emulationstation - en to sv_SE translation catalogue (941 entries)

en: UPDATE AVAILABLE
sv_SE: UPPDATERING TILLGÄNGLIG

en: Name
sv_SE: Namn

en: this game's name
sv_SE: detta spelets namn

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: this game's description
sv_SE: detta spelets beskrivning

en: Core
sv_SE: Kärna

en: core
sv_SE: kärna

en: Image
sv_SE: Bild

en: enter path to image
sv_SE: ange sökväg till bild

en: enter path to video
sv_SE: ange sökväg till video

en: Logo
sv_SE: Logga

en: enter path to logo
sv_SE: ange sökväg till logga

en: Box
sv_SE: Fodral

en: enter path to box
sv_SE: ange sökväg till fodral

en: Fan art
sv_SE: Entusiastkonst

en: enter path to fanart
sv_SE: ange sökväg till entusiastkonst

en: Title shot
sv_SE: Titelbild

en: enter path to title shot
sv_SE: ange sökväg till titelbild

en: enter path to manual
sv_SE: ange sökväg till manual

en: Magazine
sv_SE: Tidning

en: enter path to magazine
sv_SE: ange sökväg till tidning

en: Map
sv_SE: Karta

en: enter path to map
sv_SE: ange sökväg till karta

en: Bezel (16:9)
sv_SE: Ram (16:9)

en: enter path to bezel (16:9)
sv_SE: ange sökväg till ram (16:9)

en: Cartridge
sv_SE: Kassett

en: enter path to cartridge
sv_SE: ange sökväg till kassett

en: Alt BoxArt
sv_SE: Alt. fodralkonst

en: enter path to alt boxart
sv_SE: ange sökväg till alt. fodralkonst

en: Box backside
sv_SE: Fodralbaksida

en: enter path to box background
sv_SE: ange sökväg till fodralbaksida

en: Wheel
sv_SE: Hjul

en: enter path to wheel
sv_SE: ange sökväg till hjul

en: enter path to mix
sv_SE: ange sökväg till mix

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: enter rating
sv_SE: ange betyg

en: Release date
sv_SE: Utgivningsdatum

en: enter release date
sv_SE: ange utgivningsdatum

en: Developer
sv_SE: Utvecklare

en: this game's developer
sv_SE: detta spelets utvecklare

en: Publisher
sv_SE: Utgivare

en: this game's publisher
sv_SE: detta spelets utgivare

en: enter game genre
sv_SE: ange spelgenre

en: Game family
sv_SE: Spelfamilj

en: this game's game family
sv_SE: detta spelets spelfamilj

en: Genres
sv_SE: Genrer

en: enter game genres
sv_SE: ange spelgenrer

en: Arcade system
sv_SE: Arkadsystem

en: this game's arcade system
sv_SE: detta spelets arkadsystem

en: Players
sv_SE: Spelare

en: this game's number of players
sv_SE: antal spelare för detta spel

en: Favorite
sv_SE: Favorit

en: enter favorite
sv_SE: ange favorit

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: enter hidden
sv_SE: ange dold

en: Kidgame
sv_SE: Barnspel

en: enter kidgame
sv_SE: ange barnspel

en: Play count
sv_SE: Antal gånger spelat

en: enter number of times played
sv_SE: ange antal gånger spelet är spelat

en: Last played
sv_SE: Senast spelat

en: enter last played date
sv_SE: ange datum för senaste speltillfälle

en: Crc32
sv_SE: CRC32

en: Crc32 checksum
sv_SE: CRC32-checksumma

en: Md5
sv_SE: MD5

en: Md5 checksum
sv_SE: MD5-kontrollsumma

en: Game time
sv_SE: Speltid

en: how long the game has been played in total (seconds)
sv_SE: hur lång tid spelet har spelats totalt (sekunder)

en: Languages
sv_SE: Språk

en: this game's languages
sv_SE: detta spelets språk

en: this game's region
sv_SE: detta spelets region

en: Cheevos Hash
sv_SE: Cheevos-hash

en: Cheevos checksum
sv_SE: Cheevos-kontrollsumma

en: Cheevos Game ID
sv_SE: Cheevos Spel-ID

en: Screenscraper Game ID
sv_SE: Screenscraper Spel-ID

en: all games
sv_SE: alla spel

en: last played
sv_SE: senast spelade

en: favorites
sv_SE: favoriter

en: 2 players
sv_SE: 2 spelare

en: 4 players
sv_SE: 4 spelare

en: never played
sv_SE: aldrig spelat

en: retroachievements
sv_SE: retroprestationer

en: arcade
sv_SE: arkad

en: vertical arcade
sv_SE: vertikala arkad

en: lightgun games
sv_SE: lightgun-spel

en: wheel games
sv_SE: Rattspel

en: collections
sv_SE: samlingar

en: Added '%s' to '%s'
sv_SE: Lade till '%s' i '%s'

en: Removed '%s' from '%s'
sv_SE: Tog bort '%s' från '%s'

en: This collection is empty.
sv_SE: Denna samling är tom.

note: TRANSLATION: number of developpers / various developpers
en: None
sv_SE: Inga

en: Various
sv_SE: Diverse

en: This collection contains %i game:%s | This collection contains %i games, including:%s
sv_SE[0]: Denna samling innehåller %i spel:%s
sv_SE[1]: Denna samling innehåller %i spel, inklusive:%s

en: SCANNING BLUETOOTH
sv_SE: SKANNAR BLUETOOTH

en: Searching for devices...
sv_SE: Söker efter enheter...

en: BLUETOOTH SCAN IS ALREADY RUNNING.
sv_SE: BLUETOOTH-SKANNING PÅGÅR REDAN.

en: FORMATTING DEVICE
sv_SE: FORMATERAR ENHET

en: Formatting
sv_SE: Formaterar

en: A REBOOT IS REQUIRED TO COMPLETE THE OPERATION
sv_SE: EN OMSTART KRÄVS FÖR ATT SLUTFÖRA OPERATIONEN

en: A DRIVE IS ALREADY BEING FORMATTED.
sv_SE: EN DISK FORMATERAS REDAN.

en: DOWNLOADING
sv_SE: LADDAR NED

en: THEME INSTALLED SUCCESSFULLY
sv_SE: TEMA INSTALLERAT

en: AN ERROR OCCURRED
sv_SE: ETT FEL UPPSTOD

en: THEME UNINSTALLED SUCCESSFULLY
sv_SE: TEMA AVINSTALLERAT

en: BEZELS INSTALLED SUCCESSFULLY
sv_SE: RAMAR INSTALLERADE

en: BEZELS UNINSTALLED SUCCESSFULLY
sv_SE: RAMAR AVINSTALLERADE

en: PACKAGE INSTALLED SUCCESSFULLY
sv_SE: PAKET INSTALLERAT

en: PACKAGE REMOVED SUCCESSFULLY
sv_SE: PAKET BORTTAGET

en: RETROACHIEVEMENT SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR FÖR RETROPRESTATIONER

en: SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR

en: RETROACHIEVEMENTS
sv_SE: RETROPRESTATIONER

en: USERNAME
sv_SE: ANVÄNDARNAMN

en: PASSWORD
sv_SE: LÖSENORD

en: OPTIONS
sv_SE: ALTERNATIV

en: HARDCORE MODE
sv_SE: HARDCORE-LÄGE

en: LEADERBOARDS
sv_SE: TOPPLISTOR

en: Compete in high-score and best time leaderboards (requires hardcore).
sv_SE: Tävla i poängställning och bästa tidstopplistor (kräver hardcore)

en: VERBOSE MODE
sv_SE: MÅNGSIDIGT LÄGE

en: AUTOMATIC SCREENSHOT
sv_SE: AUTOMATISK SKÄRMDUMP

en: CHALLENGE INDICATORS
sv_SE: UTMANINGSINDIKATORER

en: Shows icons in the bottom right corner when eligible achievements can be earned.
sv_SE: Visar ikoner i det nedre högra hörnet när kvalificerade prestationer kan tjänas in.

en: RETROACHIEVEMENT UNLOCK SOUND
sv_SE: UPPLÅSNINGSLJUD FÖR RETROPRESTATION

en: none
sv_SE: inga

en: UNLOCK SOUND
sv_SE: UPPLÅSNINGSLJUD

en: SHOW RETROACHIEVEMENTS ENTRY IN MAIN MENU
sv_SE: VISA RETROPRESTATIONSPOSTER I HUVUDMENYN

en: View your RetroAchievement stats right from the main menu!
sv_SE: Visa dina RetroAchivmentsuppgifter direkt från huvudmenyn!

en: GAME INDEXES
sv_SE: SPELINDEX

en: INDEX NEW GAMES AT STARTUP
sv_SE: INDEXERA NYA SPEL VID UPPSTART

en: INDEX GAMES
sv_SE: INDEXERA SPEL

en: UNABLE TO ACTIVATE RETROACHIEVEMENTS:
sv_SE: KUNDE INTE AKTIVERA RETROPRESTATIONER:

