner in zijn eigen map hebben onder /userdata/system/wine/custom.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Converts DirectX 8/9/10/11/12 calls to Vulkan.
nl-NL: Converteert DirectX 8/9/10/11/12-calls naar Vulkan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Allows you to limit FPS to 60.
nl-NL: Staat toe de FPS te limiteren op 60.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Force mouse in games.
nl-NL: Forceer muis in spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Choose whether to pass SDL Game Controller config to the Windows game. Disabling may help with some games.
nl-NL: Kies of u de SDL Game Controller-configuratie wilt doorgeven aan de Windows-game. Uitschakelen kan bij sommige games helpen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: See your FPS and version of Vulkan API/driver.
nl-NL: Zie je FPS en de versie van de Vulkan API/driver.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine, mugen
en: Can increase performance for games that stress the CPU.
nl-NL: Kan prestatie verhogen voor spellen die de CPU veel belasten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Can improve frame rate and responsiveness.
nl-NL: Kan frame rate en reactietijd verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine, mugen
en: Vastly improves the speed of buffer maps.
nl-NL: Verbetert de snelheid van buffer maps aanzienlijk.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Renders game at a lower res then upscales to increase FPS.
nl-NL: Rendert een spel op een lagere res en schaalt dan op om FPS te verhogen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: FIDELITY FX SUPER RESOLUTION
nl-NL: FIDELITY FX SUPER RESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine, mugen
en: Define the resolution and a new dedicated window.
nl-NL: Definieer de resolutie en een nieuw toegewijde window.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine, mugen
en: VIRTUAL DESKTOP
nl-NL: VIRTUELE DESKTOP

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Enable support for Chinese, Japanese and Korean input methods.
nl-NL: Ondersteuning inschakelen voor Chinese, Japanse en Koreaanse invoermethoden.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: ENABLE XIM
nl-NL: XIM INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Disable support for memory write watches in ntdll.
nl-NL: Ondersteuning voor memory write watches in ntdll uitschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: NO WRITE WATCH
nl-NL: GEEN WRITE WATCH

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Force WINE to run games with large addresses.
nl-NL: Forceer WINE om spellen met grote adressen te spelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: FORCE LARGE ADDRESS
nl-NL: FORCEER GROOT ADRES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Delay freeing some memory.
nl-NL: Vertraging om geheugen vrij te maken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Force Nvidia GPUs to always be reported as AMD GPUs to workaround game issues.
nl-NL: Forceer Nvidia GPU's om altijd te worden gerapporteerd als AMD GPU's om gameproblemen op te lossen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: HIDE NVIDIA GPU
nl-NL: NVIDIA GPU VERBERGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: NVAPI is NVIDIA's core software that allows direct access to NVIDIA GPU.
nl-NL: NVAPI is de kernsoftware van NVIDIA die directe toegang tot de NVIDIA GPU mogelijk maakt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: ENABLE NVAPI
nl-NL: NVAPI INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Reset the cache can fix some crashes if your game was running under Batocera 29.
nl-NL: Het resetten van de cache kan enkele crashes verhelpen als je spel onder Batocera 29 draaide.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Enable this mode if you have issue for run your game on NTFS storage (by default is better to use LinuxFS).
nl-NL: Schakel deze modus in als u problemen ondervindt bij het uitvoeren van uw game op NTFS-opslag (standaard is het beter om LinuxFS te gebruiken).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: ENABLE NTFS MODE
nl-NL: NTFS-MODUS INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: Useful to troubleshoot when your Windows game won't start of crashes.
nl-NL: Handig om problemen op te lossen wanneer uw Windows-game niet start of crasht.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: wine
en: ENABLE DEBUG
nl-NL: DEBUG INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: solarus
en: Choose which pad to control your hero.
nl-NL: Kies welke controller jouw held bestuurt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: solarus
en: CONTROL CHOICE
nl-NL: KIES CONTROLLER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: solarus
en: Left stick
nl-NL: Linker stick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: solarus
en: Right stick
nl-NL: Rechter stick

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: mugen
en: Can improve frame rates and responsiveness.
nl-NL: Kan frame rates en reactietijd verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: Enhancement. Double the rendering resolution. Makes 3D objects clearer.
nl-NL: Verbetering. Verdubbel de renderresolutie. Maakt 3D-objecten duidelijker.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: ENHANCED RENDERING RESOLUTION
nl-NL: VERBETERDE RENDERRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: Skip frames to improve performance, at the cost of choppy motion. Can cause visual glitches.
nl-NL: Sla frames over om de prestaties te verbeteren, ten koste van schokkerige bewegingen. Kan visuele storingen veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: When frameskip type is on automatic or manual, skip up to this many frames consecutively.
nl-NL: Wanneer het frameskip-type op automatisch of handmatig staat, kunt u maximaal dit aantal frames achter elkaar overslaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: FRAMESKIP VALUE
nl-NL: FRAMESKIP WAARDE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: Improves performance in 3D games. Can cause glitches.
nl-NL: Verbeterd prestatie in 3D spellen. Kan glitches veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: Force 3D geometry to always render on the top screen. Useful for single-screen devices/games.
nl-NL: Forceer dat 3D-geometrie altijd op het bovenste scherm wordt weergegeven. Handig voor apparaten/games met één scherm.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: KEEP MAIN SCREEN ON TOP
nl-NL: HOUD HET HOOFDSCHERM BOVENAAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: drastic
en: Single
nl-NL: Enkel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Choose the scaling mode for the game screen.
nl-NL: Kies de schaal moedus voor het spel scherm.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu, sonic2013, soniccd
en: SCALING MODE
nl-NL: SCHAAL MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Original resolution
nl-NL: Originele resolutie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Scale to best fit
nl-NL: Schaal om best passend te maken