en: FILTER GAMELIST BY
sv_SE: FILTRERA SPELLISTAN EFTER

en: EDIT DYNAMIC COLLECTION FILTERS
sv_SE: REDIGERA DYNAMISKA SAMLINGSFILTER

en: RESET ALL FILTERS
sv_SE: ÅTERSTÄLL ALLA FILTER

en: BACK
sv_SE: TILLBAKA

en: FIND GAMES
sv_SE: HITTA SPEL

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: YES
sv_SE: JA

en: NO
sv_SE: NEJ

en: SYSTEMS
sv_SE: SYSTEM

en: GAME COLLECTION SETTINGS
sv_SE: SPELSAMLINGSINSTÄLLNINGAR

en: COLLECTIONS TO DISPLAY
sv_SE: SAMLINGAR ATT VISA

en: SYSTEMS DISPLAYED
sv_SE: SYSTEM SOM VISAS

en: GROUPED SYSTEMS
sv_SE: GRUPPERADE SYSTEM

en: CREATE CUSTOM COLLECTION
sv_SE: SKAPA ANPASSAD SAMLING

en: New Collection Name
sv_SE: Namn på ny samling

en: ENTER NAME
sv_SE: SKRIV IN NAMN

en: CREATE FROM THEME
sv_SE: SKAPA FRÅN TEMA

en: CREATE NEW EDITABLE COLLECTION
sv_SE: SKAPA NY REDIGERBAR SAMLING

en: CREATE NEW DYNAMIC COLLECTION
sv_SE: SKAPA NY DYNAMISK SAMLING

en: SORT COLLECTIONS AND SYSTEMS
sv_SE: SORTERA SAMLINGAR OCH SYSTEM

en: ALPHABETICALLY
sv_SE: ALFABETISKT

en: BY MANUFACTURER
sv_SE: EFTER TILLVERKARE

en: BY HARDWARE TYPE
sv_SE: EFTER HÅRDVARUTYP

en: BY MANUFACTURER AND TYPE
sv_SE: EFTER TILLVERKARE OCH TYP

en: BY RELEASE YEAR
sv_SE: EFTER UTGIVNINGSÅR

en: SORT SYSTEMS
sv_SE: SORTERA SYSTEM

en: START ON SYSTEM
sv_SE: STARTA PÅ SYSTEM

en: NONE
sv_SE: INGEN

en: RESTORE LAST SELECTED
sv_SE: ÅTERSTÄLL SENAST VALDA

en: START ON GAMELIST
sv_SE: STARTA I SPELLISTAN

en: GROUP CUSTOM COLLECTIONS
sv_SE: GRUPPERA ANPASSADE SAMLINGAR

en: UNTHEMED
sv_SE: OTEMAT

en: SHOW SYSTEM NAME IN COLLECTIONS
sv_SE: VISA SYSTEMNAMN I SAMLINGAR

en: SHOW GAMES OF HIDDEN SYSTEMS IN COLLECTIONS
sv_SE: VISA SPEL FRÅN DOLDA SYSTEM I SAMLINGAR

en: SHOW EMPTY SYSTEMS
sv_SE: VISA TOMMA SYSTEM

en: UPDATE GAMELISTS
sv_SE: UPPDATERA SPELLISTAN

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: SELECT COLLECTIONS
sv_SE: VÄLJ SAMLINGAR

en: AUTOMATIC COLLECTIONS
sv_SE: AUTOMATISKA SAMLINGAR

en: PER GENRE
sv_SE: EFTER GENRE

en: ARCADE SYSTEMS
sv_SE: ARKADSYSTEM

en: AUTOMATIC GAME COLLECTIONS
sv_SE: AUTOMATISKA SPELSAMLINGAR

en: EDITABLE COLLECTIONS
sv_SE: REDIGERBARA SAMLINGAR

en: DYNAMIC COLLECTIONS
sv_SE: DYNAMISKA SAMLINGAR

en: CUSTOM GAME COLLECTIONS
sv_SE: EGNA SPELSAMLINGAR

en: PLEASE WAIT
sv_SE: VÄNLIGEN VÄNTA

en: %d of %d softcore points
sv_SE: %d av %d softcorepoäng

en: %d of %d hardcore points
sv_SE: %d av %d hardcorepoäng

en: %d%% (%d of %d)
sv_SE: %d%% (%d av %d)

en: Softcore points
sv_SE: Softcorepoäng

en: Points (hardcore)
sv_SE: Poäng (hardcore)

en: VIEW DETAILS
sv_SE: VISA DETALJER

en: LAUNCH
sv_SE: STARTA

en: NETPLAY SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR FÖR NETPLAY

en: ENABLE NETPLAY
sv_SE: AKTIVERA NETPLAY

en: NICKNAME
sv_SE: SMEKNAMN

en: USE RELAY SERVER
sv_SE: ANVÄND RELÄSERVER

en: SHOW UNAVAILABLE GAMES
sv_SE: VISA OTILLGÄNGLIGA SPEL

en: FINISHED
sv_SE: SLUTFÖRD

en: VIEW OPTIONS
sv_SE: VISNINGSALTERNATIV

en: go back
sv_SE: gå tillbaka

en: OTHER FILTERS
sv_SE: ANDRA FILTER

en: SELECT RANDOM GAME
sv_SE: VÄLJ SLUMPMÄSSIGT SPEL

en: JUMP TO GAME BEGINNING WITH THE LETTER
sv_SE: HOPPA TILL SPEL SOM BÖRJAR MED BOKSTAVEN

en: SORT GAMES BY
sv_SE: SORTERA SPEL EFTER

en: DYNAMIC COLLECTION
sv_SE: DYNAMISK SAMLING

en: CUSTOM COLLECTION
sv_SE: ANPASSAD SAMLING

en: DELETE COLLECTION
sv_SE: RADERA SAMLING

en: COLLECTION
sv_SE: SAMLING

en: GAMELIST VIEW STYLE
sv_SE: VYSTIL FÖR SPELLISTAN

en: automatic
sv_SE: automatisk

en: VIEW CUSTOMIZATION
sv_SE: VISNINGSANPASSNING

en: VIEW PAD TO KEYBOARD INFORMATION
sv_SE: VISA 'PAD TO KEYBOARD'-INFORMATION

en: ADVANCED SYSTEM OPTIONS
sv_SE: AVANCERADE ALTERNATIV PER EMULATOR

en: RESET FILTERS
sv_SE: ÅTERSTÄLL FILTER

en: FILTER GAMES BY TEXT
sv_SE: FILTRERA SPEL EFTER TEXT

en: THIS FUNCTION IS DISABLED WHILE THE SCRAPER IS RUNNING
sv_SE: DENNA FUNKTION ÄR INAKTIVERAD MEDAN SKRAPNING PÅGÅR

en: CLOSE
sv_SE: STÄNG

en: ARE YOU SURE YOU WANT TO DELETE THIS ITEM?
sv_SE: ÄR DU SÄKER PÅ ATT DU VILL RADERA DETTA OBJEKT?

en: FORGET A BLUETOOTH DEVICE
sv_SE: GLÖM EN BLUETOOTH-ENHET

en: REMOVE ALL
sv_SE: TA BORT ALLA

en: NO BLUETOOTH DEVICES FOUND
sv_SE: INGEN BLUETOOTH-ENHET HITTADES

en: REMOVE
sv_SE: TA BORT

en: BLUETOOTH DEVICES HAVE BEEN DELETED.
sv_SE: BLUETOOTH-ENHETER HAR RADERATS.

en: ARE YOU SURE YOU WANT TO REMOVE '%s' ?
sv_SE: ÄR DU SÄKER PÅ ATT DU VILL TA BORT '%s'?

en: SEARCH
sv_SE: SÖK

en: CANCEL
sv_SE: AVBRYT

en: CONNECT TO NETPLAY
sv_SE: ANSLUT TILL NETPLAY

en: Select a game lobby to join
sv_SE: Välj en spellobby att ansluta till

en: REFRESH
sv_SE: UPPDATERA

en: FAILED
sv_SE: MISSLYCKADES

en: UNKNOWN ROM VERSION
sv_SE: OKÄND ROM-VERSION

en: DIFFERENT ROM
sv_SE: ANNAN ROM

en: SAME ROM
sv_SE: SAMMA ROM

en: UNAVAILABLE CORE
sv_SE: OTILLGÄNGLIG KÄRNA

en: AVAILABLE GAMES
sv_SE: TILLGÄNGLIGA SPEL

en: UNAVAILABLE GAMES
sv_SE: OTILLGÄNGLIGA SPEL

en: NO GAMES FOUND
sv_SE: INGA SPEL HITTADES

en: JOIN GAME
sv_SE: ANSLUT TILL SPEL

en: WATCH GAME
sv_SE: TITTA PÅ SPEL

en: INPUT MANUALLY
sv_SE: MANUELL INMATNING

en: NO WI-FI NETWORKS FOUND
sv_SE: INGA TRÅDLÖSA NÄTVERK HITTADES

en: SEARCHING WI-FI NETWORKS
sv_SE: SÖKER EFTER TRÅDLÖSA NÄTVERK

en: YOU ARE NOT CONNECTED TO A NETWORK
sv_SE: DU ÄR INTE ANSLUTEN TILL ETT NÄTVERK

en: PAIR A BLUETOOTH DEVICE
sv_SE: PARA EN BLUETOOTH-ENHET

en: PAIR
sv_SE: PARA

en: FILE BROWSER
sv_SE: FILHANTERARE

en: RESET
sv_SE: ÅTERSTÄLL

en: PARENT FOLDER
sv_SE: ÖVERORDNAD MAPP

en: SCREENSHOTS FOLDER
sv_SE: SKÄRMDUMPSMAPP

en: SELECT
sv_SE: VÄLJ

en: ADD COMBINATION KEY
sv_SE: LÄGG TILL KOMBINATIONSNYCKEL

en: CONTROLLER SETTINGS
sv_SE: SPELKONTROLLINSTÄLLNINGAR

en: CONTROLLER & BLUETOOTH SETTINGS
sv_SE: SPELKONTROLL- & BLUETOOTHINSTÄLLNINGAR

en: CONTROLLERS PRIORITY
sv_SE: SPELKONTROLLPRIORITET

en: CONTROLLER #%i
sv_SE: SPELKONTROLL #%i

en: P%i'S CONTROLLER
sv_SE: P%i-KONTROLL

en: CONTROLLER MAPPING
sv_SE: SPELKONTROLLMAPPNING

en: SINDEN GUN SETTINGS
sv_SE: SINDENPISTOLINSTÄLLNINGAR

en: WIIMOTE GUN SETTINGS
sv_SE: WIIMOTEPISTOLINSTÄLLNINGAR

en: STEAMDECK MOUSE/GUN SETTINGS
sv_SE: STEAMDECK-MUS/PISTOLINSTÄLLNINGAR

en: BLUETOOTH
sv_SE: BLÅTAND

en: PAIR BLUETOOTH PADS AUTOMATICALLY
sv_SE: PARA BLÅTANDSKONTROLLER AUTOMATISKT

en: PAIR A BLUETOOTH DEVICE MANUALLY
sv_SE: PARA EN BLÅTANDSENHET MANUELLT

en: DISPLAY OPTIONS
sv_SE: VISNINGSALTERNATIV

en: SHOW CONTROLLER ACTIVITY
sv_SE: VISA KONTROLLAKTIVITET

en: SHOW CONTROLLER BATTERY LEVEL
sv_SE: VISA BATTERINIVÅ FÖR SPELKONTROLL

en: default
sv_SE: standard

en: NOT CONNECTED
sv_SE: INTE ANSLUTEN

en: BORDER SIZE
sv_SE: RAMSTORLEK

en: THIN
sv_SE: TUNN

en: MEDIUM
sv_SE: MEDEL

en: BIG
sv_SE: STOR

en: BORDER MODE
sv_SE: RAMLÄGE

en: IN GAME ONLY
sv_SE: ENDAST I SPEL

en: HIDDEN
sv_SE: DOLD

en: BORDER COLOR
sv_SE: RAMFÄRG

en: WHITE
sv_SE: VIT

en: RED
sv_SE: RÖD

en: GREEN
sv_SE: GRÖN

en: BLUE
sv_SE: BLÅ

en: CAMERA CONTRAST
sv_SE: KAMERAKONTRAST

en: Daytime/Bright Sunlight (40)
sv_SE: Dagtid/Starkt Solljus (40)

en: Default (50)
sv_SE: Standard (40)

en: CAMERA BRIGHTNESS
sv_SE: KAMERASTYRKA

en: Daytime/Bright Sunlight (80)
sv_SE: Dagtid/Starkt Solljus (80)

en: Default (100)
sv_SE: Standard (100)

en: CAMERA EXPOSURE
sv_SE: KAMERAEXPONERING

en: Default (-7)
sv_SE: Standard (-7)

en: Other (-8)
sv_SE: Övriga (-8)

en: Other (-9)
sv_SE: Övriga (-9)

en: RECOIL
sv_SE: REKYL

en: DISABLED
sv_SE: INAKTIVERAD

en: GUN
sv_SE: PISTOL

en: MACHINE GUN
sv_SE: MASKINGEVÄR

en: QUIET GUN
sv_SE: TYST PISTOL

en: QUIET MACHINE GUN
sv_SE: TYST MASKINGEVÄR

en: MODE
sv_SE: LÄGE

en: MOUSE ONLY
sv_SE: ENDAST MUS

en: LEFT
sv_SE: VÄNSTER

en: RIGHT
sv_SE: HÖGER

en: CONTENT DOWNLOADER
sv_SE: INNEHÅLLSNEDLADDARE

en: SELECT CONTENT TO INSTALL/REMOVE
sv_SE: VÄLJ INNEHÅLL ATT INSTALLERA/TA BORT

en: UPDATE INSTALLED CONTENT
sv_SE: UPPDATERA INSTALLERAT INNEHÅLL

en: No items
sv_SE: Inga objekt

en: MISC
sv_SE: DIVERSE

en: UPDATE
sv_SE: UPPDATERA

en: '%s' ADDED TO DOWNLOAD QUEUE
sv_SE: '%s' HAR LAGTS TILL I NEDLADDNINGSKÖN

en: UNINSTALLATION ADDED TO QUEUE
sv_SE: AVINSTALLATION HAR LAGTS TILL I KÖN

en: INSTALL
sv_SE: INSTALLERA

en: CURRENTLY IN DOWNLOAD QUEUE
sv_SE: FINNS JUST NU I NEDLADDNINGSKÖN

en: NO MISSING BIOS FILES
sv_SE: INGA BIOS-FILER SAKNAS

en: MISSING BIOS CHECK
sv_SE: KONTROLL AV SAKNAD BIOS

en: All
sv_SE: Alla

en: NO MISSING BIOS
sv_SE: INGA BIOS SAKNAS

en: dim
sv_SE: dimma

en: black
sv_SE: svart

en: random video
sv_SE: slumpmässig video

en: slideshow
sv_SE: bildspel

en: always
sv_SE: alltid

en: start & end
sv_SE: början & slut

en: never
sv_SE: aldrig

en: systems
sv_SE: system

en: random
sv_SE: slumpmässig

en: SCREENSAVER SETTINGS
sv_SE: SKÄRMSLÄCKARINSTÄLLNINGAR

en: START SCREENSAVER AFTER
sv_SE: STARTA SKÄRMSLÄCKAREN EFTER

en: SCREENSAVER TYPE
sv_SE: TYP AV SKÄRMSLÄCKARE

en: STOP MUSIC ON SCREENSAVER
sv_SE: STOPPA MUSIK VID SKÄRMSLÄCKNING

en: RANDOM VIDEO SCREENSAVER SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR FÖR SKÄRMSLÄCKARE MED SLUMPMÄSSIG VIDEO

en: VIDEO DURATION (SECS)
sv_SE: VIDEOVARAKTIGHET (SEK)

en: USE OMX PLAYER FOR SCREENSAVER
sv_SE: ANVÄND OMX-SPELARE FÖR SKÄRMSLÄCKARE

en: SHOW GAME INFO
sv_SE: VISA SPELINFORMATION

en: USE MARQUEE AS GAME INFO
sv_SE: ANVÄND MARQUEE SOM SPELINFORMATION

en: DECORATION SET USED
sv_SE: DEKORATIONSUPPSÄTTNING SOM ANVÄNDS

en: STRETCH VIDEOS
sv_SE: STRÄCK UT VIDEOR

en: MUTE VIDEO AUDIO
sv_SE: TYSTA VIDEOLJUD

en: SCREENSAVER CONTROLS
sv_SE: SKÄRMSLÄCKARKONTROLLER

en: USE CUSTOM VIDEOS
sv_SE: ANVÄND ANPASSADE VIDEOR

en: CUSTOM VIDEO DIRECTORY
sv_SE: KATALOG FÖR ANPASSADE VIDEOR

en: USE VIDEOS IN SUBFOLDERS OF CUSTOM DIRECTORY
sv_SE: ANVÄND VIDEOR I UNDERMAPPAR TILL ANPASSAD KATALOG

en: CUSTOM VIDEO FILE EXTENSIONS
sv_SE: FILÄNDELSER FÖR ANPASSADE VIDEOR

en: SLIDESHOW SCREENSAVER SETTINGS
sv_SE: INSTÄLLNINGAR FÖR SKÄRMSLÄCKARE MED BILDSPEL

en: IMAGE DURATION (SECS)
sv_SE: BILDVARAKTIGHET (SEK)

en: STRETCH IMAGES
sv_SE: STRÄCK UT BILDER

en: USE CUSTOM IMAGES
sv_SE: ANVÄND ANPASSADE BILDER

en: CUSTOM IMAGE DIRECTORY
sv_SE: KATALOG FÖR ANPASSADE BILDER

en: USE IMAGES IN SUBFOLDERS OF CUSTOM DIRECTORY
sv_SE: ANVÄND BILDER I UNDERMAPPAR TILL ANPASSAD KATALOG

en: CUSTOM IMAGE FILE EXTENSIONS
sv_SE: FILÄNDELSER FÖR ANPASSADE BILDER

en: PAD TO KEYBOARD CONFIGURATION
sv_SE: KONFIGURATION FÖR 'PAD TO KEYBOARD'

en: SELECT ACTIONS TO CHANGE
sv_SE: VÄLJ ÅTGÄRD ATT ÄNDRA

en: SAVE
sv_SE: SPARA

en: DELETE
sv_SE: RADERA

en: PLAYER 1
sv_SE: SPELARE 1

en: PLAYER 2
sv_SE: SPELARE 2

en: PLAYER 3
sv_SE: SPELARE 3

en: PLAYER 4
sv_SE: SPELARE 4

en: COMBINATIONS
sv_SE: KOMBINATIONER

en: MOUSE CURSOR
sv_SE: MUSPEKARE

en: EMULATE MOUSE CURSOR
sv_SE: EMULERA MUSPEKARE

en: LEFT ANALOG STICK
sv_SE: VÄNSTRA ANALOGA SPAKEN

en: RIGHT ANALOG STICK
sv_SE: HÖGRA ANALOGA SPAKEN

en: EDIT DESCRIPTION
sv_SE: REDIGERA BESKRIVNING

en: DELETE MAPPING
sv_SE: RADERA MAPPNING

en: SAVE CHANGES?
sv_SE: SPARA ÄNDRINGAR?

en: ARE YOU SURE?
sv_SE: ÄR DU SÄKER?

en: UPDATING %s
sv_SE: UPPDATERAR %s

en: UPDATE IS READY
sv_SE: UPPDATERING ÄR KLAR

en: REBOOT TO APPLY
sv_SE: REBOOTA FÖR ATT APPLICERA

en: REALLY UPDATE?
sv_SE: VILL DU VERKLIGEN UPPDATERA?

en: YOU ARE CURRENTLY USING VERSION %s
    DO YOU WANT TO UPDATE TO VERSION %s?
sv_SE: DU ANVÄNDER JUST NU VERSION %s
    VILL DU UPPDATERA TILL VERSION %s?

en: NETWORK CONNECTION NEEDED
sv_SE: NÄTVERKSANSLUTNING BEHÖVS

en: NO UPDATE AVAILABLE
sv_SE: INGEN UPPDATERING TILLGÄNGLIG

en: INSTALL ON A NEW DISK
sv_SE: INSTALLERA PÅ EN NY DISK

en: TARGET DEVICE
sv_SE: MÅLENHET

en: TARGET ARCHITECTURE
sv_SE: MÅLARKITEKTUR

en: NETWORK REQUIRED
sv_SE: NÄTVERK KRÄVS

en: INVALID PARAMETERS
sv_SE: OGILTIGA PARAMETRAR

en: GAME MEDIA
sv_SE: SPELMEDIA

en: VIEW GAME MANUAL
sv_SE: VISA SPELMANUAL

en: VIEW GAME MAGAZINE
sv_SE: VISA SPELTIDNING

en: VIEW GAME MAP
sv_SE: VISA SPELKARTA

en: VIEW FULLSCREEN VIDEO
sv_SE: VISA HELSKÄRMSVIDEO

en: VIEW GAME MEDIA
sv_SE: VISA SPELMEDIA

en: CURRENT CORE IS NOT COMPATIBLE
sv_SE: DEN AKTUELLA KÄRNAN ÄR INKOMPATIBEL

en: COMPATIBLE CORE(S)
sv_SE: KOMPATIBLA KÄRNOR

en: VIEW THIS GAME'S ACHIEVEMENTS
sv_SE: VISA DETTA SPELETS PRESTATIONER

en: GAME
sv_SE: SPEL

en: OPEN
sv_SE: ÖPPNA

en: START A NETPLAY GAME
sv_SE: STARTA ETT NETPLAY-SPEL

en: START GAME
sv_SE: STARTA SPEL

en: HOST A NETPLAY GAME
sv_SE: ARRANGERA ETT NETPLAY-SPEL

en: PUBLICLY ANNOUNCE GAME
sv_SE: ANNONSERA SPELET OFFENTLIGT

en: PLAYER PASSWORD
sv_SE: LÖSENORD FÖR SPELARE

en: VIEWER PASSWORD
sv_SE: LÖSENORD FÖR ÅSKÅDARE

en: FIND SIMILAR GAMES...
sv_SE: HITTA LIKNANDE SPEL...

en: DELETE ITEM
sv_SE: RADERA OBJEKT

en: DELETE GAME
sv_SE: RADERA SPEL

en: THIS WILL DELETE THE ACTUAL GAME FILE(S)!
    ARE YOU SURE?
sv_SE: DETTA KOMMER ATT RADERA DE AKTUELLA SPELFILERNA!
    ÄR DU SÄKER?