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Stretch to full
nl-NL: Rek uit naar volledig scherm

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Enhancement.
nl-NL: Verbetering.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Improve audio accuracy (experimental).
nl-NL: Verbeter de audionauwkeurigheid (experimenteel).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: USE DSP AUDIO
nl-NL: GEBRUIK DSP AUDIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Increase to 128 MiB for debug or homebrew applications.
nl-NL: Verhoog tot 128 MiB voor debug- of homebrew-applicaties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: SYSTEM MEMORY
nl-NL: SYSTEEM GEHEUGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: 64MiB (Default)
nl-NL: 64MiB (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Nat to access internet from xemu machine. Udp for System Link. Default (Auto) disables network access.
nl-NL: Nat voor toegang tot internet vanaf de Xemu-machine. UDP voor systeemlink. Standaard (Auto) schakelt netwerktoegang uit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu, xemu, xemu, xemu, xemu, ...
en: NETWORK
nl-NL: NETWERK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: NETWORK TYPE
nl-NL: NETWERK TYPE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Destination address and port to forward packets to. Leave this empty if you want to enter it manually in the xemu.toml configuration file.
nl-NL: Bestemmingsadres en poort waarnaar pakketten moeten worden doorgestuurd. Laat dit leeg als u het handmatig wilt invoeren in het configuratiebestand xemu.toml

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: UDP REMOTE ADDRESS
nl-NL: UDP REMOTE ADRES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: Local address and port to receive packets on. Leave this empty if you want to enter it manually in the xemu.toml configuration file.
nl-NL: Lokaal adres en poort waarop pakketten kunnen worden ontvangen. Laat dit leeg als u het handmatig wilt invoeren in het configuratiebestand xemu.toml

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xemu
en: UDP BIND ADDRESS
nl-NL: UDP BIND ADRES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013
en: Portugese
nl-NL: Portugees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Can smooth the image.
nl-NL: Kan het beeld gladder maken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Integer Scale
nl-NL: Integer Schaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Sharp Bilinear
nl-NL: Scherp Bilineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Regular Bilnear
nl-NL: Gewoon Bilineair

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Enable high quality effects for special stages.
nl-NL: Hoge kwaliteit effecten voor speciale levels inschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: HQ MODE
nl-NL: HQ MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013
en: Bypass the pre-game menu.
nl-NL: Het pre-game menu overslaan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013
en: SKIP START MENU
nl-NL: START MENU OVERSLAAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic2013, soniccd
en: Access to modding and other advanced options.
nl-NL: Toegang tot modden en andere geavanceerde opties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: soniccd
en: Both types require holding D-pad down during initial charge.
nl-NL: Beide typen vereisen dat D-PAD omlaag ingedrukt is gedurende de initiële lading.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: soniccd
en: By Save
nl-NL: Door Save

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: soniccd
en: Sonic 2 (tap jump)
nl-NL: Sonic 2 (druk spring)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: soniccd
en: Sonic CD (hold jump)
nl-NL: Sonic CD (spring ingedrukt houden)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Screen Resolution (Default)
nl-NL: Scherm Resolutie (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu, play, theforceengine
en: Enable widescreen support.
nl-NL: Schakel breedbeeldondersteuning in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu, play, theforceengine
en: ENABLE WIDESCREEN
nl-NL: BREEDBEELD INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enable scanlines for roms that support it.
nl-NL: Schakel scanlines in voor roms die dit ondersteunen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE SCANLINES
nl-NL: SCANLINES INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Tries to guess Per-vertex colour (gouraud) from the Model2 per-poly information (flat).
nl-NL: Probeert de Per-vertex (gouraud) te raden van de Model2 per-poly informatie (plat).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Smooth textures.
nl-NL: Gladde textures.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enables mipmap usage and trilinear filtering. Doesn't work with some games.
nl-NL: Schakelt mipmap gebrui en trilineaire filter in. Werkt niet met sommige spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enables bilinear filtering on tilemaps. Looks good, but can cause some stretch artifacts.
nl-NL: Schakelt bilineair filteren in op tilemaps. Ziet er goed uit, maar kan wat sterk artifacten veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Forces the DX driver to use Managed textures instead of Dynamic.
nl-NL: Forceert de DX driver om Managed textures te gebruiken in plaats van Dynamisch.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: FORCE MANAGED
nl-NL: FORCEER MANAGED

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enables Direct3D Automip-map generation.
nl-NL: Schakelt Direct3D Automip-map generatie in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE MIP-MAP
nl-NL: MIP-MAP INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enabled meshed polygons for translucency.
nl-NL: Schakelt meshed polygonen voor transluciteit in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE MESH TRANSPARENCY
nl-NL: MESG TRANSPARANTIE INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Enable full-screen antialiasing in Direct3D.
nl-NL: Schakel volledig-scherm antialiasing in Direct3D in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE FULL-SCREEN ANTI-ALIASING
nl-NL: VOLLEDIG-SCHERM ANTI-ALIASING INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Read mouse through Rawinput, allowing 2 mice for 2 player shooting games.
nl-NL: Less muis door Rawinput, laat 2 muizen toe voor 2 speler schiet spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE RAW INPUT
nl-NL: RAW INVOER INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: Use if you're having graphical issues or GPU problems with this emulator.
nl-NL: Gebruik als u grafische problemen of GPU-problemen ondervindt met deze emulator.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: model2emu
en: ENABLE SOFTWARE RENDERER
nl-NL: SOFTWARE-RENDERAAR INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: OPENGL RENDERING RESOLUTION
nl-NL: OPENGL RENDERRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: PRESENTATION MODE
nl-NL: PRESENTATIE MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: Fill Screen
nl-NL: Scherm vullen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: Fit Screen
nl-NL: Aanpassen aan scherm

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: Original Size
nl-NL: Originele Grootte

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: play
en: Only applicable when using OpenGL.
nl-NL: Alleen van toepassing bij gebruik van OpenGL.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: 0.5x (360p/540p) [EXPERIMENTAL]
nl-NL: 0.5x (360p/540p) [EXPERIMENTEEL]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: 0.75x (540p/810p) [EXPERIMENTAL]
nl-NL: 0.75x (540p/810p) [EXPERIMENTEEL]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: 1.5x (1080p/1620p) [EXPERIMENTAL]
nl-NL: 1.5x (1080p/1620p) [EXPERIMENTEEL]

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: 16:9 (Default)
nl-NL: 16:9 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Force 21:9
nl-NL: Forceer 21:9

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Force 16:10
nl-NL: Forceer 16:10

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Force 32:9
nl-NL: Forceer 32:9

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Fix screen tearing. FIFO (Vsync) does not drop frames. FIFO Relaxed allows tearing as it recovers from a slow down. Mailbox can have lower latency but may drop frames.
nl-NL: Schermscheuren verhelpen. FIFO (Vsync) laat geen frames vallen. FIFO Relaxed maakt scheuren mogelijk terwijl het herstelt van een vertraging. Mailbox kan een lagere latentie hebben, maar er kunnen frames wegvallen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Immediate
nl-NL: Onmiddellijk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Mailbox (Recommended)
nl-NL: Mailbox (Aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: FIFO (VSync On)
nl-NL: FIFO (VSync Aan)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: ASYNC SHADER COMPILE
nl-NL: ASYNC SHADER COMPILEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: FXAA has a lower performance impact, goof for low resolutions. SMAA offers best quality.
nl-NL: FXAA heeft een lagere impact op de prestaties, goed voor lage resoluties. SMAA biedt de beste kwaliteit.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: ANTI-ALIASING METHOD
nl-NL: ANTI-ALIASING METHODE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Gaussian
nl-NL: Gaussiaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: AMD FidelityFX Super Resolution
nl-NL: AMD FidelityFX Super Resolutie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: GPU emulation accuracy. Most games render fine with Normal. High is required to ensure particles render correctly.
nl-NL: Nauwkeurigheid van GPU-emulatie. De meeste games worden prima weergegeven met Normaal. Hoog is vereist om ervoor te zorgen dat deeltjes correct worden weergegeven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: ACCURACY LEVEL
nl-NL: NAUWKEURIGHEIDSNIVEAU

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Extreme
nl-NL: Extreem

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: CHOOSE SOUND OUTPUT MODE
nl-NL: KIES DE GELUIDSUITVOERMODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Choose whether the virtual switch is docked or not.
nl-NL: Kies of de virtuele switch is gedockt of niet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: DOCK MODE
nl-NL: DOCK-MODUS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Docked (Default)
nl-NL: Docked (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: British English
nl-NL: Brits Engels

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: Canadian French
nl-NL: Canadees Frans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: Latin American Spanish
nl-NL: Latijns-Amerikaans Spaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: Brazilian Portuguese
nl-NL: Braziliaans Portugees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: Choose your console region.
nl-NL: Kies uw console-regio.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: CHOOSE CONSOLE REGION
nl-NL: KIES CONSOLE-REGIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: Australia
nl-NL: Australië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Choose your console timezone.
nl-NL: Kies de tijdzone van uw console.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu, ryujinx
en: CHOOSE CONSOLE TIMEZONE
nl-NL: KIES CONSOLE-TIJDZONE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Egypt
nl-NL: Egypte

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Libya
nl-NL: Libië

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: Univarsal
nl-NL: Universeel

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: suyu
en: WET
nl-NL: NAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ryujinx
en: Stretch to fit window
nl-NL: Rek uit om passend te maken aan window

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ryujinx
en: American English
nl-NL: Amerikaans-Engels

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ryujinx
en: Choose your console UTC timezone.
nl-NL: Kies de UTC-tijdzone van uw console.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: This can be convenient if you're using laserdiscs.
nl-NL: Dit kan handig zijn als u laserdiscs gebruikt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: LOADING SPEED
nl-NL: LAADSNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: Realistic Loading
nl-NL: Realistisch Laden

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: Full Speed (Default)
nl-NL: Volledige Snelheid (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: Choose the appropriate media for disk image.
nl-NL: Kies het juiste medium voor de schijfkopie.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: openmsx
en: Hard Disk Image
nl-NL: Harde Schijf Image

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Choose which graphics API library to use. D3D12 may yield better results with faster GPUs.
nl-NL: Kies welke grafische API-bibliotheek u wilt gebruiken. D3D12 levert mogelijk betere resultaten op met snellere GPU's.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: D3D12 (Default)
nl-NL: D3D12 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Native Vulkan
nl-NL: Standaard Vulkan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: This option enables the ability to play Xbox Live Arcacde games. May cause compatibility issues with non-XBLA games.
nl-NL: Deze optie maakt het mogelijk om Xbox Live Arcade-games te spelen. Kan compatibiliteitsproblemen veroorzaken met niet-XBLA spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: No licenses enabled
nl-NL: Geen licenties ingeschakeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: XBLA license enabled (Default)
nl-NL: XBLA licentie aan (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: All possible licenses (Not recommended)
nl-NL: Alle mogelijke licenties (niet aanbevolen)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Choose to display UI prompts or accept defaults.
nl-NL: Kies ervoor om UI-prompts weer te geven of standaardinstellingen te accepteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: UI PROMPTS
nl-NL: GEBRUIKERSINTERFACE PROMPTS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Enabled UI prompts (Default)
nl-NL: Ingeschakelde UI-prompts (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Disable UI prompts
nl-NL: Schakel UI-prompts uit