en: COLLECTIONS
sv_SE: SAMLINGAR

en: REMOVE FROM %s
sv_SE: TA BORT FRÅN %s

en: ADD TO %s
sv_SE: LÄGG TILL I %s

en: FAVORITES
sv_SE: FAVORITER

en: ADD TO CUSTOM COLLECTION...
sv_SE: LÄGG TILL I ANPASSAD SAMLING...

en: SCRAPE
sv_SE: SKRAPNING

en: EDIT PADTOKEY PROFILE
sv_SE: REDIGERA 'PADTOKEY'-PROFIL

en: CREATE PADTOKEY PROFILE
sv_SE: SKAPA 'PADTOKEY'-PROFIL

en: ADVANCED GAME OPTIONS
sv_SE: AVANCERADE ALTERNATIV PER SPEL

en: EDIT FOLDER METADATA
sv_SE: REDIGERA MAPPMETADATA

en: EDIT THIS GAME'S METADATA
sv_SE: REDIGERA DETTA SPELETS METADATA

en: THEMES DOWNLOADER
sv_SE: TEMANEDLADDARE

en: SELECT THEMES TO INSTALL/REMOVE
sv_SE: VÄLJ TEMAN ATT INSTALLERA/TA BORT

en: Installed
sv_SE: Installerade

en: Available
sv_SE: Tillgängliga

en: CURRENT THEME
sv_SE: AKTUELLT TEMA

en: Points
sv_SE: Poäng

en: Unlocked on
sv_SE: Upplåst på

en: THIS GAME HAS NO ACHIEVEMENTS YET
sv_SE: DETTA SPEL HAR INGA PRESTATIONER ÄN

en: Achievements (softcore)
sv_SE: Prestationer (softcore)

en: Achievements (hardcore)
sv_SE: Prestationer (hardcore)

en: %d%% complete
sv_SE: %d%% slutfört

en: SAVESTATE MANAGER
sv_SE: SPARLÄGESHANTERARE

en: START NEW GAME
sv_SE: STARTA NYTT SPEL

en: START NEW AUTO SAVE
sv_SE: STARTA NY AUTO-SPARA

en: AUTO SAVE
sv_SE: AUTOSPARA

en: SLOT
sv_SE: PLATS

en: COPY TO FREE SLOT
sv_SE: KOPIERA TILL LEDIG PLATS

en: SCRAPER SETTINGS
sv_SE: SKRAPNINGSINSTÄLLNINGAR

en: IMAGE SOURCE
sv_SE: BILDKÄLLA

en: SCREENSHOT
sv_SE: SKÄRMDUMP

en: TITLE SCREENSHOT
sv_SE: TITELSKÄRMDUMP

en: BOX 2D
sv_SE: 2D-BOX

en: BOX 3D
sv_SE: 3D-BOX

en: FAN ART
sv_SE: ENTHUSIASTKONST

en: BOX SOURCE
sv_SE: BOXKÄLLA

en: LOGO SOURCE
sv_SE: LOGOTYPKÄLLA

en: WHEEL
sv_SE: HJUL

en: PREFERED REGION
sv_SE: FÖREDRAGEN REGION

en: OVERWRITE DESCRIPTIONS
sv_SE: SKRIV ÖVER BESKRIVNINGAR

en: OVERWRITE MEDIAS
sv_SE: SKRIV ÖVER MEDIER

en: SCRAPE FOR
sv_SE: SKRAPA EFTER

en: SHORT NAME
sv_SE: KORT NAMN

en: COMMUNITY RATING
sv_SE: ANVÄNDARBETYG

en: BEZEL (16:9)
sv_SE: INFATTNING (16:9)

en: BOX BACKSIDE
sv_SE: FODRALBAKSIDA

en: MAP
sv_SE: KARTA

en: PADTOKEY SETTINGS
sv_SE: PADTOKEYINSTÄLLNINGAR

en: ACCOUNT
sv_SE: KONTO

en: SCRAPER
sv_SE: SKRAPNING

en: SCRAPING DATABASE
sv_SE: SKRAPNINGSDATABAS

en: SOURCE
sv_SE: KÄLLA

en: SCRAPE FROM
sv_SE: SKRAPA FRÅN

en: FILTERS
sv_SE: FILTER

en: GAMES TO SCRAPE FOR
sv_SE: SPEL ATT SKRAPA FÖR

en: ALL
sv_SE: ALLA

en: GAMES MISSING ANY MEDIA
sv_SE: SPEL SAKNAR NÅGOT MEDIA

en: GAMES MISSING ALL MEDIA
sv_SE: SPEL SAKNAR ALLA MEDIER

en: IGNORE RECENTLY SCRAPED GAMES
sv_SE: IGNORERA NYLIGEN SKRAPADE SPEL

en: LAST DAY
sv_SE: SENASTE DYGNET

en: LAST WEEK
sv_SE: SENASTE VECKAN

en: LAST 15 DAYS
sv_SE: SENASTE 15 DAGARNA

en: LAST MONTH
sv_SE: SENASTE MÅNADEN

en: LAST 3 MONTHS
sv_SE: SENASTE 3 MÅNADERNA

en: LAST YEAR
sv_SE: SENASTE ÅRET

en: SYSTEMS INCLUDED
sv_SE: INKLUDERADE SYSTEM

en: SCRAPE NOW
sv_SE: SKRAPA NU

en: WARNING: SOME OF YOUR SELECTED SYSTEMS DO NOT HAVE A PLATFORM SET. RESULTS MAY BE FOR DIFFERENT SYSTEMS!
    CONTINUE ANYWAY?
sv_SE: VARNING: NÅGRA AV DINA VALDA SYSTEM HAR INTE EN PLATTFORM INSTÄLLD. RESULTAT KAN VARA FÖR ANDRA SYSTEM!
    FORTSÄTT ÄNDÅ?

en: SCRAPING IS RUNNING. DO YOU WANT TO STOP IT?
sv_SE: SKRAPNING PÅGÅR. VILL DU STOPPA DEN?

en: NO GAMES FIT THAT CRITERIA.
sv_SE: INGA SPEL MATCHAR DESSA KRITERIER.

en: USER DISK USAGE
sv_SE: DISKANVÄNDNING (ANVÄNDARE)

en: SYSTEM DISK USAGE
sv_SE: DISKANVÄNDNING (SYSTEM)

en: VIDEO DRIVER
sv_SE: GRAFIKDRIVRUTIN

en: THE BEZEL PROJECT
sv_SE: RAMPROJEKTET

en: SELECT BEZELS TO INSTALL/REMOVE
sv_SE: VÄLJ RAMAR ATT INSTALLERA/TA BORT

en: fade
sv_SE: tona

en: slide
sv_SE: glid

en: instant
sv_SE: direkt

en: fade & slide
sv_SE: tona & glid

en: Architecture
sv_SE: Arkitektur

en: Disk format
sv_SE: Diskformat

en: Temperature
sv_SE: Temperatur

en: Available memory
sv_SE: Tillgängligt minne

en: Battery
sv_SE: Batteri

en: Model
sv_SE: Modell

en: Cpu model
sv_SE: CPU-modell

en: Cpu number
sv_SE: Antal CPU-kärnor

en: Cpu max frequency
sv_SE: CPU-maxfrekvens

en: Cpu feature
sv_SE: CPU-teknologi

[ctx: game_options]
en: ENHANCED
sv_SE: FÖRBÄTTRAD

[ctx: game_options]
en: CURVATURE
sv_SE: KRÖKNING

[ctx: game_options]
en: RGA SCALING
sv_SE: RGA-SKALNING

en: VENDOR
sv_SE: LEVERANTÖR

en: RENDERER
sv_SE: RENDERARE

en: INTERNAL
sv_SE: INTERN

en: ANY EXTERNAL
sv_SE: NÅGON EXTERN

en: maximum 1920x1080
sv_SE: maximalt 1920x1080

en: maximum 640x480
sv_SE: maximalt 640x480

en: MAIN MENU
sv_SE: HUVUDMENY

en: KODI MEDIA CENTER
sv_SE: KODI MEDIACENTER

en: GAME SETTINGS
sv_SE: SPELINSTÄLLNINGAR

en: USER INTERFACE SETTINGS
sv_SE: ANVÄNDARGRÄNSSNITTINSTÄLLNINGAR

en: SOUND SETTINGS
sv_SE: LJUDINSTÄLLNINGAR

en: NETWORK SETTINGS
sv_SE: NÄTVERKSINSTÄLLNINGAR

en: CONFIGURE INPUT
sv_SE: KONFIGURERA INPUT

en: EMULATOR SETTINGS
sv_SE: EMULATORINSTÄLLNINGAR

en: UPDATES & DOWNLOADS
sv_SE: UPPDATERINGAR & NEDLADDNINGAR

en: SYSTEM SETTINGS
sv_SE: SYSTEMINSTÄLLNINGAR

en: UNLOCK USER INTERFACE MODE
sv_SE: LÅS UPP ANVÄNDARGRÄNSNITTSSLÄGE

en: QUIT
sv_SE: AVSLUTA

en: ARE YOU SURE YOU WANT TO CONFIGURE THE INPUT?
sv_SE: ÄR DU SÄKER PÅ ATT DU VILL KONFIGURERA INPUT?

en: CHOOSE
sv_SE: NAVIGERA

en: THE USER INTERFACE MODE IS NOW UNLOCKED
sv_SE: ANVÄNDARGRÄNSNITTSLÄGET ÄR NU OLÅST

en: ENTER THE CODE NOW TO UNLOCK
sv_SE: SKRIV IN KODEN FÖR ATT LÅSA UPP

en: SERVICES
sv_SE: TJÄNSTER

en: BRIGHTNESS
sv_SE: LJUSSTYRKA

en: VIDEO OUTPUT
sv_SE: VIDEOUTGÅNG

en: VIDEO MODE
sv_SE: VIDEOLÄGE

en: 0 DEGREES
sv_SE: 0 GRADER

en: 90 DEGREES
sv_SE: 90 GRADER

en: 180 DEGREES
sv_SE: 180 GRADER

en: 270 DEGREES
sv_SE: 270 GRADER

en: SCREEN ROTATION
sv_SE: SKÄRMROTATION

en: FRONTEND DEVELOPER OPTIONS
sv_SE: FRONTEND UTVECKLARALTERNATIV

en: VIDEO OPTIONS
sv_SE: VIDEOALTERNATIV

en: VRAM LIMIT
sv_SE: VRAM-BEGRÄNSNING

en: SHOW FRAMERATE
sv_SE: VISA FPS

en: Also turns on the emulator's native FPS counter, if available.
sv_SE: Aktivera också emulatorns egna bildfrekvensräknare om tillgänglig

en: Sets the display's resolution for emulationstation.
sv_SE: Väljer skärmens upplösning för emulationstation.