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary, etlegacy
en: Polish
nl-NL: Pools

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary, etlegacy
en: Norwegian
nl-NL: Noors

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Refresh state of memory pages to enable gpu written data. (Use for 'Team Ninja' Games to fix missing character models).
nl-NL: Vernieuw de status van geheugenpagina's om door GPU geschreven gegevens in te schakelen. (Gebruik voor 'Team Ninja'-spellen om ontbrekende personagemodellen te repareren).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: CLEAR MEMORY PAGE STATE
nl-NL: WISSEN GEHEUGENPAGINA STAAT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Render target emulation path to use on Direct3D 12. Try changing if you have render issues.
nl-NL: Render doel emulatie pad voor gebruik op Direct3D 12. Probeer het te wijzigen als u weergaveproblemen ondervindt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: RENDER TARGET PATH
nl-NL: RENDER DOELPAD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Any
nl-NL: Elke

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: RTV (Default)
nl-NL: RTV (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: The sample count of every tile will be incremented on every EVENT_WRITE_ZPD by this number. Setting this to 0 means everything is reported as occluded.
nl-NL: Het aantal samples van elke tegel wordt bij elke EVENT_WRITE_ZPD met dit getal verhoogd. Als u dit op 0 instelt, wordt alles als afgesloten gerapporteerd.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: QUERY OCCLUSION
nl-NL: VRAAG OCCLUSIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: 1000 (Default)
nl-NL: 1000 (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: D3D12, read render-to-texture results on the CPU. Needed in some games, but causes mid-frame synchronization, so it has a huge performance impact.
nl-NL: D3D12, lees render-naar-textuurresultaten op de CPU. Nodig in sommige games, maar veroorzaakt mid-frame synchronisatie, dus het heeft een enorme impact op de prestaties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: READBACK RESOLVE
nl-NL: LEES-TERUG OPLOSSING

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Maximum host texture memory usage (in megabytes) above which textures will be destroyed as soon as possible.
nl-NL: Maximaal geheugengebruik van de hosttextuur (in megabytes), waarboven texturen zo snel mogelijk worden vernietigd.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: HARD TEXTURE CACHE MEMORY LIMIT
nl-NL: HARDE TEXTUUR CACHEGEHEUGEN LIMIET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: 768MB (Default)
nl-NL: 768MB (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Part of the host texture memory budget (in megabytes) that will be scaled by the current drawing resolution scale.
nl-NL: Een deel van het host textuur geheugenbudget (in megabytes) dat wordt geschaald volgens de huidige tekenresolutieschaal.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: TEXTURE MEMORY SCALE SIZE
nl-NL: TEXTUUR GEHEUGEN SCHAALGROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: 24MB (Default)
nl-NL: 24MB (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Maximum host texture memory usage (in megabytes) above which old textures will be destroyed. Set below hard limit.
nl-NL: Maximaal geheugengebruik van de hosttextuur (in megabytes) waarboven oude texturen worden vernietigd. Ingesteld onder de harde limiet.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: SOFT TEXTURE CACHE MEMORY LIMIT
nl-NL: ZACHTE TEXTUUR CACHE GEHEUGEN LIMIET

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: 384MB (Default)
nl-NL: 384MB (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Seconds a texture should be unused to be considered old enough to be deleted if texture memory usage exceeds Soft Texture Cache limit.
nl-NL: Seconden die een textuur ongebruikt moet zijn om als oud genoeg te worden beschouwd om te worden verwijderd als het geheugengebruik van de textuur de limiet van de Soft Texture Cache overschrijdt.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: SOFT TEXTURE CACHE MEMORY TIMEOUT
nl-NL: ZACHTE TEXTUUR CACHE GEHEUGEN TIME-OUT

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: 30s (Default)
nl-NL: 30s (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia, xenia-canary
en: Enable cache mount. Can improve performance and compatibility in some games.
nl-NL: Schakel cache mount in. Kan de prestaties en compatibiliteit in sommige games verbeteren.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: Allow game that support different resolutions to be rendered in specific resolution.
nl-NL: Toestaan ​​dat spellen die verschillende resoluties ondersteunen, in een specifieke resolutie worden weergegeven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: INTERNAL DISPLAY RESOLUTION
nl-NL: INTERNE SCHERMRESOLUTIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: Fix screen tearing. With Some games you need to turn VSync on in the games options.
nl-NL: Schermscheuren verhelpen. Bij sommige games moet je V-SYNC aanzetten in de spelopties.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: Manually set VSYNC frames per second. Ideally this should match your monitor refresh rate.
nl-NL: Stel V-SYNC fps handmatig in. Idealiter zou dit moeten overeenkomen met de refresh rate van uw monitor.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: VSYNC FPS
nl-NL: V-SYNC FPS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: Enable or disable Xenia patches. These patches can fix graphics problems in some games.
nl-NL: Schakel Xenia-patches in of uit. Deze patches kunnen grafische problemen in sommige games oplossen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: xenia-canary
en: GAME PATCHES
nl-NL: SPELPATCHES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: gzdoom
en: Configuring controllers in GZDoom can cause problems.
nl-NL: Het configureren van controllers in GZDoom kan problemen veroorzaken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: gzdoom
en: USE GZDOOM JOYSTICK CONFIGURATION
nl-NL: GEBRUIK GZDOOM JOYSTICK CONFIGURATIE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: Use new graphics created from CorsixTH project
nl-NL: Gebruik nieuwe afbeeldingen gemaakt met het CorsixTH-project