en: USE OMX PLAYER (HARDWARE ACCELERATED)
sv_SE: ANVÄND OMX-SPELARE (HÅRDVARUACCELERERAD)

en: TOOLS
sv_SE: VERKTYG

en: STOP LAUNCHING THIS GAME AT STARTUP
sv_SE: SLUTA ATT STARTA DETTA SPEL VID UPPSTART

en: ENABLE PUBLIC WEB API ACCESS
sv_SE: AKTIVERA PUBLIK WEBBAPI-TILLGÅNG

en: Allow public web access API using %s
sv_SE: Tillåt offentligt webbåtkomst-API med %s

en: LOG LEVEL
sv_SE: LOGGNINGSNIVÅ

en: CREATE A SUPPORT FILE
sv_SE: SKAPA EN SUPPORTFIL

en: CREATE A SUPPORT FILE? THIS INCLUDES ALL DATA IN YOUR SYSTEM FOLDER.
sv_SE: SKAPA EN SUPPORTFIL? DETTA INNEHÅLLER ALL DATA I DIN SYSTEMMAPP.

en: SUPPORT FILE CREATED IN SAVES FOLDER
sv_SE: SUPPORTFIL SKAPAD I MAPPEN SAVES

en: SUPPORT FILE CREATION FAILED
sv_SE: SKAPANDE AV SUPPORTFIL MISSLYCKADES

en: FORMAT A DISK
sv_SE: FORMATERA EN DISK

en: CLEAN GAMELISTS & REMOVE UNUSED MEDIA
sv_SE: RENSA SPELLISTOR & TA BORT OANVÄND MEDIA

en: Cleaning
sv_SE: Rensar

en: RESET GAMELISTS USAGE DATA
sv_SE: ÅTERSTÄLL SPELLISTORS ANVÄNDARDATA

en: RESET FILE EXTENSIONS
sv_SE: ÅTERSTÄLL FILÄNDELSER

en: REDETECT ALL GAMES' LANG/REGION
sv_SE: ÅTERUPPTÄCK SPRÅK/REGION FÖR ALLA SPEL

en: FIND ALL GAMES WITH NETPLAY/ACHIEVEMENTS
sv_SE: HITTA ALLA SPEL MED NETPLAY/PRESTATIONER

en: CLEAR CACHES
sv_SE: RENSA CACHE

en: BUILD IMAGE CACHE
sv_SE: BYGG BILDCACHE

en: Building image cache
sv_SE: Bygger bildcache

en: DATA MANAGEMENT
sv_SE: DATAHANTERING

en: IGNORE MULTI-FILE DISK CONTENT (CUE/GDI/CCD/M3U)
sv_SE: IGNORERA DISKINNEHÅLL MED FLERA FILER (CUE/GDI/CCD/M3U)

en: ENABLE GAME FILTERING
sv_SE: AKTIVERA SPELFILTRERING

en: SAVE METADATA ON EXIT
sv_SE: SPARA METADATA VID AVSLUT

en: SEARCH FOR LOCAL ART
sv_SE: SÖK EFTER LOKAL KONST

en: USER INTERFACE
sv_SE: ANVÄNDARGRÄNSNITT

en: CAROUSEL TRANSITIONS
sv_SE: KARUSELLÖVERGÅNGAR

en: QUICK SYSTEM SELECT
sv_SE: SNABBT SYSTEMVAL

en: ON-SCREEN KEYBOARD
sv_SE: SKÄRMTANGENTBORD

en: HIDE EMULATIONSTATION WHEN RUNNING A GAME
sv_SE: DÖLJ EMULATIONSTATION NÄR ETT SPEL KÖRS

en: COMPLETE QUIT MENU
sv_SE: KOMPLETT AVSLUTAMENY

en: RETROARCH MENU DRIVER
sv_SE: DRIVRUTINER FÖR RETROARCH-MENY

en: ACCESS GAME OPTIONS WITH NORTH BUTTON
sv_SE: ÅTKOMST TILL SPELALTERNATIV MED NORRA KNAPPEN

en: Switches to short-press North for Savestates & long-press South button for Game Options
sv_SE: Växlar till att korttrycka på Norr för Save States & långtrycka på Söder för Spelalternativ

en: CONTROL EMULATIONSTATION WITH FIRST JOYSTICK ONLY
sv_SE: KONTROLLERA EMULATIONSTATION ENDAST MED FÖRSTA JOYSTICK

en: GUN MOVE TOLERENCE
sv_SE: PISTOLRÖRELSETOLERANS

en: ENABLE HID JOYSTICK DRIVERS
sv_SE: AKTIVERA HID-JOYSTICK-DRIVRUTINER

en: SHOW NETWORK INDICATOR
sv_SE: VISA NÄTVERKSINDIKATOR

en: OPTIMIZATIONS
sv_SE: OPTIMERINGAR

en: PRELOAD UI ELEMENTS ON BOOT
sv_SE: FÖRLADDA ANVÄNDARGRÄNSSNITT VID UPPSTART

en: Reduces lag when entering gamelists from the system menu, increases boot time
sv_SE: Minskar fördröjning när du går in i spellistor från systemmenyn, ökar uppstartstiden

en: PRELOAD METADATA MEDIA ON BOOT
sv_SE: FÖRLADDA METADATA-MEDIA VID UPPSTART

en: Reduces lag when scrolling through a fully scraped gamelist, increases boot time
sv_SE: Minskar fördröjning när du bläddrar genom en helt skrapad spellista, ökar uppstartstiden

en: THREADED LOADING
sv_SE: TRÅDAD LADDNING

en: ASYNC IMAGE LOADING
sv_SE: ASYNKRON BILDLADDNING

en: OPTIMIZE IMAGES VRAM USE
sv_SE: OPTIMERA BILDERS VRAM-ANVÄNDNING

en: OPTIMIZE VIDEO VRAM USAGE
sv_SE: OPTIMERA VIDEORS VRAM-ANVÄNDNING

en: REBOOT REQUIRED TO APPLY THE NEW CONFIGURATION
sv_SE: OMSTART KRÄVS FÖR ATT VERKSTÄLLA DE NYA INSTÄLLNINGARNA

en: DOWNLOADS
sv_SE: NEDLADDNINGAR

en: THEMES
sv_SE: TEMAN

en: SOFTWARE UPDATES
sv_SE: PROGRAMUPPDATERINGAR

en: CHECK FOR UPDATES
sv_SE: SÖK EFTER UPPDATERINGAR

en: UPDATE TYPE
sv_SE: UPPDATERINGSTYP

en: APPLY UPDATE
sv_SE: VERKSTÄLL UPPDATERING

en: START UPDATE
sv_SE: STARTA UPPDATERING

en: UPDATER IS ALREADY RUNNING
sv_SE: UPPDATERAREN KÖRS REDAN

en: LANGUAGE
sv_SE: SPRÅK

en: LANGUAGE (REGION)
sv_SE: SPRÅK (REGION)

en: SELECT YOUR TIME ZONE
sv_SE: VÄLJ DIN TIDSZON

en: TIME ZONE
sv_SE: TIDSZON

en: SHOW CLOCK IN 12-HOUR FORMAT
sv_SE: VISA KLOCKAN I 12-TIMMARSFORMAT

en: POWER SAVING MODE
sv_SE: ENERGISPARLÄGE

en: DEFAULT
sv_SE: STANDARD

en: ENHANCED
sv_SE: FÖRBÄTTRAD

en: INSTANT
sv_SE: DIREKT

en: SCREEN READER (TEXT TO SPEECH)
sv_SE: SKÄRMLÄSARE (TEXT TILL TAL)

en: USER INTERFACE MODE
sv_SE: ANVÄNDARGRÄNSSNITTSLÄGE

en: Do you want to proceed?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: KODI SETTINGS
sv_SE: KODI-INSTÄLLNINGAR

en: ENABLE KODI
sv_SE: AKTIVERA KODI

en: LAUNCH KODI AT BOOT
sv_SE: STARTA KODI VID UPPSTART

en: HARDWARE
sv_SE: HÅRDVARA

en: AUDIO OUTPUT
sv_SE: LJUDUTGÅNG

en: AUDIO PROFILE
sv_SE: LJUDPROFIL

en: BOOT SPLASH
sv_SE: UPPSTARTSBILD

en: DEFAULT VIDEO/USER SET SPLASH
sv_SE: STANDARD VIDEO/ANVÄNDARE STÄLLER IN UPPSTARTSBILD

en: SILENT VIDEO/USER SET SPLASH
sv_SE: TYST VIDEO/ANVÄNDARE STÄLLER IN UPPSTARTSBILD

en: BATOCERA SPLASH IMAGE
sv_SE: BATOCERA UPPSTARTSBILD

en: SPLASH SETTING
sv_SE: INSTÄLLNINGAR FÖR UPPSTARTSBILD

en: CHECK BIOS FILES BEFORE RUNNING A GAME
sv_SE: KONTROLLERA BIOS-FILER INNAN ETT SPEL KÖRS

en: MULTIMEDIA KEYS
sv_SE: MULTIMEDIANYCKLAR

en: ON
sv_SE: PÅ

en: OFF
sv_SE: AV

en: BUTTON LED COLOR
sv_SE: KNAPP LED-FÄRG

en: off
sv_SE: av

en: red
sv_SE: röd

en: green
sv_SE: grön

en: blue
sv_SE: blå

en: white
sv_SE: vit

en: purple
sv_SE: lila

en: yellow
sv_SE: gul

en: POWER LED COLOR
sv_SE: POWER LED-FÄRG

en: heartbeat
sv_SE: hjärtslag

en: on
sv_SE: på

en: OVERCLOCK
sv_SE: ÖVERKLOCKNING

en: STORAGE
sv_SE: LAGRING

en: STORAGE DEVICE
sv_SE: LAGRINGSENHET

en: BACKUP USER DATA
sv_SE: SÄKERHETSKOPIERA ANVÄNDARDATA

en: ADVANCED
sv_SE: AVANCERAT

en: SECURITY
sv_SE: SÄKERHET

en: ENFORCE SECURITY
sv_SE: UPPRÄTTHÅLL SÄKERHETEN

en: Require a password for accessing the network share.
sv_SE: Kräv ett lösenord för tillgång till nätverksdelning.

en: ROOT PASSWORD
sv_SE: ROTLÖSENORD

en: LATENCY REDUCTION
sv_SE: LATENSREDUKTION

en: High numbers can result in visible jitter.
sv_SE: Höga nummer kan resultera i synligt jitter.