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: USE NEW GRAPHICS
nl-NL: GEBRUIK NIEUWE AFBEELDINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: Free Build or Sandbox mode. You cannot win or lose custom made maps if this is set to true. You also don't have to worry about money.
nl-NL: Gratis Build- of Sandbox-modus. Als dit is ingesteld op waar, kun je geen op maat gemaakte kaarten winnen of verliezen. Ook over geld hoeft u zich geen zorgen te maken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: ENABLE SANDBOX MODE
nl-NL: SANDBOX-MODUS INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: Enable or Disable Intro movie (Enabled by default).
nl-NL: Introfilm in- of uitschakelen (standaard ingeschakeld).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: corsixth
en: PLAY INTRO MOVIE
nl-NL: SPEEL INTROFILM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: eduke32, fury, raze
en: SKIP INTRO VIDEOS
nl-NL: SLA INTRO VIDEOS OVER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: eduke32, fury, raze
en: Show (Default)
nl-NL: Toon (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: raze
en: OpenGL (x86 only)
nl-NL: OpenGL (alleen x86)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: raze
en: OpenGLES (Default)
nl-NL: OpenGLES (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vita3k
en: Speed hack, enable to disable surface syncing between CPU and GPU. Surface syncing is needed by a few games.
nl-NL: Snelheidshack, schakel in om oppervlaktesynchronisatie tussen CPU en GPU uit te schakelen. Surface-synchronisatie is nodig voor een paar spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vita3k
en: DISABLE SURFACE SYNC
nl-NL: UITSCHAKELEN OPPERVLAKTESYNC

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vita3k
en: The image will be softer which could help with aliasing.
nl-NL: De afbeelding wordt zachter, wat kan helpen bij aliasing.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vita3k
en: LINEAR FILTERING
nl-NL: LINEAIR FILTEREN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vita3k
en: Anti-aliasing is a technique for smoothing out jagged edges.
nl-NL: Anti-aliasing is een techniek om gekartelde randen glad te strijken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ioquake3
en: Select how much graphics memory is allocated for the GPU, may need modifying for some games / systems.
nl-NL: Selecteer hoeveel grafisch geheugen wordt toegewezen aan de GPU. Voor sommige games/systemen moet dit mogelijk worden aangepast.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ioquake3
en: GRAPHICS MEMORY
nl-NL: GRAFISCHE GEHEUGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: ioquake3
en: 256MB (Default)
nl-NL: 256MB (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: thextech
en: On (default)
nl-NL: Aan (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: thextech
en: Better performance with hardware rendering.
nl-NL: Betere prestaties met hardware rendering.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: thextech
en: Hardware (default)
nl-NL: Hardware (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: thextech
en: Vsync
nl-NL: V-SYNC

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Per Table Folder requires all files to be in the associated rom table folder. If disabled, consult the Wiki for further details.
nl-NL: Per Tafel Folder vereist dat alle bestanden zich in de bijbehorende rom-tabelmap bevinden. Indien uitgeschakeld, raadpleeg de WIKI voor meer details.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: EXPERT SETTINGS
nl-NL: EXPERT INSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: PER TABLE FOLDER
nl-NL: PER TAFEL FOLDER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Provides a ball trail to make the ball easier to follow.
nl-NL: Biedt een balspoor waardoor de bal gemakkelijker te volgen is.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: BALL TRAIL STRENGTH
nl-NL: BALSPOOR STERKTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: 0% (Default)
nl-NL: 0% (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Affects just the visual effect of nudging.
nl-NL: Heeft alleen invloed op het visuele effect van nudging.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: VISUAL NUDGE STRENGTH
nl-NL: VISUELE NUDGE-STERKTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: 0 (No Visual Effect)
nl-NL: 0 (Geen visuele effecten)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Framerate limiter to reduce CPU utilisation.
nl-NL: Framerate-begrenzer om het CPU-gebruik te verminderen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: MAXIMUM FRAMERATE
nl-NL: MAXIMALE FRAMERATE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: 0 (Defaults Unlimited)
nl-NL: 0 (Standaard onbeperkt)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Fix screen tearing. Adaptive Sync (Default) synchronizes on video sync, except for late frames (below target FPS) which are displayed immediately.
nl-NL: Schermscheuren verhelpen. Adaptieve synchronisatie (Standaard) synchroniseert bij videosynchronisatie, behalve late frames (onder doel-FPS) die onmiddellijk worden weergegeven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Vertical Sync
nl-NL: Verticale synchronisatie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Adaptive Sync (Default)
nl-NL: Adaptieve synchronisatie (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Presets which can improve performance without manually editing the VPinballX.ini file to fine tune performance.
nl-NL: Voorinstellingen die de prestaties kunnen verbeteren zonder het VPinballX.ini-bestand handmatig te bewerken om de prestaties te verfijnen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: PERFORMANCE PRESETS
nl-NL: PRESTATIES VOORINSTELLINGEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Default Performance Settings
nl-NL: Standaard prestatie instellingen

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Alternative Coloured Dot Matrix Display (needs additional file).
nl-NL: Alternatief Colored Dot Matrix Display (vereist extra bestand).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Playfield configuration
nl-NL: Speelveldconfiguratie

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball, vpinball, vpinball, ...
en: WINDOWS POSITIONS
nl-NL: VENSTERPOSITIES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: PLAYFIELD
nl-NL: SPEELVELD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Extra DMD (Dot Matrix Display) window to display the score for tables with a pinmame rom. By default, settings come from the VPinballX.ini configuration file.
nl-NL: Extra DMD-venster (Dot Matrix Display) om de score weer te geven voor tafels met een pinmame-rom. Standaard komen de instellingen uit het configuratiebestand VPinballX.ini.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Right Position, Small
nl-NL: Positie rechtsboven, Klein

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Right Position, Medium
nl-NL: Positie rechtsboven, Gemiddeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Right Position, Large
nl-NL: Positie rechtsboven, Groot