en: USE SECOND INSTANCE FOR RUN-AHEAD
sv_SE: ANVÄND ANDRA INSTANS FÖR RUN-AHEAD

en: Can prevent audio skips on button presses.
sv_SE: Kan förhindra ljudhopp vid knapptryckningar.

en: AUTOMATIC FRAME DELAY
sv_SE: AUTOMATISK BILDFÖRDRÖJNING

en: AUTO FRAME DELAY
sv_SE: AUTOMATISK BILDFÖRDRÖJNING

en: Automatically decrease frame delay temporarily to prevent frame drops. Can introduce stuttering.
sv_SE: Minska automatiskt bildrutefördröjningen tillfälligt för att förhindra att bildrutor tappas. Kan innebära stuttering.

en: VARIABLE REFRESH RATE (G-SYNC, FREESYNC)
sv_SE: VARIABEL UPPDATERINGSFREKVENS (G-SYNC, FREESYNC)

en: VARIABLE REFRESH RATE
sv_SE: VARIABEL UPPDATERINGSFREKVENS

en: Don't deviate from core requested timing. G-Sync, FreeSync, HDMI 2.1 VRR.
sv_SE: Avvik inte från kärnans begärda timing. G-Sync, FreeSync, HDMI 2.1 VRR.

en: DECORATION SET
sv_SE: DEKORATIONSUPPSÄTTNING

en: Current setting
sv_SE: Nuvarande inställning

en: ACCOUNTS
sv_SE: KONTON

en: BIOS SETTINGS
sv_SE: BIOS-INSTÄLLNINGAR

en: AUTO SAVE/LOAD
sv_SE: SPARA/LADDA AUTOMATISKT

en: INCREMENTAL SAVESTATES
sv_SE: INKREMENTELLA SAVE STATES

en: Use current slot on a new game.
sv_SE: Används nuvarande plats för ett nytt spel.

en: SHOW SAVESTATE MANAGER
sv_SE: VISA SPARLÄGESHANTERARE

en: ALWAYS
sv_SE: ALLTID

en: IF NOT EMPTY
sv_SE: OM EJ TOM

en: DEFAULT GLOBAL SETTINGS
sv_SE: GLOBALA STANDARDINSTÄLLNINGAR

en: GAME ASPECT RATIO
sv_SE: SPELBILDFÖRHÅLLANDEN

en: SMOOTH GAMES (BILINEAR FILTERING)
sv_SE: UTJÄMNING I SPEL (BILINJÄR FILTRERING)

en: REWIND
sv_SE: TILLBAKASPOLNING

en: INTEGER SCALING (PIXEL PERFECT)
sv_SE: HELHETSSKALNING (PIXEL PERFECT)

en: SHADER SET
sv_SE: SHADERS-UPPSÄTTNING

en: VIDEO FILTER
sv_SE: VIDEOFILTER

en: DECORATIONS
sv_SE: DEKORATIONER

en: STRETCH BEZELS (4K & ULTRAWIDE)
sv_SE: STRÄCK UT RAMAR (4K & ULTRAWIDE)

en: SHOW TATTOO OVER BEZEL
sv_SE: VISA TATUERING ÖVER RAM

en: SYSTEM CONTROLLERS
sv_SE: SYSTEMKONTROLLER

en: CUSTOM IMAGE
sv_SE: ANPASSAD BILD

en: Show an image overlaid on top of the bezel.
sv_SE: Visa en bild ovanpå ramen.

en: TATTOO CORNER
sv_SE: TATUERINGSHÖRN

en: NORTH WEST
sv_SE: NORDVÄST

en: NORTH EAST
sv_SE: NORDOST

en: SOUTH EAST
sv_SE: SYDOST

en: SOUTH WEST
sv_SE: SYDVÄST

en: CUSTOM .PNG IMAGE PATH
sv_SE: SÖKVÄG TILL ANPASSAD .PNG-BILD

en: RESIZE TATTOO
sv_SE: STORLEKSÄNDRA TATUERING

en: Shrink/expand tattoo to fit within the bezel's border.
sv_SE: Krymp/expandera tatuering för att passa inom ramens kant.

en: AI GAME TRANSLATION
sv_SE: AI-SPELÖVERSÄTTNING

en: ENABLE AI TRANSLATION SERVICE
sv_SE: AKTIVERA TJÄNSTEN FÖR AI-ÖVERSÄTTNING

en: TARGET LANGUAGE
sv_SE: MÅLSPRÅK

en: AI TRANSLATION SERVICE URL
sv_SE: AI-ÖVERSÄTTNINGSTJÄNSTENS WEBBADRESS

en: PAUSE ON TRANSLATED SCREEN
sv_SE: PAUSA PÅ ÖVERSATT SKÄRM

en: AUTOCONFIGURE CONTROLLERS
sv_SE: AUTO-KONFIGURERA SPELKONTROLLER

en: PER SYSTEM ADVANCED CONFIGURATION
sv_SE: AVANCERAD KONFIGURATION PER SYSTEM

en: SCRAPER IS RUNNING. DO YOU WANT TO STOP IT?
sv_SE: SKRAPNING PÅGÅR. VILL DU STOPPA DEN?

en: GAME HASHING IS RUNNING. DO YOU WANT TO STOP IT?
sv_SE: SPELHASHNING PÅGÅR. VILL DU STOPPA DET?

en: REALLY UPDATE GAMELISTS?
sv_SE: VERKLIGEN UPPDATERA SPELLISTOR?

en: YOU MUST APPLY THE THEME BEFORE EDITING ITS CONFIGURATION
sv_SE: DU MÅSTE VERKSTÄLLA TEMAT INNAN DU ÄNDRAR DESS KONFIGURATION

en: THEME CONFIGURATION
sv_SE: TEMAKONFIGURATION

en: GAMELIST STYLE
sv_SE: STIL PÅ SPELLISTAN

en: basic
sv_SE: grundläggande

en: detailed
sv_SE: detaljerad

en: DEFAULT GRID SIZE
sv_SE: STANDARD RUTNÄTSSTORLEK

en: GAMELIST THEME OPTIONS
sv_SE: TEMAINSTÄLLNINGAR FÖR SPELLISTAN

en: THEME OPTIONS
sv_SE: TEMAINSTÄLLNINGAR

en: DEFAULT VALUE
sv_SE: STANDARDVÄRDE

en: GAMELIST OPTIONS
sv_SE: ALTERNATIV FÖR SPELLISTAN

en: SHOW FAVORITES ON TOP
sv_SE: VISA FAVORITER ÖVERST

en: SHOW HIDDEN FILES
sv_SE: VISA DOLDA FILER

en: SHOW FOLDERS
sv_SE: VISA MAPPAR

en: having multiple games
sv_SE: har flera spel

en: SHOW '..' PARENT FOLDER
sv_SE: VISA '..' ÖVERORDNAD MAPP

en: BEFORE NAME
sv_SE: FÖRE NAMNET

en: AFTER NAME
sv_SE: EFTER NAMNET

en: SHOW REGION FLAG
sv_SE: VISA REGIONSFLAGGA

en: SHOW SAVESTATE ICON
sv_SE: VISA IKON FÖR SAVE STATE

en: SHOW MANUAL ICON
sv_SE: VISA IKON FÖR MANUAL

en: SHOW RETROACHIEVEMENTS ICON
sv_SE: VISA RETROPRESTATIONERS IKON

en: SHOW GUN ICON
sv_SE: VISA PISTOLIKON

en: SHOW WHEEL ICON
sv_SE: VISA HJULIKON

en: SHOW FILENAMES INSTEAD
sv_SE: VISA FILNAMN ISTÄLLET

en: FILE EXTENSIONS
sv_SE: FILÄNDELSER

en: RESET CUSTOMIZATIONS
sv_SE: ÅTERSTÄLL ANPASSNINGAR

en: APPEARANCE
sv_SE: UTSEENDE

en: THEME SET
sv_SE: TEMAUPPSÄTTNING

en: grid
sv_SE: rutnät

en: GAME LAUNCH TRANSITION
sv_SE: ÖVERGÅNG VID SPELSTART

en: GAME MEDIAS DURING FAST SCROLLING
sv_SE: SPELMEDIER VID SNABBSKROLLNING

en: SHOW CLOCK
sv_SE: VISA KLOCKA

en: ON-SCREEN HELP
sv_SE: HJÄLP PÅ SKÄRMEN

en: SHOW BATTERY STATUS
sv_SE: VISA BATTERISTATUS

en: ICON
sv_SE: IKON

en: ICON AND TEXT
sv_SE: IKON OCH TEXT

en: SHOW FOLDERS FIRST
sv_SE: VISA MAPPAR FÖRST

en: IGNORE LEADING ARTICLES WHEN SORTING
sv_SE: IGNORERA LEDANDE ARTIKLAR VID SORTERING

en: Ignore 'The' and 'A' if at the start.
sv_SE: Ignorera 'The' och 'A' om det finns i början.

en: VOLUME
sv_SE: VOLYM

en: SYSTEM VOLUME
sv_SE: SYSTEMVOLYM

en: MUSIC VOLUME
sv_SE: MUSIKVOLYM

en: SHOW OVERLAY WHEN VOLUME CHANGES
sv_SE: VISA OVERLAY NÄR VOLYMEN ÄNDRAS

en: MUSIC
sv_SE: MUSIK

en: FRONTEND MUSIC
sv_SE: FRONTEND-MUSIK

en: DISPLAY SONG TITLES
sv_SE: VISA LÅTTITLAR

en: SONG TITLE DISPLAY DURATION
sv_SE: VISNINGSVARAKTIGHET FÖR LÅTTITLAR

en: ONLY PLAY SYSTEM-SPECIFIC MUSIC FOLDER
sv_SE: SPELA ENDAST MUSIK FRÅN SYSTEMSPECIFIK MAPP

en: PLAY SYSTEM-SPECIFIC MUSIC
sv_SE: SPELA SYSTEMSPECIFIK MUSIK

en: LOWER MUSIC WHEN PLAYING VIDEO
sv_SE: SÄNK MUSIKEN MEDAN VIDEO SPELAS

en: SOUNDS
sv_SE: LJUD

en: ENABLE NAVIGATION SOUNDS
sv_SE: AKTIVERA NAVIGATIONSLJUD

en: ENABLE VIDEO PREVIEW AUDIO
sv_SE: AKTIVERA VIDEOLJUD VID FÖRHANDSGRANSKNING

en: IP ADDRESS
sv_SE: IP-ADRESS

en: CONNECTED
sv_SE: ANSLUTEN

en: INTERNET STATUS
sv_SE: INTERNETSTATUS

en: HOSTNAME
sv_SE: VÄRDNAMN

en: ENABLE WIFI
sv_SE: AKTIVERA WIFI

en: WIFI SSID
sv_SE: WIFI-SSID

en: WIFI KEY
sv_SE: WIFI-NYCKEL

en: WIFI ENABLED
sv_SE: WIFI AKTIVERAT

en: WIFI CONFIGURATION ERROR
sv_SE: WIFI KONFIGURATIONSFEL

en: QUICK ACCESS
sv_SE: SNABBÅTKOMST

en: SKIP TO THE NEXT SONG
sv_SE: HOPPA TILL NÄSTA LÅT

en: NOW PLAYING
sv_SE: SPELAS NU

en: LAUNCH SCREENSAVER
sv_SE: STARTA SKÄRMSLÄCKARE

en: VIEW USER MANUAL
sv_SE: VISA ANVÄNDARMANUAL

en: DISABLE PLANE MODE
sv_SE: INAKTIVERA FLYGPLANSLÄGE

en: ENABLE PLANE MODE
sv_SE: AKTIVERA FLYGPLANSLÄGE

en: RESTART SYSTEM
sv_SE: STARTA OM SYSTEMET

en: REALLY RESTART?
sv_SE: VILL DU VERKLIGEN STARTA OM?