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Left Position, Small
nl-NL: Positie linksboven, Klein

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Left Position, Medium
nl-NL: Positie linksboven, Gemiddeld

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: Top-Left Position, Large
nl-NL: Positie linksboven, Groot

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball, vpinball
en: On screen 2 if available
nl-NL: Op scherm 2, indien beschikbaar

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball, vpinball
en: On screen 3 if available
nl-NL: Op scherm 3, indien beschikbaar

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Extra DMD (Dot Matrix Display) window to display the score for tables without a rom. By default, settings come from the VPinballX.ini configuration file.
nl-NL: Extra DMD (Dot Matrix Display) venster om de score weer te geven voor tafels zonder rom. Standaard komen de instellingen uit het configuratiebestand VPinballX.ini.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: FLEX DMD
nl-NL: FLEX DMD X

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Upright glass panel displaying some illuminated artwork. By default, settings come from the VPinballX.ini configuration file.
nl-NL: Rechtopstaand glazen paneel met wat verlichte artwork. Standaard komen de instellingen uit het configuratiebestand VPinballX.ini.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: BACKGLASS (B2S)
nl-NL: KOPRUIT (B2S)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: When the Backglass is activated, display the small additional part with the scores.
nl-NL: Wanneer de kopruit is geactiveerd, wordt het kleine extra gedeelte met de scores weergegeven.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: DISPLAY BACKGLASS DMD
nl-NL: TOON KOPRUIT DMD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: DMD window ratio
nl-NL: DMD vensterverhouding

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: DMD SIZE
nl-NL: DMD GROOTTE

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Inverse the Backglass and the Playfield. Usefull to use the Backglass as main screen for other emulators.
nl-NL: Draai de kopruit en het speelveld om. Handig om de Backglass als hoofdscherm voor andere emulators te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: INVERSE PLAYFIELD AND B2S
nl-NL: DRAAI SPEELVELD EN B2S OM

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Adjust the music volume. Some tables may have its own settings.
nl-NL: Pas het volume aan. Sommige tafels kunnen hun eigen instellingen hebben.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: MUSIC VOLUME
nl-NL: MUZIEK VOLUME

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Adjust the mechanical sounds of the table.
nl-NL: Pas de mechanische geluiden van de tafel aan.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: SOUND VOLUME
nl-NL: GELUIDSVOLUME

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: Alternative sounds for the table (needs additional files).
nl-NL: Alternatieve geluiden voor de tafel (vereist extra bestanden).

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: vpinball
en: ALTERNATIVE SOUND
nl-NL: ALTERNATIEF GELUID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: 800p
nl-NL: 768p

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine, iortcw
en: Set the desired maximum refresh rate when Vsync is off.
nl-NL: Stel de gewenste maximale verversingssnelheid in wanneer V-SYNC is uitgeschakeld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine, iortcw
en: REFRESH RATE
nl-NL: VERVERSINGSSNELHEID

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine, iortcw
en: 60 fps (Default)
nl-NL: 60 fps (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Choose which graphics renderer to use.
nl-NL: Kies welke grafische renderer u wilt gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: GRAPHICS RENDERER
nl-NL: GRAFISCHE RENDERER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Classic Software
nl-NL: Klassieke Software

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: GPU / OpenGL (Default)
nl-NL: GPU / OpenGL (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: ENABLE TRUE COLOUR
nl-NL: WARE KLEUR INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: ENABLE BILINEAR FILTER
nl-NL: BILINEAIR FILTER INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: ENABLE MIPMAPPING
nl-NL: MIPMAPPING INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: ENABLE CROSSHAIR
nl-NL: CROSSHAIR INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Choose to use Bloom post processing.
nl-NL: Kies ervoor om Bloom-nabewerking te gebruiken.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: ENABLE BLOOM
nl-NL: BLOOM INSCHAKELEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Enable / Disable sound in menus.
nl-NL: Geluid in menu's in-/uitschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: MENU SOUNDS
nl-NL: MENU GELUIDEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Enable 16-channel iMuse Digital Audio.
nl-NL: Schakel 16-kanaals iMuse digitale audio in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: DIGITAL AUDIO
nl-NL: DIGITALE AUDIO

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Enable / Disable fight music.
nl-NL: Vechtmuziek in-/uitschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: FIGHT MUSIC
nl-NL: VECHTMUZIEK

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Enable / Disable automatic aiming.
nl-NL: Automatisch richten in-/uitschakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: AUTO AIM
nl-NL: AUTOMATISCH RICHTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Enable / Disable showing secret found messages.
nl-NL: In-/uitschakelen van het weergeven van geheime gevonden berichten.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: SHOW SECRET MESSAGES
nl-NL: TOON VERBORGEN BERICHTEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: AUTOMATICALLY RUN
nl-NL: AUTOMATISCH RENNEN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Bobba Fett Face Player Fix
nl-NL: Bobba Fett Face Speler Fix

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: SMOOTH VUES
nl-NL: ZACHTE VUES

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Choose to enable or disable cutscenes.
nl-NL: Kies ervoor om cutscenes in of uit te schakelen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: SKIP CUTSCENES
nl-NL: SLA CUTSCENES OVER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Show All
nl-NL: Toon alles

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Skip Initial
nl-NL: Initieel overslaan

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: theforceengine
en: Skip All
nl-NL: SLA ALLES OVER

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: Standard OpenGL (Default)
nl-NL: Standaard OpenGL (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: Enhanced OpenGL
nl-NL: Verbeterde OpenGL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: 2x (Default)
nl-NL: 2x (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: Skip the initial intro video.
nl-NL: Sla de eerste introductievideo over.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: SKIP INTRO VIDEO
nl-NL: INTROVIDEO OVERSLAAN