en: SHUTDOWN SYSTEM
sv_SE: STÄNG AV SYSTEMET

en: REALLY SHUTDOWN?
sv_SE: VILL DU VERKLIGEN STÄNGA AV?

en: FAST SHUTDOWN SYSTEM
sv_SE: STÄNG AV SYSTEMET SNABBT

en: Shutdown without saving metadata.
sv_SE: Stäng av utan att spara metadata.

en: REALLY SHUTDOWN WITHOUT SAVING METADATA?
sv_SE: VILL DU VERKLIGEN STÄNGA AV UTAN ATT SPARA METADATA?

en: QUIT EMULATIONSTATION
sv_SE: AVSLUTA EMULATIONSTATION

en: REALLY QUIT?
sv_SE: VILL DU VERKLIGEN AVSLUTA?

en: AUTO SAVE/LOAD ON GAME LAUNCH
sv_SE: SPARA/LADDA AUTOMATISKT VID SPELSTART

en: SHOW CONTROLLER OVERLAYS
sv_SE: VISA SPELKONTROLLOVERLAYS

en: CUSTOM .PNG IMAGE
sv_SE: ANPASSAD .PNG-BILD

en: OVERLAY CORNER
sv_SE: HÖRN-OVERLAY

en: COLORIZATION
sv_SE: FÄRGNING

en: FULL BOOT
sv_SE: FULLSTÄNDIG BOOT

en: EMULATED WIIMOTES
sv_SE: EMULERADE WIIMOTES

en: CHANGE SCREEN LAYOUT
sv_SE: ÄNDRA SKÄRMLAYOUT

en: LARGE SCREEN
sv_SE: STOR SKÄRM

en: SIDE BY SIDE
sv_SE: SIDA VID SIDA

en: INTERNAL RESOLUTION
sv_SE: INTERN UPPLÖSNING

en: LAUNCH THIS GAME AT STARTUP
sv_SE: STARTA DETTA SPEL VID UPPSTART

en: FORMAT DEVICE
sv_SE: FORMATERA ENHET

en: DEVICE TO FORMAT
sv_SE: ENHET ATT FORMATERA

en: FILE SYSTEM
sv_SE: FILSYSTEM

en: FORMAT NOW
sv_SE: FORMATERA NU

en: SELECTED OPTIONS ARE INVALID
sv_SE: VALDA ALTERNATIV ÄR OGILTIGA

en: ARE YOU SURE YOU WANT TO FORMAT THIS DRIVE?
sv_SE: ÄR DU SÄKER PÅ ATT DU VILL FORMATERA DENNA DISK?

en: EDIT METADATA
sv_SE: REDIGERA METADATA

en: GENRES
sv_SE: GENRER

en: SOME FILES YOU LINKED ARE LOCATED OUTSIDE THE GAMELIST PATH.
    DO YOU WANT TO USE A COPY OF THESE FILES RELATIVE TO THE GAMELIST ?
sv_SE: VISSA FILER SOM DU HAR LÄNKAT FINNS UTANFÖR SPELLISTANS SÖKVÄG.
    VILL DU ANVÄNDA EN KOPIA AV DESSA FILER RELATIVT TILL SPELLISTAN?

en: NO DEVICE FOUND
sv_SE: INGEN ENHET HITTADES

en: ZOOM OUT
sv_SE: ZOOMA UT

en: ZOOM IN
sv_SE: ZOOMA IN

en: MOVE
sv_SE: FLYTTA

en: ZOOM
sv_SE: ZOOMA

en: GAMES TO INDEX
sv_SE: SPEL ATT INDEXERA

en: ONLY MISSING
sv_SE: ENDAST SAKNADE

en: SYSTEM INFO
sv_SE: SYSTEMINFORMATION

en: ERROR: EVERY SYSTEM IS HIDDEN, RE-DISPLAYING ALL OF THEM NOW
sv_SE: FEL: ALLA SYSTEM ÄR DOLDA, ALLA VISAS ÅTER NU

en: QUICK SEARCH
sv_SE: SNABBSÖK

en: GO TO LETTER
sv_SE: GÅ TILL BOKSTAV

en: GO TO MANUFACTURER
sv_SE: GÅ TILL TILLVERKARE

en: GO TO HARDWARE
sv_SE: GÅ TILL HÅRDVARA

en: GO TO DECADE
sv_SE: GÅ TILL ÅRTIONDE

en: CONFIGURATION
sv_SE: KONFIGURATION

en: %i COLLECTION | %i COLLECTIONS
sv_SE[0]: %i SAMLING
sv_SE[1]: %i SAMLINGAR

en: %i ITEM | %i ITEMS
sv_SE[0]: %i OBJEKT
sv_SE[1]: %i OBJEKT

en: %i GAME | %i GAMES
sv_SE[0]: %i SPEL
sv_SE[1]: %i SPEL

en: RANDOM
sv_SE: SLUMPMÄSSIG

en: FILES
sv_SE: FILER

en: WARNING: THE EMULATOR/CORE CURRENTLY SET DOES NOT SUPPORT THIS GAME'S FILE FORMAT.
    DO YOU WANT TO LAUNCH IT ANYWAY?
sv_SE: VARNING: EMULATORN/KÄRNEN SOM JUST NU ÄR INSTÄLLD STÖDJER INTE DETTA SPELETS FILFORMAT.
    VILL DU STARTA DET I ALLA FALL?

en: WARNING: THE SYSTEM HAS MISSING BIOS FILE(S) AND THE GAME MAY NOT WORK CORRECTLY.
    DO YOU WANT TO LAUNCH IT ANYWAY?
sv_SE: VARNING: SYSTEMET SAKNAR BIOS-FILER OCH SPELET KANSKE INTE FUNGERAR KORREKT.
    VILL DU STARTA DET I ALLA FALL?

en: Preloading UI
sv_SE: Förladdar användargränssnittet

en: Loading theme
sv_SE: Laddar tema

en: Loading gamelists
sv_SE: Laddar spellistor

en: MENU
sv_SE: MENY

en: Full
sv_SE: Fullständig

en: Kid
sv_SE: Barn

en: Released
sv_SE: Utgivet

en: Times played
sv_SE: Antal gånger spelat

en: This folder contains %i game, including :%s | This folder contains %i games, including :%s
sv_SE[0]: Denna mapp innehåller %i spel, inklusive :%s
sv_SE[1]: Denna mapp innehåller %i spel, inklusive :%s

en: Games similar to
sv_SE: Spel som liknar

en: GAME OPTIONS
sv_SE: SPELALTERNATIV

en: FAVORITE
sv_SE: FAVORIT

en: Back to %s
sv_SE: Tillbaka till %s

en: No Entries Found
sv_SE: Inga poster hittades

en: INVALID CONTENT
sv_SE: OGILTIGT INNEHÅLL

en: A valid account is required. Please register an account on https://retroachievements.org
sv_SE: Ett giltigt konto krävs. Registrera ett konto på https://retroachievements.org

en: Searching
sv_SE: Söker

en: NO GAMES FOUND - SKIP
sv_SE: INGA SPEL HITTADES - HOPPA ÖVER

en: RETRY
sv_SE: FÖRSÖK IGEN

en: SKIP
sv_SE: HOPPA ÖVER

en: Downloading
sv_SE: Laddar ned

en: SEARCH FOR
sv_SE: SÖK EFTER

en: ACCEPT RESULT
sv_SE: ACCEPTERA RESULTAT

en: Loading system config...
sv_SE: Laddar systemkonfiguration...

en: SAVING METADATAS. PLEASE WAIT...
sv_SE: SPARAR METADATA. VÄNTA...

en: DO YOU WANT TO SWITCH THE SCREEN ?
sv_SE: VILL DU BYTA SKÄRM?