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: iortcw
en: Play (Default)
nl-NL: Spelen (standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Choose the games difficulty.
nl-NL: Kies de moeilijkheidsgraad van spellen.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: GAME DIFFICULTY
nl-NL: SPEL MOEILIJKHEIDSGRAAD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Easy
nl-NL: Makkelijk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Hard
nl-NL: Moeilijk

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Choose the combat difficulty.
nl-NL: Kies de moeilijkheidsgraad van vechten

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: COMBAT DIFFICULTY
nl-NL: GEVECHT MOEILIJKHEIDSGRAAD

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Wimpy
nl-NL: Scheiterd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Rough
nl-NL: Lastig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Choose the preferred violence level.
nl-NL: Kies het gewenste niveau van geweld.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: VIOLENCE LEVEL
nl-NL: GEWELD LEVEL

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Minimal
nl-NL: Minimaal

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: Maximum Blood
nl-NL: Maximaal bloedig

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: fallout1-ce, fallout2-ce
en: SUBTITLES
nl-NL: ONDERTITELS

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dxx-rebirth
en: Classic (Default)
nl-NL: Klassiek (Standaard)

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dxx-rebirth
en: Blocky Filtered
nl-NL: Blokkerig gefilterd

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: dxx-rebirth
en: Smooth
nl-NL: Glad

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Albanian
nl-NL: Albanees

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Bulgarian
nl-NL: Bulgaars

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Catalan
nl-NL: Catalaans

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Danish
nl-NL: Deens

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Finnish
nl-NL: Fins

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Hungarian
nl-NL: Hongaars

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Irish
nl-NL: Iers

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Romanian
nl-NL: Roemeens

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Serbian
nl-NL: Servisch

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Slovak
nl-NL: Slowaaks

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Slovenian
nl-NL: Sloveens

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: etlegacy
en: Ukrainian
nl-NL: Oekraïens

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic-mania
en: Enable triple buffering.
nl-NL: Schakel drievoudige buffering in.

[ctx: game_options]
note: TRANSLATION: sonic-mania
en: TRIPLE BUFFERING
nl-NL: Drievoudige Buffering

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: steam.keys
en: Exit Steam
nl-NL: Sluit Steam af

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: flatpak.keys
en: Exit running Flatpak
nl-NL: Stop het draaien van Flatpak

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: raze.keys, gzdoom.keys, eduke32.keys
en: quicksave
nl-NL: snel opslaan

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: raze.keys, gzdoom.keys, eduke32.keys
en: quickload
nl-NL: snellaad

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: dxx-rebirth.keys, fallout2-ce.keys, fallout1-ce.keys, etlegacy.keys, sonic-mania.keys, ...
en: Exit game
nl-NL: Stop spel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: fallout2-ce.keys, fallout1-ce.keys
en: Bring up menu
nl-NL: Toon menu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: fallout2-ce.keys, fallout1-ce.keys, iortcw.keys, corsixth.keys
en: Quick save
nl-NL: Snel opslaan

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: fallout2-ce.keys, fallout1-ce.keys, iortcw.keys, corsixth.keys
en: Quick load
nl-NL: Snel laden

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: iortcw.keys, theforceengine.keys
en: Skip cutscene
nl-NL: Sla cutscene over

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Move camera up
nl-NL: Beweeg camera omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Move camera down
nl-NL: Beweeg camera omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Move camera to the left
nl-NL: Beweeg camera naar links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Move camera to the right
nl-NL: Beweeg camera naar rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Quit the application
nl-NL: Stop de applicatie

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Start / Valid
nl-NL: Begin / Geldig

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Shows or hides the menu bar
nl-NL: Toont of verbergt de menubalk

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Rotates the current object
nl-NL: Roteert het huidige object

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Select
nl-NL: Selecteer

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Zoom out x5
nl-NL: Zoom uit x5

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Take a screenshot
nl-NL: Maak een screenshot

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Reset the application
nl-NL: Reset de applicatie

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Hire staff
nl-NL: Huur personeel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Edit room
nl-NL: Bewerk kamer

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Open build room menu
nl-NL: Open bouw kamer menu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Open furnish corridor menu
nl-NL: Open het menu voor het inrichten van de gang

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Quits the current level
nl-NL: Sluit het huidige niveau af

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Speeds up the game
nl-NL: Versnel het spel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Set speed normal
nl-NL: Zet snelheid op normaal

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Show the cheat menu
nl-NL: Toon het cheat menu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Zoom the camera out
nl-NL: Zoom de camera uit

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Zoom in the camera
nl-NL: Zoom de camera in

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Open LUA console
nl-NL: Open de LUA console

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Town map
nl-NL: Stadsplattegrond

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Research
nl-NL: Onderzoek

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: corsixth.keys
en: Manage Staff
nl-NL: Beheer personeel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: theforceengine.keys, dreamcast.redream.keys, cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, ...
en: Exit the emulator
nl-NL: Verlaat de emulator

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: theforceengine.keys
en: Quick Load
nl-NL: Snel Laden

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: theforceengine.keys
en: Quick Save
nl-NL: Snel Opslaan

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: dreamcast.redream.keys, dreamcast.flycast.keys, naomi2.flycast.keys, naomi.flycast.keys, atomiswave.flycast.keys
en: Hide the bezel
nl-NL: Verberg de omlijsting

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: xbox360.xenia.keys, triforce.dolphin_triforce.keys, amigacdtv.fsuae.keys, amigacd32.fsuae.keys, amiga500.fsuae.keys, ...
en: Exit emulator
nl-NL: Verlaat emulator

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: triforce.dolphin_triforce.keys
en: Open Dolphin-triforce's menu
nl-NL: Open het menu van Dolphin-triforce