en: Collections
sv_SE: Samlingar

en: FILENAME, ASCENDING
sv_SE: FILNAMN, STIGANDE

en: FILENAME, DESCENDING
sv_SE: FILNAMN, FALLANDE

en: RATING, ASCENDING
sv_SE: BETYG, STIGANDE

en: RATING, DESCENDING
sv_SE: BETYG, FALLANDE

en: TIMES PLAYED, ASCENDING
sv_SE: ANTAL GÅNGER SPELAT, STIGANDE

en: TIMES PLAYED, DESCENDING
sv_SE: ANTAL GÅNGER SPELAT, FALLANDE

en: LAST PLAYED, ASCENDING
sv_SE: SENAST SPELAT, STIGANDE

en: LAST PLAYED, DESCENDING
sv_SE: SENAST SPELAT, FALLANDE

en: NUMBER PLAYERS, ASCENDING
sv_SE: ANTAL SPELARE, STIGANDE

en: NUMBER PLAYERS, DESCENDING
sv_SE: ANTAL SPELARE, FALLANDE

en: RELEASE DATE, ASCENDING
sv_SE: UTGIVNINGSDATUM, STIGANDE

en: RELEASE DATE, DESCENDING
sv_SE: UTGIVNINGSDATUM, FALLANDE

en: GENRE, ASCENDING
sv_SE: GENRE, STIGANDE

en: GENRE, DESCENDING
sv_SE: GENRE, FALLANDE

en: DEVELOPER, ASCENDING
sv_SE: UTVECKLARE, STIGANDE

en: DEVELOPER, DESCENDING
sv_SE: UTVECKLARE, FALLANDE

en: PUBLISHER, ASCENDING
sv_SE: UTGIVARE, STIGANDE

en: PUBLISHER, DESCENDING
sv_SE: UTGIVARE, FALLANDE

en: SYSTEM, ASCENDING
sv_SE: SYSTEM, STIGANDE

en: SYSTEM, DESCENDING
sv_SE: SYSTEM, FALLANDE

en: FILE CREATION DATE, ASCENDING
sv_SE: FILSKAPANDEDATUM, STIGANDE

en: FILE CREATION DATE, DESCENDING
sv_SE: FILSKAPANDEDATUM, FALLANDE

en: GAME TIME, ASCENDING
sv_SE: SPELTID, STIGANDE

en: GAME TIME, DESCENDING
sv_SE: SPELTID, FALLANDE

en: SYSTEM, RELEASE YEAR, ASCENDING
sv_SE: SYSTEM, UTGIVNINGSÅR, STIGANDE

en: SYSTEM, RELEASE YEAR, DESCENDING
sv_SE: SYSTEM, UTGIVNINGSÅR, FALLANDE

en: RELEASE YEAR, SYSTEM, ASCENDING
sv_SE: UTGIVNINGSÅR, SYSTEM, STIGANDE

en: RELEASE YEAR, SYSTEM, DESCENDING
sv_SE: UTGIVNINGSÅR, SYSTEM, FALLANDE

en: Extracting
sv_SE: Packar upp

en: SEARCHING RETROACHIEVEMENTS
sv_SE: SÖKER RETROPRESTATIONER

en: SEARCHING NETPLAY GAMES
sv_SE: SÖKER NETPLAY-SPEL

en: INDEXING COMPLETED
sv_SE: INDEXERING SLUTFÖRD

en: UPDATE GAMELISTS TO APPLY CHANGES.
sv_SE: UPPDATERA SPELLISTOR FÖR ATT VERKSTÄLLA ÄNDRINGAR.

en: THE EMULATOR EXITED UNEXPECTEDLY
sv_SE: EMULATORN AVSLUTADES OVÄNTAT

en: BAD COMMAND LINE ARGUMENTS
sv_SE: DÅLIGT KOMMANDORADSARGUMENT

en: INVALID CONFIGURATION
sv_SE: OGILTIG KONFIGURATION

en: UNKNOWN EMULATOR
sv_SE: OKÄND EMULATOR

en: EMULATOR IS MISSING
sv_SE: EMULATOR SAKNAS

en: CORE IS MISSING
sv_SE: KÄRNA SAKNAS

en: UKNOWN ERROR
sv_SE: OKÄNT FEL

en: FAMILY
sv_SE: FAMILJ

en: PLAYERS
sv_SE: SPELARE

en: PUBLISHER/DEVELOPER
sv_SE: UTGIVARE/UTVECKLARE

en: RATING
sv_SE: BETYG

en: YEAR
sv_SE: ÅR

en: KIDGAME
sv_SE: BARNSPEL

en: ALREADY PLAYED
sv_SE: REDAN SPELAT

en: HAS ACHIEVEMENTS
sv_SE: HAR PRESTATIONER

en: VERTICAL
sv_SE: VERTIKALA

en: LIGHTGUN
sv_SE: LJUSPISTOL

en: STEERING WHEEL
sv_SE: RATT

en: HAVING MEDIAS
sv_SE: HAR MEDIER

en: MISSING MEDIAS
sv_SE: SAKNAR MEDIER

en: SCRAPING
sv_SE: SKRAPAR

en: SCRAPE FAILED
sv_SE: SKRAPNING MISSLYCKADES

en: SCRAPING FINISHED
sv_SE: SKRAPNING SLUTFÖRD

en: CALIBRATING GUN
    Fire on targets to calibrate
sv_SE: KALIBRERAR PISTOL
    Skjut på mål för att kalibera

en: %s connected
sv_SE: %s ansluten

en: %s disconnected
sv_SE: %s frånkopplad

en: SHIFTS FOR UPPER,LOWER, AND SPECIAL
sv_SE: VÄXLAR MELLAN STORA, SMÅ OCH SPECIALTECKEN

en: SPACE
sv_SE: BLANKSTEG

[ctx: joystick]
en: NORTH
sv_SE: NORR

[ctx: joystick]
en: SOUTH
sv_SE: SYD

[ctx: joystick]
en: EAST
sv_SE: ÖST

[ctx: joystick]
en: WEST
sv_SE: VÄST

[ctx: joystick]
en: D-PAD UP
sv_SE: STYRKNAPP UPP

[ctx: joystick]
en: D-PAD DOWN
sv_SE: STYRKNAPP NER

[ctx: joystick]
en: D-PAD LEFT
sv_SE: STYRKNAPP VÄNSTER

[ctx: joystick]
en: D-PAD RIGHT
sv_SE: STYRKNAPP HÖGER

[ctx: joystick]
en: LEFT ANALOG UP
sv_SE: VÄNSTER ANALOG UPP

[ctx: joystick]
en: LEFT ANALOG DOWN
sv_SE: VÄNSTER ANALOG NER

[ctx: joystick]
en: LEFT ANALOG LEFT
sv_SE: VÄNSTER ANALOG VÄNSTER

[ctx: joystick]
en: LEFT ANALOG RIGHT
sv_SE: VÄNSTER ANALOG HÖGER

[ctx: joystick]
en: RIGHT ANALOG UP
sv_SE: HÖGER ANALOG UPP

[ctx: joystick]
en: RIGHT ANALOG DOWN
sv_SE: HÖGER ANALOG NER

[ctx: joystick]
en: RIGHT ANALOG LEFT
sv_SE: HÖGER ANALOG VÄNSTER

[ctx: joystick]
en: RIGHT ANALOG RIGHT
sv_SE: HÖGER ANALOG HÖGER

[ctx: joystick]
en: LEFT SHOULDER
sv_SE: VÄNSTER AXELKNAPP

[ctx: joystick]
en: RIGHT SHOULDER
sv_SE: HÖGER AXELKNAPP

[ctx: joystick]
en: LEFT TRIGGER
sv_SE: VÄNSTER TRYCKE

[ctx: joystick]
en: RIGHT TRIGGER
sv_SE: HÖGER TRYCKE

[ctx: joystick]
en: LEFT STICK PRESS
sv_SE: VÄNSTER JOYSTICKKNAPP

[ctx: joystick]
en: RIGHT STICK PRESS
sv_SE: HÖGER JOYSTICKKNAPP

en: CONFIGURING
sv_SE: KONFIGURERAR

en: KEYBOARD
sv_SE: TANGENTBORD

en: GAMEPAD %i
sv_SE: SPELKONTROLL %i

en: HOLD ANY BUTTON TO SKIP
sv_SE: HÅLL NÅGON KNAPP NEDTRYCKT FÖR ATT HOPPA ÖVER

en: -NOT DEFINED-
sv_SE: -EJ DEFINIERAD-

en: NO HOTKEY BUTTON HAS BEEN ASSIGNED. THIS IS REQUIRED FOR EXITING GAMES WITH A CONTROLLER. DO YOU WANT TO USE THE SELECT BUTTON AS YOUR HOTKEY?
sv_SE: INGEN HOTKEY-KNAPP HAR TILLDELATS. DETTA KRÄVS FÖR ATT KUNNA AVSLUTA SPEL MED EN SPELKONTROLL. VILL DU ANVÄNDA SELECT-KNAPPEN SOM DIN HOTKEY?

en: SET SELECT AS HOTKEY
sv_SE: STÄLL IN SELECT SOM HOTKEY

en: DO NOT ASSIGN HOTKEY
sv_SE: TILLDELA INTE HOTKEY

en: HOLD FOR %iS TO SKIP | HOLD FOR %iS TO SKIP
sv_SE[0]: HÅLL I %iS FÖR ATT HOPPA ÖVER
sv_SE[1]: HÅLL I %iS FÖR ATT HOPPA ÖVER

en: PRESS ANYTHING
sv_SE: TRYCK PÅ NÅGONTING

en: ALREADY TAKEN
sv_SE: ANVÄNDS REDAN

en: WELCOME
sv_SE: VÄLKOMMEN

en: %i GAMEPAD DETECTED | %i GAMEPADS DETECTED
sv_SE[0]: %i SPELKONTROLL UPPTÄCKT
sv_SE[1]: %i SPELKONTROLLER UPPTÄCKTA

en: NO GAMEPADS DETECTED
sv_SE: INGA SPELKONTROLLER UPPTÄCKTA

en: HOLD A BUTTON ON YOUR DEVICE TO CONFIGURE IT.
sv_SE: HÅLL EN KNAPP NEDTRYCKT PÅ DIN ENHET FÖR ATT KONFIGURERA DEN.

en: PRESS ESC TO CANCEL.
sv_SE: TRYCK ESC FÖR ATT AVBRYTA

en: PRESS ESC OR A HOTKEY TO CANCEL.
sv_SE: TRYCK ESC ELLER EN SNABBTANGENT FÖR ATT AVBRYTA.

en: DISCARD CHANGES
sv_SE: AVBRYT ÄNDRINGAR

en: up/down
sv_SE: upp/ner

en: accept
sv_SE: acceptera

en: SELECT ALL
sv_SE: VÄLJ ALLA

en: select all
sv_SE: välj alla

en: SELECT NONE
sv_SE: VÄLJ INGA

en: select none
sv_SE: välj inga

en: %i SELECTED | %i SELECTED
sv_SE[0]: %i VALD
sv_SE[1]: %i VALDA

en: CHANGE
sv_SE: ÄNDRA

en: MOVE CURSOR
sv_SE: FLYTTA PEKARE

en: EDIT
sv_SE: REDIGERA

en: ENABLED
sv_SE: AKTIVERAD

en: WORKING...
sv_SE: ARBETAR...

en: %d d
sv_SE: %d dagar

en: %d mn
sv_SE: %d min

en: %d sec
sv_SE: %d sek

en: %d year ago | %d years ago
sv_SE[0]: %d år sedan
sv_SE[1]: %d år sedan

en: %d day ago | %d days ago
sv_SE[0]: %d dag sedan
sv_SE[1]: %d dagar sedan

en: %d hour ago | %d hours ago
sv_SE[0]: %d timme sedan
sv_SE[1]: %d timmar sedan

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv_SE[0]: %d minut sedan
sv_SE[1]: %d minuter sedan

en: %d second ago | %d seconds ago
sv_SE[0]: %d sekund sedan
sv_SE[1]: %d sekunder sedan

en: SCREEN READER ENABLED
sv_SE: SKÄRMLÄSARE AKTIVERAD

en: SCREEN READER DISABLED
sv_SE: SKÄRMLÄSARE INAKTIVERAD