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: triforce.dolphin_triforce.keys
en: Load State Slot 1
nl-NL: Laad staat Slot 1

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys
en: Exit Duckstation
nl-NL: Verlaat Duckstation

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys, psp.ppsspp.keys, nds.drastic.keys
en: Load State
nl-NL: Laad Staat

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys, psp.ppsspp.keys, nds.drastic.keys
en: Save State
nl-NL: Sla Staat Op

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys
en: Open DuckStation Quick Menu
nl-NL: Open het DuckStation snelmenu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys
en: Restart Game
nl-NL: Herstart Spel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys, psp.ppsspp.keys
en: Rewind
nl-NL: Terugspoelen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys
en: Next Disc (m3u)
nl-NL: Volgende Disk (m3u)

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psx.duckstation.keys, psp.ppsspp.keys
en: Fast Forward
nl-NL: Vooruitspoelen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Coin
nl-NL: Munt

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 2
nl-NL: Druk 2

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 1
nl-NL: Druk 1

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 4
nl-NL: Druk 4

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 3
nl-NL: Druk 3

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 5
nl-NL: Druk 5

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 6
nl-NL: Druk 6

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 7
nl-NL: Druk 7

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Push 8
nl-NL: Druk 8

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Digital Left
nl-NL: Digitaal Links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Digital Right
nl-NL: Digitaal Rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Digital Up
nl-NL: Digitaal Omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Digital Down
nl-NL: Digitaal Omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 1 Left
nl-NL: Analoog 1 Links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 1 Right
nl-NL: Analoog 1 Rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 1 Up
nl-NL: Analoog 1 Omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 1 Down
nl-NL: Analoog 1 Omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 2 Left
nl-NL: Analoog 2 Links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 2 Right
nl-NL: Analoog 2 Rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 2 Up
nl-NL: Analoog 2 Omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: cave3rd.demul.keys, dreamcast.demul.keys, naomi.demul.keys, hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys, ...
en: Analog 2 Down
nl-NL: Analoog 2 Omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: hikaru.demul.keys, gaelco.demul.keys
en: Set to full screen
nl-NL: Instellen op volledig scherm

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: amigacdtv.fsuae.keys, amigacd32.fsuae.keys, amiga500.fsuae.keys, amiga1200.fsuae.keys
en: Virtual Keyboard
nl-NL: Virtueel toetsenbord

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: amigacdtv.fsuae.keys, amigacd32.fsuae.keys, amiga500.fsuae.keys, amiga1200.fsuae.keys
en: Settings GUI
nl-NL: Settings van de Grafische User Interface

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Reset the table, sometimes required for PinMame
nl-NL: Reset de tabel, soms vereist voor PinMame

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Start game
nl-NL: Start spel

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Insert coin
nl-NL: Munt inwerpen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Nudge up
nl-NL: Nudge omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Nudge left
nl-NL: Nudge links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Nudge right
nl-NL: Nudge rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Pull plunger
nl-NL: Trek aan plunger

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Lockbar Fire Button
nl-NL: Lockbar vuurknop

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Buy extraball for a credit
nl-NL: Koop een extra bal voor één credit

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Left flipper
nl-NL: Linker flipper

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Right flipper
nl-NL: Rechter flipper

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Left magnasave
nl-NL: Links magnasave

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: vpinball.keys
en: Right magnasave
nl-NL: Rechts magnasave

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Move Stylet Pointer
nl-NL: Verplaats Stylet Pointer

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Restart Emulation
nl-NL: Herstart Emulatie

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Continue/Pause emulation
nl-NL: Doorgaan/pauzeren emulatie

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Swap Screen
nl-NL: Verwissel scherm

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Toggle Screen Layout
nl-NL: Schakel Scherm Lay-out in

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Toggle Speed Limit
nl-NL: Schakel Snelheidslimiet in

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Swap screens
nl-NL: Verwissel schermen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: 3ds.citra.keys
en: Mouse Click
nl-NL: Muisklik

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: dos.dosbox-x.keys
en: Exit Dosbox-X
nl-NL: Sluit Dosbox-X

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: daphne.daphne.keys
en: Service menu
nl-NL: Servicemenu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: wiiu.keys
en: Display the controller screen
nl-NL: Laat het controller scherm zien

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: psp.ppsspp.keys
en: Pause / Menu
nl-NL: Pauze / Menu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: moonlight.moonlight.keys
en: Exit emulator using SDL
nl-NL: Sluit de emulator af met SDL

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Joy2Pad Up
nl-NL: Joy2Pad Omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Joy2Pad Down
nl-NL: Joy2Pad Omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Joy2Pad Left
nl-NL: Joy2Pad Links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Joy2Pad Right
nl-NL: Joy2Pad Rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Hat Up
nl-NL: Hat Omhoog

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Hat Down
nl-NL: Hat Omlaag

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Hat Left
nl-NL: Hat Links

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Hat Right
nl-NL: Hat Rechts

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button A
nl-NL: Knop A

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button B
nl-NL: Knop B

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button X
nl-NL: Knop X

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button Y
nl-NL: Knop Y

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button Start
nl-NL: Knop Start

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button Select
nl-NL: Knop Select

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button L
nl-NL: Knop L

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Button R
nl-NL: Knop R

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Microphone
nl-NL: Microfoon

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: TouchScreen
nl-NL: Touch Screen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Exit Drastic
nl-NL: Verlaat Drastic

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: Swap Screens
nl-NL: Verwissel Schermen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: QuickMenu
nl-NL: SnelMenu

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: nds.drastic.keys
en: FastForward
nl-NL: Vooruitspoelen

[ctx: keys_files]
note: TRANSLATION: scummvm.keys
en: Graphics filtering on/off
nl-NL: Grafische filtering aan/uit
